کشت فراسرزمینی فرصت یا تهدید؟

کشت فراسرزمینی فرصت یا تهدید؟ نیو باکس: خوزستان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان درباب فرصت یا تهدید بودن کشت های فراسرزمینی توضیحاتی ارائه نمود.تورج نوروزی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که آیا کشت فراسرزمینی می تواند یک فرصت برای کشاورزی کشور به حساب آید یا باید به عنوان یک تهدید به آن نگاه نماییم، توضیحاتی ارائه کرد و اظهار داشت: کشت فراسرزمینی از دیدگاه کشاورزی یک فرصت بسیار عالی برای کشور است.

وی اضافه کرد: باتوجه به بحران آبی در کشور و وضعیت خشکسالی که در سالهای اخیر کشور را فرا گرفته، کشت فراسرزمینی می تواند به عنوان یک فرصت زمینه را برای افزایش تولیدات کشاورزی کشور فراهم آورد و به تامین محصولات مورد نیاز بپردازد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: شاید از دیدگاه اشتغال، کشت فراسرزمینی یک تهدید به شمار آید اما باید به این مساله توجه داشت که در وضعیت خشکسالی فعلی در کشور این کشت می تواند یک فرصت بسیار عالی برای تولید محصولات پر آب بر باشد.

نوروزی عنوان کرد: این که از زمین، آب و امکانات یک کشور دیگر برای کشت محصولات کشاورزی استفاده گردد و بعد از آن محصول تولیدشده را به کشور وارد نماییم یک مزیت بسیار عالی است که باید بصورت جدی تری مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: هرچند که در این کشت ها باید از نیروی کار همان کشور استفاده گردد اما مزیت آب با اهمیت ترین مساله ای است که کشت فراسرزمینی را به یک فرصت برای ما تبدیل می کند.

وی با اعلان اینکه کشت فراسرزمینی برای کشت های پر آب بر بسیار موثر است و باید در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد، افزود: اگر شرایطی فراهم گردد تا محصولات پر آب بر مثل صیفی جات در کشورهای دیگر کشت شود و بعد از آن برای مصرف وارد کشور شود اتفاقی بسیار عالی و موثر است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به این که باید به کشت فراسرزمینی از دیدگاه حفظ منابع آبی نگاه شود، اظهار داشت: بهترین استراتژی که می توان در وضعیت فعلی در بحث کشاورزی مورد توجه قرار داد این است که کشت های راهبردی در درون کشور صورت گیرد و کشت های پر آب بر بصورت فراسرزمینی در دیگر کشورها انجام و محصولات آنها وارد کشور شود.

نوروزی افزود: منابع آبی داخل کشور در وضعیت فعلی باید به کشت های استراتژیکی که نیاز به توسعه آنها وجود دارد اختصاص داده شود و کشت فراسرزمینی بهترین فرصت برای این کار است تا بتوانیم محصولات غیر راهبردی را بجای کشت در داخل کشور در یک کشور دیگر و با بهره گیری از منابع آبی آن کشور کشت نماییم.
1401/08/17
08:52:38
5.0 / 5
160
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه