شورای رقابت:

اعتراض خودروسازان به قیمتها مردود است

اعتراض خودروسازان به قیمتها مردود است به گزارش نیو باکس، در پی اعتراض شرکتهای خودروساز به قیمت گذاری محصولات شان، شورای رقابت اعلام نمود: این اعتراض مردود است و روند قیمت گذاری بصورت کارشناسی انجام شده است.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، هیأت تجدید نظر شورای رقابت در تجدیدنظرخواهی اعتراض خودروسازان نسبت به مصوبه ۵۴۳ شورای رقابت، طی رای ۱۲۷/۰۲/ ه ت خود اعلام نمود: در مورد تجدید نظرخواهی شرکتهای ایران خودرو، مدیران خودرو، آتی موتور، بهمن موتور نسبت به دستورالعمل تنظیم بازار خودرو های سواری نظر به این که اولاً؛ به لحاظ اقتصادی، شاخص تمرکز بازار خودرو نشانگر درجه قدرت انحصاری بالا در بازار خودرو است و محدویت های ناشی از اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت و قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و قانون ساماندهی صنعت خودرو و ممنوعیت ورود خودرو هم بر انحصاری بودن این بازار افزوده است.
بنابراین در انحصاری بودن این بازار تردیدی وجود ندارد. ثانیاً؛ به رغم ادعای تجدیدنظرخواهان، تعیین شرایط برای متقاضی خرید خودرو، با عنایت به قید عبارت «مقدار و شرایط دسترسی به بازار کالاها و خدمات انحصاری» در بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) در حیطه صلاحیت شورای رقابت می باشد. ثالثاً؛ شورای رقابت راساً مبادرت به تعیین قیمت ننموده بلکه بر مبنای فرمول عرضه شده توسط کارگروه خودرو اقدام به تصویب دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری کرده و استخراج قیمت بر طبق این فرمول را به سازمان حمایت بعنوان نهاد متولی تعیین قیمت ارجاع داده است.
شایان ذکر است هیأت تجدید نظر شورای رقابت در این رای تبصره ای با مضمون "کسانی که دارای پلاک انتظامی فعال می باشند و عمر خودرو مبحث پلاک مذکور بیشتر از ۵ سال باشد از ممنوعیت فوق مستثنی هستند" به بند ۴ ماده ۴ دستورالعمل ۵۴۳ شورای رقابت الحاق داشته است.


منبع:

1402/03/22
08:03:58
5.0 / 5
426
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه