قائم مقام وزیر جهاد كشاورزی خبر داد؛

مکانیسم تهاتر برای واردات کالاهای مصرفی بخش کشاورزی

مکانیسم تهاتر برای واردات کالاهای مصرفی بخش کشاورزی به گزارش نیو باکس، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: هفته گذشته طرح مکانیسم تهاتر در عرصه محصولات مصرفی کشاورزی نهایی و در سامانه جامع تجارت پیاده سازی شد.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، علیرضا پیمان پاک، قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی درباره ی رفع چالش تعهد ارزی اظهار داشت: مذاکرات زیادی انجام شده و در بخش زیادی از محصولات به جز فولاد و پتروشیمی موضوع نهایی شده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون مصوب شد تا ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان خرد در قالب شمش طلا صورت گیرد و قسمتی از صادرکنندگان ارز را در این قالب به کشور بر می گردانند.
وی افزود: همین طور طرحی که در عرصه کشاورزی هفته گذشته نهایی و در سامانه جامع تجارت پیاده شد موضوع استفاده از مکانیسم تهاتر بود. بدین سان کالاهای مصرفی حوزه کشاورزی از سامانه ارزی ما خارج شد و واردکنندگان ارز را فقط در قبال دریافت ارز صادرکنندگان قسمتی از محصولات کشاورزی می توانند دریافت نمایند. فهرست این محصولات به زودی در اختیار کمیسیون کشاورزی اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران قرار خواهد گرفت که به تمام تشکل ها اعلام گردد.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی از نشست با کشاورزانی که بیشترین گروه صادراتی را به خود اختصاص داده اند، آگاهی داد و اظهار داشت: مقرر است نشستی در بانک مرکزی داشته باشیم و با همکاری معاونت ارزی و مجموعه های مرتبط ضمن تسهیل برگشت ارز حوزه کشاورزی، نرخ آن نیز رقابتی و جذاب برای تولیدکنندگان این حوزه باشد.
رشد وزنی و ارزشی صادرات
پیمان پاک در ادامه به حجم صادرات بخش کشاورزی در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ اشاره نمود و اظهار داشت: در ۶ ماه نخست سال صادرات محصولات کشاورزی به لحاظ وزنی و ارزشی نسبت به مشابه سال قبل رشد داشت.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه عموماً حجم صادرات حوزه کشاورزی در ۶ ماه دوم به انجام می رسد، افزود: امیدواریم رشد خوبی نسبت به سال قبل تجربه شود. تلاش می نماییم برگشت ارز تسهیل شود تا خود این امر نیز تشویقی برای افزایش صادرات باشد.
پیمان پاک در پاسخ به احتمال حذف قانون رفع تعهد ارزی، اظهار داشت: این قانون مجلس شورای اسلامی بوده و دولت نمی تواند در این زمینه کاری کند. تلاش ما باید در امتداد تسهیل این روند باشد.


منبع:

1402/06/31
13:24:59
5.0 / 5
466
تگهای خبر: بانك , تجارت , تولید , صادرات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه