آخرین مهلت استفاده از پروانه های صادراتی ۱۴۰۰ تا پایان اردیبهشت

آخرین مهلت استفاده از پروانه های صادراتی ۱۴۰۰ تا پایان اردیبهشت نیو باکس: آخرین مهلت استفاده از پروانه های صادراتی سال 1400 با لحاظ سقف قانونی مقرر در قانون، تا پایان اردیبهشت 1402 بدون بهره مندی از معافیت های مالیاتی صادرکنندگان تمدید شده است.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، بانک مرکزی در بخشنامه ای صورتجلسه کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات را برای اجرا ابلاغ نمود که بر مبنای آن، متقاضیان واردات موقت برای پردازش واحدهای تولیدی صادرکننده و از محل ارز حاصل از صادرات خود، از تاریخ ثبت وصولی اسنادی مدت دار حداکثر ظرف یک ماه فرصت عرضه اسناد داشته باشند و سایر ترتیبات به سبب رفع تعهدات ارزی توسط بانک مرکزی پیشبینی گردد.
الزام به دریافت مجوز از گمرک جمهوری اسلامی ایران پیش از مبادرت به ثبت سفارش یا ثبت آماری ورود موقت مستند به ماده ۸۱ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی جهت بررسی سوابق قبلی متقاضیان بابت ورود موقت و انجام ثبت آماری یا ثبت سفارش به میزان مجوز ورود موقت گمرک به قوت خود باقی خواهد بود.
بانک مرکزی تا یک ماه از تاریخ ابلاغ نسبت به تدوین و عرضه دستورالعمل مربوطه اقدام می نماید و این مصوبه از تاریخ اول خرداد سال ۱۴۰۲ لازم الاجرا است.
بر اساس اعلام کنفدراسیون صادرات ایران، در مورد متقاضیانی که تا پایان خرداد ماه سالجاری نسبت به عرضه درخواست و لوح فشرده حاوی اطلاعات صادرات از محل ورود موقت خود اقدام نمایند، گمرک مربوطه وفق ضوابط جاری نسبت به ارسال اطلاعات به بانک مرکزی اقدام خواهد نمود؛ ضمن این که در مورد صادرات از محل ورود موقت در ارتباط با سال ۱۴۰۰ و پیش از آن، مقرر شده است که درخواست هایی که تا آخر سال ۱۴۰۱ در گمرکات اجرایی ورود موقت کننده ثبت شده و به علت اتمام مهلت های مقرر یا سایر اشکالات، امکان ارسال اطلاعات فراهم نشده است، گمرک ایران نسبت به ارسال اطلاعات وفق روال جاری تا پایان خردادماه به بانک مرکزی اقدام نماید.
پذیرش و ثبت درخواست جدید امسال برای این دسته از صادرکنندگان توسط گمرک ورود موقت کننده جهت ارسال اطلاعات امکان پذیر نخواهد بود.
آخرین مهلت استفاده از پروانه های صادراتی سال ۱۴۰۰ با لحاظ سقف قانونی مقرر در قانون، تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۲ بدون بهره مندی از معافیت های مالیاتی صادرکنندگان تمدید شده است و موارد خاص عدم ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۴۰۰ در کمیته مبحث بند یک سومین صورتجلسه کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.
همچنین با پیشنهاد بانک مرکزی مقرر شد تمامی صادرکنندگان مشمول تبصره ۶ بند ح ماده ۲ مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال ۱۴۰۰ که از تسهیلات تأمین مالی خارجی یا فاینانس استفاده نموده اند، موظف می باشند در جهت ایفای تعهدات ارزی صادراتی خود، بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافت شده شامل اصل، سود، جریمه تأخیر از محل تأمین مالی خارجی فاینانس را در اولویت قرار داده و صرفا بعد از ایفای تعهدات مذکور می توانند از سایر روش های برگشت ارز استفاده نمایند.
ایفای تعهدات موصوف باید متناسب با مبالغ سررسید شده و پرداخت نشده باشد و مورد تأیید بانک عامل قرار گیرد؛ بدیهی است متخلفین مشمول اعمال مقررات مبحث عدم ایفای تعهد صادراتی خواهند شد.
با عنایت به مصوبات جلسه سوم کارگروه و عدم تعیین تکلیف تعهدات ارزی شرکتهای مشمول طرح جامع خدمات رسانی به کشتی ها و شناورها به روش خرده فروشی یا بانکرینگ تاکنون، مقرر گردید محدودیت های تجاری شرکتهای بنکرینگ معرفی شده از جانب وزارت نفت، تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۲ رفع گردد.

1402/02/23
09:21:11
5.0 / 5
416
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تولید , خدمات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه