معاون وزیر صنعت:

صادركنندگان از كمك یارانه سود بانكی برخوردار می شوند

صادركنندگان از كمك یارانه سود بانكی برخوردار می شوند نیو باكس: تهران - رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به درنظر گرفتن یكهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای پشتیبانی از صادرات در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: بخشی از این منابع به صورت یارانه سود بانكی به صادركنندگان اختصاص می یابد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مجتبی خسروتاج» امروز (یكشنبه) در همایش تامین مالی صادرات، اضافه كرد: در سال قبل هم بخشی از منابع درنظر گرفته شده برای پشتیبانی از صادرات، برای پوشش بخشی از سود تسهیلات بانكی هزینه شد.
وی ادامه داد: البته این منابع به صورت كامل پاسخگوی مشوق های صادراتی نیست، چون كه اگر بخواهیم ۲ درصد به صادرات جایزه دهیم، باید چهار هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص دهیم.
رئیس سازمان توسعه و تجارت، تامین مالی را یكی از دغدغه های صادرات دانست و اضافه كرد: در ورود به عرصه رقابت های جهانی، همه تلاش می كنند بهره وری را افزایش و هزینه ها را كاهش دهند، البته تامین مالی، نقشی ویژه در بخش كاهش هزینه ها دارد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، در ادامه سخنان خود به تشریح ۶ روش تامین مالی برای صادرات پرداخت و اظهار داشت: اولین منبع تامین مالی صادرات، سیستم بانكی و استفاده از اعتبارات اسنادی است.
وی تصریح كرد: صادركنندگان گلایه می كنند كه روابط كارگزاری بوجود آمده از جانب سیستم بانكی، آنچنان كه بانك ها اعلام می كنند، محقق نشده است.
وی اضافه كرد: اكنون بخش قابل توجهی از واردات از محل روابط بانكی همچون اعتبارات اسنادی بوجود آمده است؛ بعنوان نمونه، اگر در ۱۰ ماه نخست امسال ۴۰ میلیارد دلار واردات داشته ایم، ۵۰ درصد از این واردات در چارچوب روابط بانكی بوجود آمده است.
خسروتاج تصریح كرد كه چنین شرایطی باید در بخش صادرات هم عملیاتی شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، دومین مسیر تامین منابع مالی را، تامین از محل منابع خریدار عنوان نمود.
وی ادامه داد: صادركنندگان در شرایطی كالاهای ویژه ای مانند محصولات پتروشیمی را صادر می كنند كه شرایط برای چانه زنی مهیا است (به اصطلاح بازارِ فروشنده است نه خریدار) و می توانند روند دریافت پول را به خریداران دیكته كنند.
خسروتاج اضافه كرد: در این شرایط، صادركنندگان می توانند منابع صادراتی خویش را از محل منابع خریدار تامین كنند.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، محور سوم تامین مالی صادرات را، استفاده از منابع سرمایه گذاران برشمرد و اضافه كرد: در صورتی كه صادركننده پروژه صادراتی درستی تعریف كرده باشد و بتواند آن طرح را به خوبی به سرمایه گذاران معرفی نماید، می تواند بخشی از منابع مورد نیاز را با حضور سرمایه گذاران تامین كنند.
وی اضافه كرد: صادركنندگان می توانند با بهره مندی از ظرفیت های صندوق ضمانت صادرات و سایر بیمه كنندگان، با پرداخت كارمزدی به صندوق ضمانت صادرات، از تسهیلات مورد نیاز برخوردار شوند.
خسروتاج در تشریح روش پنجم تامین منابع مالی صادرات پرداخت و اظهار داشت: صادركنندگان می توانند خدمات كارمزدی را به دیگران بسپارند و از این طریق بخشی از نیازهای مالی را به فرد ثالث انتقال دهند.
خسروتاج، فاینانس (تامین منابع مالی خارجی) را از دیگر راهكارهای تامین منابع مالی صادرات ذكر كرد و اضافه كرد: در یك سال اخیر، از كشورهایی مانند اتریش، اسپانیا، روسیه اعتباراتی برای خرید ماشین آلات پوشش داده شده است كه باید بخشی از این پروژه ها به گونه ای تعریف شود كه در آینده به صادرات كشور كمك نماید.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**۹۱۸۹*1070*6075
خبرنگار: اسماعیل داودی**انتشاردهنده: زهرا هجینی نژاد


1396/11/29
13:58:20
5.0 / 5
5082
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه