در ۵ ماه نخست امسال؛

افزایش تولید فولاد

افزایش تولید فولاد نیو باکس: بررسی آخرین آمار مربوط به صنعت فولادسازی نشان میدهد که در 5 ماه نخست امسال، بااینکه تولید فولاد رشد 17 تا 21 درصدی داشته اما در مقابل صادرات با کاهش قابل توجهی روبه رو شده است.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، بررسی آخرین آمار مربوط به صنعت فولادسازی نشان میدهد که در ۵ ماه نخست امسال، پنج میلیون و ۱۸۱ هزار تن مقاطع طویل فولادی شامل تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی و… تولید شده که نسبت به چهار میلیون و ۲۹۶ هزار تن تولیدی طی پنج ماهه نخست ۱۴۰۰، رشد ۲۱ درصدی را تجربه کرده است.
البته در بخش صادرات شاهد کاهش صادرات این محصول بودیم به شکلی که در ۵ ماه امسال یک میلیون و ۱۸ هزار مقاطع طویل فولادی صادر شده که در مقایسه با زمان مشابه پارینه افت ۱۰ درصدی را نشان میدهد.
همچنین در این بازه زمانی ۳ میلیون و ۸۷۲ هزار تن مقاطع تخت فولادی تولید شده که نسبت به زمان مشابه پارینه ۲۱ درصد رشد را تجربه کرده است؛ با اینحال در بخش صادرات این محصول (۱۴۸ هزار تن) شاهد کاهش ۴۴ درصدی نسبت به زمان مشابه پارینه هستیم.
در مجموع ۹ میلیون و ۵۳ هزار تن محصولات فولادی تولید شده که هر یک ۲۰ درصد بیش از میزان تولید آنها در زمان مشابه سال قبل است. همین طور در مجموع صادرات کل محصولات فولادی با افت ۱۷ درصدی مواجه بوده است.
میزان تولید اقلام فولادی در ۵ ماه نخست ۱۴۰۱

همچنین در بخش مربوط به شمش فولاد (فولاد میانی) نیز شاهد تولید ۱۲ میلیون و ۶۵۱ هزار تن محصول بوده ایم که نسبت به زمان مشابه پارینه رشد ۱۷ درصدی یافته است، با اینحال ۲ میلیون و ۴۷۸ هزار تن از این محصول صادر شده که بیان کننده کاهش ۲۰ درصدی نسبت به زمان مشابه پارینه است.
در ۵ ماه نخست امسال ۱۴ میلیون و ۶۵۳ هزار تن آهن اسفنجی تولید شده که رشد ۱۹ درصدی نسبت به زمان مشابه پارینه داشته است. البته در بخش صادرات این محصول (۲۱۳ هزار تن) شاهد افت ۵۷ درصدی بوده ایم.
واردات و صادرات اقلام فولادی در ۵ ماه نخست ۱۴۰۱

به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، به اعتقاد کارشناسان همچون دلیلهای کاهش صادرات فولاد می توان به وضع بازار جهانی فولاد و کاهش تقاضا برای فولاد در مناطق مختلف دنیا اشاره نمود که در مجموع سبب کاهش تجارت جهانی فولاد شده است.
همچنین در مورد عامل داخلی کاهش صادرات فولاد نیز باید به اجرای بخشنامه وضع عوارض بر صادرات فولاد خام و محصولات فولادی تا ابتدای خرداد امسال اشاره نمود که طبق گفته تولیدکنندگان، سبب شد صادرات فولاد برای واحدهای تولیدی توجیه اقتصادی نداشته باشد.


منبع:

1401/07/03
14:25:20
5.0 / 5
166
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه