اعطای گواهی نانومقیاس به 1200 محصول

اعطای گواهی نانومقیاس به 1200 محصول نیو باکس: از طرف ستاد توسعه فناوری نانو تا حالا به 1200 محصول مبتنی بر نانو فناوری، استاندارد نانو مقیاس اعطا شده است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، مطابق با استاندارد ملی ۱۲۰۹۸ و استانداردهای بین المللی، تدوین شده کمیته استانداردسازی فناوری نانو ISO/TC229، نانو مقیاس محدوده اندازه تقریبی یک تا ۱۰۰ نانومتر است.
ماده ای که هر یک از ابعاد خارجی آن یا ساختار داخلی و یا سطحی آن نانومقیاس باشد، نانو ماده تعریف می شود. محصول فناوری نانو محصول حاوی نانو ماده است که کارکرد یا خاصیت آن با فناوری نانو بهبود یافته و یا مبتنی بر تکنولوژی نانو باشد.
بر این اساس از طرف کمیته استانداردسازی ستاد توسعه نانو، به محصولاتی که در زمینه فناوری نانو قرار می گیرند، گواهینامه نانومقیاس اعطا می شود. این گواهینامه دارای اعتبار یک ساله و قابل تمدید است. همین طور در طول مدت اعتبار جهت اطمینان از ثبات مقیاس و خواص محصول تولیدی، بازرسی های دوره ای از شرکت به انجام می رسد.

برای صدور این گوهینامه، پروسه بازرسی با بررسی مدارک و مستندات متقاضی به انجام می رسد و بعد از آن باتوجه به نوع محصول، دستورالعمل بازرسی و طراحی آزمون ها جهت بررسی به شرکت اعلام خواهد شد.
با بازدید و نمونه برداری کارشناس از محل تولید و انجام آزمایش ها طبق طرح آزمون، گزارش فنی واحد بازرسی در خصوص تأیید یا عدم تأیید نانومقیاس محصول اعلام می شود. نتایج این گزارش بعد از بررسی متخصصین این حوزه و ارائه در شورای راهبردی نانومقیاس به اطلاع متقاضی می رسد.

بر این اساس، ارائه درخواست و ارسال مستندات فنی توسط متقاضی، تدوین طرح آزمون بازرسی و بررسی انطباق مستندات ارسالی، هماهنگی بازدید و نمونه برداری از پروسه تولید محصول، انجام تست ها طبق طرح آزمون و بررسی نتایج، ارائه گزارش بازرسی و بررسی نتایج در کمیته تخصصی و اعطای تاییدیه نانومقیاس به شرکت همچون مراحل ارزیابی و اعطای تاییدیه نانومقیاس بشمار می رود.
سید محمد حسین غضنفری، کارشناس واحد ارزیابی و استاندارد ستاد نانو در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو در جمع خبرنگاران از افزایش تعداد محصولات دارای گواهی نامه و رسیدن به مرز ۱۲۰۰ محصول در نیمه اول سال ۱۴۰۱ آگاهی داد و اظهار داشت: تعداد محصولات دارای گواهی نانومقیاس در سال قبل ۱۱۱۱ محصول بود که در طول نیمه اول سال ۱۴۰۱ این رقم به مرز ۱۲۰۰ محصول رسیده است.
به گفته ی ایشان، شرکت هایی که برای دریافت گواهی نانومقیاس اقدام می کنند، در صورت موفقیت در ضمن مراحل و اثبات ادعای خود برای یک سال گواهی نانومقیاس دریافت می کنند. در طول این یک سال نظارت روی محصولات آنها به انجام می رسد و در صورتیکه محصول نانویی تولید شده، مشکلی در طول مدت نظارت نداشت، گواهینامه نانو مقیاس سه ساله برای محصول صادر خواهد شد.
غضنفری با اعلان اینکه تعداد استانداردهای تدوین شده ملی به ۱۴۵ استاندارد رسیده است، تصریح کرد: این در حالیست که این تعداد در سال قبل ۱۳۹ استاندارد بوده است.
سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو (Iran nano 2022) از روز شنبه، ۹ مهرماه در سالن های ۵، ۶ و ۴۴ (سالن خلیج فارس) شروع به کار کرده است و تا ۱۲ مهرماه ادامه دارد.
منبع:

1401/07/10
11:49:24
5.0 / 5
380
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه