رئیس سازمان حفظ نباتات:

کشاورزان برای تأمین امنیت غذایی کشور جهاد می کنند

کشاورزان برای تأمین امنیت غذایی کشور جهاد می کنند به گزارش نیو باکس، قزوین معاون وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ضمن اشاره به این که میانگین تولید هر کشاورز در سال ۳۰ تن است، اظهار داشت: بخش کشاورزی در تولید، اقتصاد و تجارت پر ریسک است و کسی که به کشاورزی روی می آورد، برای تأمین امنیت غذایی کشور جهاد می کند.


شاهپور علائی مقدم روز پنجشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۱ در آیین شکرگزاری و شروع سال زراعی جدید که در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد، اظهار نمود: امروزه کشاورزان ایرانی رکورددار تولید محصولات باغی و کشاورزی هستند. امروز که جمعیت کشور بالغ بر ۸۵ میلیون نفر است، ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بهره بردار در سطح کشور فعالیت دارند و هر کشاورز ۳۰ تن محصول تولید می کند.
معاون وزیر اضافه کرد: امنیت غذایی به مفهوم غذای سالم، در دسترس، کافی برای همه مردم است و ما باید به اقتدار غذایی ایران توجه داشته باشیم. البته سرانه غذایی در دسترس هر شهروند ایرانی ۱۵۰۰ کیلوگرم که این خود نشان دهنده اقتدار غذایی جمهوری اسلامی است.
این مسئول ضمن اشاره به تبیین الگوی کشت برای جامعه، اضافه کرد: افزایش بهره وری و ارتقای ضریب اقتصادی و همینطور بهبود راندمان مصرف آب از مسائلی است که وزارت جهاد کشاورزی آنرا بعنوان مهم ترین اولویت های کاری دنبال می کند.
وی اظهار داشت: سال قبل میزان خرید گندم ۴ میلیون تن و میزان سن زدگی غلات ۳۸ هزار تن بود و سال جاری هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم خریداری شده و میزان سن زدگی هفت هزار تن بوده که خیلی مهم می باشد و اهتمام کشاورزان را می رساند.
علائی مقدم بابیان اینکه، بخش کشاورزی در تولید، اقتصاد و تجارت پر ریسک است و کسی که به کشاورزی روی می آورد باخدا و اقلیم و جغرافیا معامله انجام می دهد چونکه کشاورزی با صنعت تفاوت های زیادی دارد و تمام داده های کشاورز در معرض انواع مخاطرات طبیعی است.
وی اضافه کرد: در کشوری که میزان بارش ها کمتر از ۵۰۰ میلی متر باشد مملکتی خشک است از همین رو کشاورزی در ایران پر ریسک بوده؛ اما علیرغم تمام مشکلات کشاورزان پای تأمین امنیت غذایی کشور ایستاده اند که قدردان زحماتشان هستیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: طبق تحقیقات ۷۰ ساله سازمان هواشناسی، میزان بارش در ایران ۲۴۰ میلی متر است و در سال زراعی ۹۹ و ۱۴۰۰ کشور عزیزمان ایران سومین کشور کم بارش دنیا بوده است.
وی با اشاره به اینکه میزان بارندگی امسال مقداری بهبودیافته، اضافه کرد: هم اکنون یازدهمین کشور کم بارش جهان هستیم و در این وضعیت نامطلوب، تولید محصول داریم.
این مسئول اظهار داشت: ارزش آب امروزه در جهان بسیار بالا است. به صورتی که در بازارهای مجازی برای آب، محاسبات انجام می دهند و محصول نهایی را مدنظر قرار نمی دهند.
وی افزود: میزان بهره وری از آب برای کشور ما خیلی مهم است. در ایران پتانسیل آبی ۴۰۰ میلیارد مترمکعب بوده که از این میزان ۱۳۰ میلیارد مترمکعب قابل ذخیره و تجدید پذیر است و ۲۷۰ میلیارد مترمکعب تبخیر و از دسترس ما خارج می شود.
علائی مقدم اضافه کرد: در سال ۱۳۰۰ هر ایرانی ۱۳ هزار مترمکعب سرانه آبی داشت که با افزایش جمعیت، نیاز روز افزون به غذا، تغییرات اقلیمی و تغییر الگوی کشت امروز سرانه تجدید پذیر، هر ایرانی حدود ۱۴۰۰ مترمکعب یعنی ۱۰ درصد سال ۱۳۰۰ است.
وی اظهار داشت: سرانه مصرف آب در کشور ما بالا است و در مصرف روغن، شکر و ضایعات نان بالاتر از میانگین جهانی قرار داریم. میانگین سرانه مصرف روغن در جهان ۱۱ کیلوگرم است درحالی که این میزان در کشور ما ۱۷ کیلوگرم است.
علائی مقدم اضافه کرد: باید الگوها را رعایت کرده و خودمان را به نرم جهانی نزدیک نماییم چون بسیاری از کشورهای خشک دنیا که زمانی بزرگ ترین واردکننده گندم بودند، امروز صادرکننده شده اند.
معاون وزیر افزود: در جهان به ازای هر مترمکعب آب مصرفی ۲ و نیم کیلو محصول تولید می شود ولی در کشور ما به ازای هر مترمکعب ۹۰۰ گرم محصول تولید می شود و ما کشور خشکی هستیم.
این مسئول اضافه کرد: میانگین مصرف سرانه شبانه روز آب در جهان ۷۰ لیتر و در کشور ما ۲۲۰ لیتر است و به فرهنگ سازی برای مصرف بهینه آب در خدمت تولید نیاز داریم.
وی اظهار داشت: با این وضعیت آبی، کشاورزان ما سنگ تمام گذاشتند و در سال ۱۳۵۰ حدود ۵۶ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کردیم و سال جاری با این اقلیم ۱۲۵ میلیون تن انواع محصولات تولیدشده است.
این مسئول در انتها اظهار داشت: قزوین استانی پر پتانسیل است و تنوع اقلیم زیادی دارد. این استان، استعداد انتقال صیفی و محصولات تابستانی به گلخانه را دارد و ۸۰ هکتار گلخانه برای قزوین کم است.1401/07/22
13:31:30
5.0 / 5
355
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه