یك مسئول:

سالانه ۱۰ درصد به سطح زیر کشت پسته ساوه افزوده می شود

سالانه ۱۰ درصد به سطح زیر کشت پسته ساوه افزوده می شود به گزارش نیو باکس، مرکزی معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان ساوه اظهار داشت: شرایط اقلیمی و استعداد بالای این شهرستان در تولید محصول پسته سبب شده است که سالانه ۱۰ درصد به سطح زیر کشت پسته ساوه افزوده شود.محمودرضا خلیلی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که سطح زیر کشت پسته در شهرستان ساوه حدود ۳۳۰۰ هکتار است اظهار نمود: از این میزان ۲۲۰۰ هکتار بارور و ۱۱۰۰ هکتار غیرباور است و برپایه بررسی های بعمل آمده عملکرد پسته سال جاری در سالی که سال آور پسته به حساب می آید حدود ۱۳۰۰ کیلو در هر هکتار نسبت به سال قبل افزایش دارد.

وی با اشاره به اینکه ارقام پسته ساوه شامل احمدآقایی، کله قوچی، فندقی و اکبری است، اظهار داشت: به علت جوان بودن درختان پسته عملکرد باغات روز به روز بهتر شده و به شرایط اقتصادی مطلوبی دست می یابند و با گذشت زمان میزان تولید این محصول استراتژیک روند افزایشی به خود می گیرد.

وی ضمن اشاره به این که محصول پسته با آفات گوناگونی عجین است، اضافه کرد: نگهداری از باغات پسته نیازمند مدیریت صحیح و سمپاشی بموقع است. امسال آفت پسیل پسته که از گروه آفات درجه یک پسته است بیشتر از سالهای گذشته بود. البته این آفت در تمام مناطق پسته کاری کشور گسترش دارد که سالانه در صورت کنترل نکردن آفت خسارت جبران ناپذیری به بار می آید و باعث ریزش برگ درختان و اثرات منفی در سالهای آینده می شود.

این مقام مسئول در جهاد کشاورزی ساوه در ادامه اظهار داشت: باغ پسته برخلاف باغاتی نظیر انار نیازمند مراقبت مستمر و مداوم است و باید پسته کاران مدیریت باغات را با برخورداری از دانش کافی انجام دهند تا از آفات آن مصون بمانند.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۰ درصد به سطح زیر کشت باغات پسته افزوده می شود، اظهار داشت: با توسعه باغات پسته طبیعی است که بخشی از اراضی زراعی و باغات انار شهرستان به باغ پسته تغییر کاربری می دهند که هم اکنون در منطقه دشت لوئین ساوه شاهد تغییر اراضی زراعی و باغات انار به باغ پسته هستیم.

او اضافه کرد: پسته یک محصول صادراتی به حساب می آید و به علت صرفه اقتصادی و ارزآوری بالا انگیزه باغداران برای ایجاد و افزایش سطح زیر کشت این محصول استراتژیک با وجود زمان بر بودن به ثمر نشستن باغات دوچندان شده است.

خلیلی به برخی مشکلات موجود بین پسته کاران شهرستان ساوه هم اشاره نمود و اظهار داشت: کمبود منابع آبی و شوری آب همچون مشکلات مهم پسته کاران به حساب می آید گرچه محصول پسته به کم آبی و شوری آب مقاوم است اما در مجموع شرایط منابع آبی در این شهرستان که جزو کم بارش ترین نقاط استان مرکزی به حساب می آید سبب شده که با تنش آبی درگیر باشند.

وی به رابطه مستقیم پسته با صادرات اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به قیمت محصول پسته و مشکلات اقتصادی که در جامعه حاکم شده مصرف خانگی پسته کاهش پیدا کرده و در زمره کالاهایی قرار دارد که در آخرین سبدکالایی خانوارها قرار می گیرد. ازاین رو تسهیل در صادرات این محصول باعث خواهد شد تا بازار پایداری برای عرضه پسته ایجاد شود.

وی بیان نمود: یک باغ پسته حدود ۱۰ سال زمان می برد تا به باردهی اقتصادی برسد، هزینه های نگهداری آن بالاست و نیازمند سرمایه در گردش برای تأمین هزینه ایجاد و نگهداری است.

خلیلی به وجود هفت کارگاه فرآوری پسته در شهرستان اشاره نمود و اضافه کرد: بعضی از باغداران به علت نبود سرمایه در گردش توانایی ایجاد کارگاه فرآوری پسته را ندارند و ظرفیت کارگاه های فعال فرآوری هم جوابگوی میزان تولید نیست.

وی به راه اندازی پایانه صادراتی پسته در زرندیه اشاره نمود و اضافه کرد: فعالیت پایانه صادراتی پسته زرندیه یک مزیت برای شهرستان ساوه به حساب می آید و روند صادرات این محصول با فعالیت پایانه را تسهیل کرده است.

وی به اراضی مرغوب ساوه برای پسته کاری اشاره نمود و اضافه کرد: ساوه مستعد پسته کاری است و بعد از شهرستان زرندیه می تواند در سال های آینده به قطب پسته تبدیل گشته و از زرندیه پیشی بگیرد.

منبع:

1401/07/17
14:53:52
5.0 / 5
178
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , توسعه , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه