عضو هیات نمایندگان اتاق تهران پاسخ داد

چرا سهم بخش خصوصی ایران از اقتصاد کم است؟

چرا سهم بخش خصوصی ایران از اقتصاد کم است؟ به گزارش نیو باکس، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، در اقتصاد ایران هم مانند تجربه موفق خیلی از کشورهای توسعه یافته دنیا، باید از تصدی گری دولت به سمت محوریت بخش خصوصی حرکت نماییم.


عباس آرگون در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: امروز نگاهی به تجربه خیلی از کشورهای توسعه یافته نشان داده است که در آنها دولت بعنوان سیاست گذار کلان و ناظر عمل می کند بخش مهمی از اقتصاد در اختیار بخش خصوصی واقعی قرار دارد، همین مبحث سبب شده که تکانه های اقتصادی به حداقل برسد و بر مبنای منطق بازار در هر کشور، توسعه و رشد اقتصادی رقم بخورد.
وی با اشاره به اینکه این مورد مهم در اقتصاد ایران عملا فراموش شده است، خاطرنشان کرد: ما با اقتصادی مواجه هستیم که بخش مهمی از آن در اختیار دولت و شرکتهای دولتی است و اگر هم بحثی از خصوصی سازی مطرح شده، در خیلی از موارد اداره شرکت ها به بخش خصوصی واقعی نرسیده است و همین مبحث ما را با چالش های جدی مواجه می کند.
عضو اتاق بازرگانی تهران به تجربه سالهای تحریم اشاره نمود و اظهار داشت: ما در تحریم دیدیم که در شرایطی که دولت برای بازگشت ارز خود به کشور با مشکل مواجه بود، بخش خصوصی توانست عصای دست اقتصاد کشور باشد و در حوزه صادرات غیرنفتی عملکرد خوبی به ثبت برساند. از طرفی امروز خیلی از شرکتهای بزرگ در دنیا هم توسط بخش خصوصی اداره می گردند و همکاری ما با آنها هم از راه غیر دولتی ها راحتتر خواهد بود تا دولتی ها. چنین فضایی ما را از خط تحریم در آینده هم تا حد زیادی ایمن می کند.
آرگون افزود: با وجود تمام این مواهب و تاکید رهبری در سیاست های اصل44 ما می بینیم که متاسفانه در واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی همچنان مقاومت هایی وجود دارد و کاهش تصدی گری و چابک سازی دولت با اما و اگر مواجه می شود. این در شرایطی است که ما هر بار و هر جا که به بخش خصوصی میدان دادیم نتایجی مطلوب گرفته ایم و در آینده هم باید به این بخش اعتماد کنید.
وی تصریح کرد: مقدمه ورود بخش خصوصی به اقتصاد، جذب سرمایه های تازه است. سرمایه هم جذب نمی گردد، مگر با ثبات در اقتصاد و بهبود زیرساخت ها و مثبت کردن افق آینده. پس اگر دولت به وظیفه خود یعنی فراهم کردن مقدمات لازم عمل کند، سرمایه گذاران هم به عرصه های مختلف اقتصاد ورود خواهند کرد و حرکت ما مانند تجربه موفق کشورهای توسعه یافته با سرعت و قدرت بیشتری ادامه خواهد یافت.1402/01/10
21:41:34
5.0 / 5
213
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه