اعطای گواهی نانومقیاس به 1376 محصول و تجهیز نانو

اعطای گواهی نانومقیاس به 1376 محصول و تجهیز نانو به گزارش نیو باکس، از جانب ستاد توسعه نانو، تا پایان آبان ماه جاری به 1376محصول و تجهیز نانو، گواهی نانومقیاس اعطا شده است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، بررسی آمار انتشار یافته توسط پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران نشان میدهد که تا پایان آبان ماه ۱۴۰۱ در مجموع ۱۳۷۶ گواهی نانومقیاس به محصولات و تجهیزات ساخت داخل اعطا شده است. "حمل و نقل" با ۲۷ درصد، بیشترین سهم را در بین حوزه های صنعتی محصولات دارای گواهی نانومقیاس دارد و بعد از آن مواد اولیه با ۲۴ درصد قرار گرفته است.
بر طبق آخرین بروزرسانی انجام شده در این پایگاه، حوزه "عمران و ساختمان" با ۱۱ درصد، "دارو، بهداشت و سلامت" با ۹ درصد و "انرژی، نفت و صنایع وابسته" با ۷ درصد دارای گواهینامه نانو مقیاس هستند.
تا پایان آبان ماه سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۳۵ شرکت در زمینه فناوری نانو فعالیت داشته اند که این شرکتها ۱۱۴۰ محصول نانو و ۲۳۶ تجهیز نانو را تولید و به بازار عرضه نموده اند.
در مجموع فناوری نانو در بیش از ۱۵ حوزه صنعتی وارد شده که محصولات این صنایع تا حالا به ۴۵ کشور جهان صادر گردیده است. آمار کل محصولات دارای گواهی نانومقیاس از سال ۱۳۸۷ تا حالا روند رو به افزایش داشته است و در این میان محصولات نانومقیاس سهم بیشتری نسبت به تجهیزات نانومقیاس دارند.
تا قبل از سال ۱۳۹۴، تعداد تجهیزات نانومقیاس بیش از محصولات نانومقیاس در کشور بود که از این سال، محصولات نانویی گوی سبقت را از تجهیزات نانومقیاس ربوده و با شیب قابل توجهی پیشی گرفت.
ستاد توسعه فناوری نانو در امتداد ایجاد شفافیت بازار محصولات نانو و به تبع آن ارتقای کیفی این محصولات و افزایش اعتماد مصرف کنندگان و نهایتاً توسعه بازار مواد و محصولات نانو به محصولات حوزه فناوری نانو تاییدیه نانومقیاس اعطا می کند. این پروسه بوسیله واحد ارزیابی مؤسسه خدمات فناوری تا بازار (کریدور) به انجام می رسد.
این واحد با بررسی مدارک و مستندات متقاضی، نسبت به تدوین دستورالعمل بازرسی و طراحی آزمون ها جهت بررسی محصول اقدام می کند. بعد از بازدید و نمونه برداری از محل تولید و انجام آزمایش ها طبق طرح آزمون، گزارش فنی واحد بازرسی در خصوص تایید/عدم تایید نانومقیاس محصول اعلام می شود.
به نقل از ستاد نانو، گواهینامه نانومقیاس به محصولاتی اعطا می شود که تولیدکننده آن علاوه بر رعایت الزامات فنی اشاره شده، سایر الزامات تولیدی و تجاری مندرج در بخشنامه های مؤسسه (از جمله پروانه ساخت و یا بهره برداری، واحد کنترل کیفیت فعال، حضور کارشناس نانو در شرکت وغیره) را رعایت کرده و قرارداد اعطای گواهینامه نانومقیاس را امضا کند.
مواد و محصولاتی در زمینه فناوری نانو قرار می گیرند و به آنها تأییدیه نانومقیاس اعطا می شود که مطابق با استاندارد ملی ۱۲۰۹۸ و استانداردهای بین المللی (ISO/TS) ۲۷۶۸۷ در پروسه بازرسی شرایطی چون "مقیاس بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر"، "مهندسی بودن پروسه تولید" و "بهبود خواص نسبت به محصول مشابه (نمونه شاهد بدون استفاده از فناوری نانو)" برخوردار بوده اند.
گواهینامه نانومقیاس با اعتبار یک ساله صادر شده و قابل تمدید است. همین طور در طول مدت اعتبار جهت اطمینان از ثبات مقیاس و خواص محصول تولیدکننده، بازرسی های دوره ای از شرکت به انجام می رسد.
منبع:

1401/09/18
12:47:30
5.0 / 5
336
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه