معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان عشایری خبر داد:

تهیه طرح های 9 گانه برای حفظ جمعیت و زندگی عشایری

تهیه طرح های 9 گانه برای حفظ جمعیت و زندگی عشایری به گزارش نیو باکس، خراسان شمالی معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان عشایری از تهیه طرح های ۹ گانه برای حفظ جمعیت و زندگی عشایر اطلاع داد.


دکتر میزبان در آیین تکریم و معارفه مدیر کل عشایری خراسان شمالی در بجنورد اظهار داشت: در این جهت طرح های گردشگری، دامداری، زنبورداری، توسعه باغداری در اراضی شیب دار، تولید گیاهان دارویی تهیه شده و همین طور ایجاد شرکت های خدمات رسانی به عشایر توسط جوانان عشایری در نظر گرفته شده است.
وی اظهار داشت: در تلاش هستیم تا با اجرای این طرح های معیشت جایگزین، زندگی عشایری و جمعیت عشایری را حفظ نماییم.
وی با اشاره به بروز خشکسالی های شدید در کشور و بروز خسارت به عشایر اضافه کرد: ۲۳ گونه نژاد دامی در کشور وجود دارد که اینگونه ها برمبنای اقلیم های مختلف درحال پرورش و زیست هستند که اگر این دام های مولد را از دست دهیم کشور گرفتار خسران خواهد شد.
میزبان به افزایش قیمت چندین برابری نهاده دامی هم اشاره نمود و افزود: مکاتبات فراوانی جهت حل مشکلات نهاده های دامی از جانب این سازمان انجام شده که یکی از آنها اجرای طرح خرید مدت دار دام است.
وی بیان کرد: صادرات دام عشایری و حذف یک راس میش به ازای صادرات یک بره پرواری همچون طرح هایی است که برای انجام آن درحال پیگیری هستیم.
وی در ادامه بیان کرد: ۱.۴ درصد جمعیت کشور، عشایر هستند، عشایر در ۵۹ درصد از فضای جغرافیای کشور قلمرو دارند، ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز و ۳۵ درصد تولید صنایع دستی کشور توسط جمعیت عشایری به انجام می رسد. علاوه بر آن ۳۵ میلیون هکتار از مراتع کشور در اختیار عشایر قرار دارد و ۲۹ میلیون واحد دامی متعلق به جمعیت عشایری است.
تحویل نهاده دامی بصورت امانی و گرفتن گوشت پس از گذشته ۴ تا ۶ ماه
محمد محمدزاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی در ادامه این جلسه بیان کرد: پرورش دام سبک هم اکنون برای جامعه عشایری و دامدران توجیه اقتصادی ندارد.
وی اظهار داشت: این سازمان درحال پیگیری است تا نهاده دامی را بصورت امانی در اختیار دامدار قرار دهد و در ازای آن پس از گذشت ۴ تا ۶ماه گوشت قرمز از آنها تحویل گیرد که در این صورت به حفظ دام های مولد هم کمک کرده است.
اتصال بیشتر ایل راه ها به سامانه های عرفی عشایری
محمدرضا قلی پور مدیر کل پیشین اداره کل امور عشایری خراسان شمالی هم در این نشست اظهار داشت: هم اکنون شاخص دسترسی عشایر خراسان شمالی به آب بهداشتی به بالای ۷۰ درصد رسیده و بیشتر از ۸۰ درصد از سامانه های عرفی عشایری استان به آب بهداشتی وصل شده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون عشایر استان در رابطه با دسترسی به ایل راه ها به شاخص بالای ۹۰ درصد رسیده است و بیشتر ایل راه های عشایری خراسان شمالی به سامانه های عرفی متصل شده اند.
وی افزود: خراسان شمالی تنها استانی است که برای حفظ ایل راه ها، ایل راه در نقشه کاداستر، طراحی و ثبت شده است. همین طور خراسان شمالی تنها استانی است که سامانه های عرفی عشایری آن به برق سراسری متصل شده اند.
گفتنی است در این نشست از زحمات محمدرضا قلی تقدیر و رضا روشن ضمیر به عنوان مدیر کل عشایری خراسان شمالی برگزیده شد.
منبع:

1401/08/27
13:35:20
5.0 / 5
568
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه