در گزارش نیو باكس مطرح شد؛

غلبه فرهنگ واردات بر صادرات در کشور با احیای وزارت تجاری

غلبه فرهنگ واردات بر صادرات در کشور با احیای وزارت تجاری به گزارش نیو باکس، یک نماینده مجلس با اعلان اینکه نقش مدیریت واحد در عرصه تولید و تجارت مهم می باشد، اظهار داشت: اگر وزارت تجاری را تشکیل دهیم به گذشته برگشته و میدان را برای وارداتچی ها باز کرده ایم.علیرضا نظری در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد احیای وزارت تجاری اظهار داشت: تجربه موفق دنیا در مدیریت یکپارچه تولید و تجارت است و تفکیک این دو موضوع می تواند لطمه به اقتصاد کشور بزند. در حقیقت تولید در کشور زمانی می تواند رونق یابد که تجارت ناظر بر بخش تولید داخلی باشد و با پشتیبانی از بخش تولید بتواند سبب رشد و تعادل آن شود.
این نماینده مجلس افزود: دولت دوازدهم با گرفتن مجوز از سران سه قوه توانست قسمتی از وظایف و اختیارات را از وزارت جهاد کشاورزی جدا و به وزارت صنعت، معدن و تجارت محول کند و این مساله موجب شد خسارت زیادی به کشور وارد شود. خوشبختانه در دولت سیزدهم این مساله اصلاح و قسمتی از مباحث کشاورزی همچون گندم، جو، نهاده ها و … از وزرات صنعت، معدن و تجارت منفک شد و مجداً تحت نظر وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.
وی اضافه کرد: با محول شدن بخش های کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی از تیر ۱۴۰۰، بنظر می رسد در این سیزده ماه کارها خوب پیش رفته است، چونکه تولید با چرخه تجارت در یک زنجیره و صفر تا صد یک مجموعه با یک مدیریت واحد اداره می شود و تنها یک نفر پاسخگو است.
نظری درباب کاهش وظایف وزارت صمت با انتزاع بخش کشاورزی از این مجموعه، بیان کرد: بخش چشمگیری از اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتزاع بخش کشاورزی و محول کردن آن به جهاد کشاورزی، کاسته شد و این موجب شد وزارت صمت تنها به مباحث صنعتی و معدنی توجه داشته باشد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به نظر برخی کارشناسان و نمایندگان در زمینه تفکیک وزارت صمت و تشکیل نهادی جدید تحت عنوان وزارت تجاری، تصریح کرد: با کاهش وظایف وزارت صمت دیگر نیازی به تشکیل وزارتخانه جدیدی نیست چونکه اگر این وزارتخانه تشکیل گردد، بخش تجارت در زمینه صنعت و معدن و همین طور در زمینه کشاورزی مجدداً از این دو وزارتخانه جدا می شود و از نو فرهنگ واردات بر صادرات در کشور غلبه می کند و این مساله به شدت برای اقتصاد کشور مضر خواهد بود.
وی افزود: همیشه اقتصاد کشورمان مبتنی بر واردات بوده و اگر وزارتخانه جدیدی تشکیل دهیم به گذشته برگشته ایم و میدان را برای وارداتچی ها باز کرده ایم. متأسفانه در یک دوره ای در کشور محصولی تولید می شد که مازاد بود و همزمان با تولیدش، همان محصول را هم به کشور وارد می کردیم و نتوانستیم ارتباط منطقی میان تولید، بازار داخلی و بحث واردات و صادرات داشته باشیم.
نظری سازوکار تشکیل وزارت تجاری را با سیاست های اسناد بالادستی در تقابل دانست و تاکید کرد: بطور قطع تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارتخانه جدید با سیاست کلان کشور و اسناد بالادستی مغایرت دارد و گسترش سازمان و وزارتخانه جدید، هزینه های سنگینی را به کشور تحمیل خواهدنمود.
وی با اشاره به اجرای قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، عنوان کرد: باتوجه به شرایط بازار و همین طور جراحی اقتصادی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، بنظر می رسد اجرای این قانون به خوبی پیش رفته و این بهترین تصمیم بوده است. در حقیقت اجرای این قانون مهم تر از تشکیل وزارتخانه جدا است و تأسیس وزارت تجاری به صلاح کشور نیست.
نظری نقش مدیریت واحد در عرصه تولید و تجارت را مهم دانست و اظهار داشت: وحدت مدیریتی به نفع تولید ملی بوده و کمک می نماید تولیدات کشور در بازارهای جهانی از شرایط بهتری برخوردار باشد. در حقیقت سیاست های واردات و صادرات زمانی به ثمر می نشیند که مدیریت واحد را در زمینه خود داشته باشد.


منبع:

1401/06/23
10:54:03
5.0 / 5
133
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه