فاطمی امین در حاشیه جلسه دولت:

از جانب دولت هیچ مانعی برای واردات خودرو وجود ندارد

از جانب دولت هیچ مانعی برای واردات خودرو وجود ندارد به گزارش نیو باکس، وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیش بینی شده و الان تمام زیرساخت ها فراهم و ثبت سفارش شروع شده است و از جانب دولت هیچ مانعی دراین زمینه وجود ندارد.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، رضا فاطمی امین در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به گسترش روابط میان ایران و بلاروس اظهار داشت: نخستین زیرساخت در روابط میان دو کشور موضوع انتقال پول است که در مسافرت چند هفته قبل وزیر خارجه بلاروس به ایران تفاهم نامه ای امضاء شد. همین طور خط اعتباری صد میلیون دلاری برای کشور بلاروس اختصاص داده شد که فعالان اقتصادی بلاروس می توانند از ایران به کشور خود کالا ببرند و صادرات ما را تشویق و تشویق می کند. علاوه بر این تهاتر بین دو کشور را توسعه می دهیم.
وی اضافه کرد: زیرساخت دوم در حوزه مسایل گمرکی است که بلاروس جزو کشورهای اوراسیاست و ما هم درحال حاضر در تجارت ترجیحی اوراسیا حضور داریم که بازار بسیار بزرگی با ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت است.
فاطمی امین افزود: ما تا الان پنج دور مذاکره کرده ایم تا بطور کامل به تجارت آزاد در این عرصه بپیوندیم و دور ششم هم فرا می رسد و امیدوار هستم به زودی الحاق ما به موافقتنامه تجارت آزاد اوراسیا تکمیل شود.
وزیر صنعت، معدن، تجارت با اعلان اینکه در امر کنسولی و روادید هم مذاکراتی میان دو کشور انجام شده، تصریح کرد: در بخش حمل و نقل یکی از خطوط هوایی ایران درخواست هایی برای روابط پروازی داشته است. این کشور سطح صنعتی بالایی دارد و خیلی از ماشین های تولیدشده در این کشور در روسیه استفاده می شود و ما در زمینه دام تراک به این ماشین ها نیازمند هستیم.
فاطمی امین افزود: ما برنامه گسترده ای در زمینه معادن داریم و یک تفاهم نامه برای خرید ۵۰۰ دستگاه دام تراک شکل گرفته است. برای ساخت تجهیزات هم همکاری دیگری داریم و از آنجائیکه به لحاظ دارو و تجهیزات پزشکی بسیار پیشرفته هستیم، سرمایه گذاری و ساخت تجهیزات پزشکی در بلاروس را آغاز نموده ایم.
وی اشاره کرد: در تجارت خارجی علاوه براینکه مبلغ آن رو به افزایش است اما تاکید ما در وزارتخانه بر صادرات کالاهای پیچیده است. یعنی کالایی که کمتر کشوری صادر می کند تا قدرت ما را در سطح منطقه افزایش دهد.
وزیر صمت در پاسخ به پرسشی درباره ی سند جامع ایران و بلاروس اظهار داشت: نقشه راهی آماده شده که ۱۶ محور دارد و همه موضوعات را پوشش می دهد. این نقشه راه یک ماه پیش از طرف ما عرضه شده و امیدواریم در سفری که رئیس جمهوری بلاروس در اسفندماه به ایران دارد نهایی شود.
فاطمی امین درباره ی وضع بازار لوازم خانگی در دو ماه اخیر، اظهار داشت: وضعیت تولید و نرخها در بازار لوازم خانگی بسیار مناسب می باشد. طرح فروش قسطی از فرش تا مبل و تلویزیون و دیگر لوازم با مبلغ بسیار عالی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات، فعال گردیده است.
وی اضافه کرد: محصولات ایرانی لوازم خانگی به لحاظ کیفیت وضعیت مناسبی دارند و نرخها هم باثبات مواجه بوده و رشد تولید هم داشته ایم. برای این صنعت لوازم خانگی، ایران دیگر کوچک است و باید بازار آنرا گسترش دهیم که در چند کشور برنامه سرمایه گذاری بصورت مستقیم یا غیرمستقیم درحال پیگیری است.
وزیر صمت در پاسخ به پرسشی درباره ی میزان ثبت سفارش خودرو و تامین ارز آن، اظهار داشت: یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیش بینی شده و الان تمام زیرساخت ها فراهم و ثبت سفارش شروع شده است. چون این پروسه چهار سال تعطیل بود واردکنندگان باید با طرفین خود قرارداد ببندند و امیدوار هستم به زودی شاهد واردات باشیم. از جانب دولت هیچ مانعی دراین زمینه وجود ندارد.
فاطمی امین تصریح کرد: البته در قانون آمده است که انتقال فناوری هم باید با واردات خودرو همراه شود و بنا بر این مقداری کار زمان بر شده اما برای اقتصاد کشور موثر است.
منبع:

1401/09/02
14:53:52
5.0 / 5
413
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه