چند درصد از واحدهای صنعتی در مناطق آزاد مستقرند؟

چند درصد از واحدهای صنعتی در مناطق آزاد مستقرند؟ نیو باکس: تازه ترین آمار منتشره از طرف وزارت صمت نشان میدهد که تهران، اصفهان و خراسان رضوی میزبان بیشترین واحدهای فعال صنعتی، خراسان شمالی، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد در قعر جدول قرار دارند و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز فقط 3.1 درصد از کل واحدهای فعال را در خود جای داده اند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار تا اختتام تیرماه امسال در مجموع حدود ۷۳ هزار و ۱۰۰ واحد فعال با اشتغال بیش از دو میلیون و ۵۵۰ هزار نفر در گروههای مختلف صنعتی و معدنی در کشور فعالیت می نمایند.
بیشترین واحدهای فعال در گروه "سایر محصولات کانی های غیرفلزی" است که ۱۵ هزار و ۴۴۹ واحد در آن وجود دارد. همین طور گروه "محصولات غذایی و آشامیدنی" و گروه "محصولات از لاستیک و پلاستیک" با فعالیت ۸۱۷۷ و ۷۴۰۳ واحد در رده دوم و سوم قرار می گیرند و بطور کلی نزدیک به نیمی از کل واحدهای فعال در سه گروه یاد شده فعالیت می نمایند. در این سه گروه به ترتیب حدود ۳۸۰، ۳۵۶ و ۱۷۷ هزار نفر مشغول به کار هستند.
گروه هایی که کمترین واحد فعال را دارند نیز شامل "جمع آوری، تصفیه و توزیع آب" با دو واحد، "تولید انرژی" با ۱۲ واحد و "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر کارهای مشابه" با ۱۸ واحد است که به ترتیب ۲۸، ۱۶۲ و ۴۰۰ نفر در آنها شاغل هستند و پایین ترین میزان اشتغال را در بخش های مختلف دارند.
کدام استانها بیشترین واحد فعال را دارند؟
تهران، اصفهان و خراسان رضوی تا اختتام مهر ماه به ترتیب ۹۱۴۸، ۸۸۸۶ و ۵۵۱۰ واحد فعال داشتند که بیشترین تعداد واحد در میان استانها است و اشتغال این استانها در واحدهای فعال صنعتی و معدنی نیز به ترتیب بیش از ۴۲۲ هزار نفر، ۲۸۲ هزار و ۲۱۰ هزار نفر است. کمترین واحد فعال در میان استانها به خراسان شمالی، ایلام و کهگیلویه و بویر احمد اختصاص دارد که فقط ۳۵۸، ۴۸۷ و ۵۲۸ واحد فعال در آنها جای گرفته است.
وضعیت مناطق آزاد
در این میان از بین کل واحدهای فعال، فقط ۲۲۷۵ واحد، معادل حدود ۳.۱ درصد کل واحدهای فعال در کشور، در هشت منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فعال است. منطقه آزاد کیش با ۷۴ واحد فعال، چابهار با ۱۹۰ و قشم با ۱۹۳ واحد کمترین واحد فعال را در میان مناطق آزاد دارند که به ترتیب ۲۶۳۷، ۵۳۱۱ و ۷۶۴۴ نفر در آنها مشغول هستند. همین طور تا اختتام تیر امسال ۲۱۰ واحد فعال صنعتی در منطقه آزاد ماکو و اروند، ۲۵۰ واحد در انزلی، ۳۳۰ واحد در ارس و ۸۱۸ واحد در منطقه ویژه اقتصادی مسقر شدند.
مجموع اشتغال تمام ۲۲۷۵ واحدهای فعال صنعتی و معدنی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز ۱۴۱ هزار و ۲۱ نفر، یعنی حدود ۵.۵ درصد کل اشتغال واحدهای فعال است. این در حالیست که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند.
منبع:

1401/07/13
10:44:58
5.0 / 5
345
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه