پایان باز واردات آیفون

پایان باز واردات آیفون نیو باکس: سال قبل سال پر فراز و نشیبی برای برند آیفون بود و در نهایت هم با ممنوعیت واردات آیفون 14 و مدلهای پس از آن پایان یافت، اما هنوز مشخص نیست که آیا آیفون 13 آخرین مدل قانونی در ایران خواهد بود یا وضعیت تغییر می کند؟.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، ممنوعیت موبایل های لوکس و مشخصا آیفون تا حالا چندین بار، خصوصاً در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است؛ تا جایی که حتی اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اوایل اردیبهشت سال قبل وعده دادند که تا نیمه اول سال ۱۴۰۱ واردات آیفون ممنوع شود. در آن مقطع علی خضریان در توضیح علت این تصمیم گفته بود که "در شرایطی که درگیر جنگ اقتصادی و کمبود منابع ارزی هستیم و برای تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و دارو گرفتار مشکلاتی هستیم، منطقی نیست که ما برای واردات کالاها و ازجمله گوشیهای لوکس ارز نیمایی مصرف کنیم".
قبل از اظهارات نمایندگان مجلس نیز گمرک ایران گزارشی از واردات گوشی موبایل در سال ۱۴۰۰ منتشر نموده بود که نشان می داد ۱۷.۷ میلیون دستگاه گوشی به ارزش ۴.۲ میلیارد دلار وارد ایران شده که از این مقدار، حدود یک سوم ارزش آن برای گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار و دوسوم دیگر برای کمتر از این رقم بود. البته نسبت واردات موبایل های بالای ۶۰۰ دلار در سال ۱۴۰۰، معادل ۲.۵ درصد کل واردات کشور بوده است.
اواخر اردیبهشت ماه سال قبل برای مدتی ثبت سفارش برند آیفون متوقف گردید، اما در نهایت این مشکل برطرف شد و مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت اظهار داشت که بطور کلی پیرو بروزرسانی برخی گروههای کالایی و برخی اولویت بندی ها برای تامین کالاهای اساسی، بطور مقطعی برخی اختلالات پیش می آید که امری طبیعی است.
اما جدال ها بر سر واردات آیفون اینجا هم تمام نشد و با ورود آیفون ۱۴ به کشور باردیگر بالا گرفت. تقریباً از شروع پاییز رجیستر شدن یا نشدن این برند در هاله ای از ابهام قرار داشت. اما در نهایت مسئولان ابتدا به صراحت اعلام نموده اند که واردات تجاری این موبایل ممنوعست و پس از مدتی هم واردات آیفون ۱۴ و مدلهای پس از آن از رویه مسافری نیز ممنوع گردید.
این تصمیم موجب شد قیمت آیفون ۱۳ به سبب داشتن رجیستری و تضمین از آیفون ۱۴ قاچاق گران تر شده و عده ای هم ترجیح می دهند با پول کمتر از آخرین تکنولوژی موجود بهره گیرند و در کنار آن با بهره گیری از یک موبایل ارزان سیمکارت خودرا فعال کنند و با تازه ترین مدل آیفون به اینترنت یک موبایل ارزان متصل شوند و کارهای خودرا پیش ببرند.
اما ابهام ماجرا اینجاست که هنوز مشخص نیست آیا تصمیم ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و مدلهای پس از آن دائمی است یا خیر. به عبارت دقیق تر مشحص نیست آیا آیفون ۱۳ آخرین مدل قانونی از این برند معروف در ایران خواهد بود؟ همین طور تکلیف کسانی که قبل از خبر قطعی ممنوعیت واردات از رویه مسافری آیفون ۱۴ به همراه خود و برای مصرف شخصی آورده اند، چه می شود.
البته ابهاماتی هم از طرف برخی مسئولان مطرح گردیده است. برای مثال عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته بود که باید مجموعه های اجرائی به این مساله پاسخ دهند که چه تفاوتی بین واردات تلفن همراه سامسونگ وجود دارد که جلوی واردات گوشی مدل آیفون ۱۴ به بعد را گرفته اند. موضوعی که تا حالا پاسخی نداشته است.1402/01/03
18:16:14
5.0 / 5
229
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه