جزئیات تجارت ۶ ماهه ایران و غرب آسیا

جزئیات تجارت ۶ ماهه ایران و غرب آسیا به گزارش نیو باکس، در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ صادرات ایران به کشورهای حوزه غرب آسیا ۱۰ میلیارد و ۳۴۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد رشد را نشان داده است.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، بر مبنای آمارهای انتشار یافته توسط گمرک ایران در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ صادرات ایران به کشورهای حوزه غرب آسیا شامل عراق، امارات، کویت، عمان، قطر، عربستان، بحرین، یمن، سوریه، لبنان، اردن و ترکیه ۱۰ میلیارد و ۳۴۶ میلیون دلار بوده است که ۴۵ درصد از صادرات کل کشور به جهان را شامل شده است.
افزایش ۶ درصدی صادرات
بر این اساس صادرات ایران به کشورهای حوزه مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ با حدود ۶۰۰ میلیون دلار افزایش، ۶ درصد رشد را نشان داده است.
از نظر وزنی هم صادرات ایران به کشورهای این حوزه هم طی مدت مذکور ۳۰ میلیون و ۳۸۷ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با حدود ۶ میلیون و ۳۷ هزار تن افزایش، رشد ۲۵ درصدی را تجربه کرده است.
همچنین بررسی آمارهای مذکور نشان داده است در بین گروه کشورهای فوق عراق با ۴.۵ میلیارد دلار، امارات با حدود ۳ میلیارد دلار، ترکیه با ۲.۴ میلیارد دلار به ترتیب مقاصد اول تا سوم صادراتی کشور را طی مدت مذکور به خود اختصاص داده اند.
کشورهای عمان با ۶۳۵ میلیون دلار، کویت با ۸۶ میلیون دلار، سوریه با ۸۵ میلیون دلار، قطر با ۵۳ میلیون دلار و یمن با ۲۵ میلیون دلار در رتبه های چهارم تا هشتم مقاصد صادراتی کشور در حوزه غرب آسیا قرار دارند.
لبنان با ۹ میلیون دلار، بحرین با ۴ میلیون دلار و اردن با ۲ میلیون دلار هم رتبه های نهم تا یازدهم اهداف صادراتی ایران به کشورهای حوزه غرب آسیا قرار دارند.
همچنین طبق آمار موجود، صادرات ایران به کشور عربستان هم طی مدت مذکور همچنان ناچیز و کمتر از ۵۰۰ هزار دلار بوده است.
بررسی های مقایسه ای صادرات ایران به کشورهای حوزه غرب آسیا نشان داده است صادرات به کشور عراق با ۳۳ درصد رشد از نظر ارزش و ۴۰ درصد از نظر وزن، امارات با کاهش ۱۱ درصدی از نظر ارزشی و افزایش ۱۱ درصدی از نظر وزنی، ترکیه با کاهش ۷ درصدی از نظر ارزش و افزایش ۲۸ درصدی از جهت وزنی، عمان با افزایش ۱۶ درصدی از جهت ارزشی و افزایش ۳۱ درصدی از نظر وزنی، کویت با افزایش ۴ درصدی از نظر ارزشی و افزایش ۲ درصدی از جهت وزنی، سوریه با کاهش ۳۲ درصدی از جهت ارزشی و افزایش ۱ درصدی از جهت وزنی، قطر با کاهش ۲۰ درصدی از نظر ارزشی و ۲۴ درصدی از جهت وزنی و لبنان با کاهش ۱۸ درصدی از نظر ارزش و کاهش ۳۹ درصدی از نظر وزنی، اردن با کاهش ۹۵ درصدی از نظر ارزشی و ۹۸ درصدی از جهت وزنی و یمن با افزایش ۷۴۶ درصدی از نظر ارزشی و ۶۰۹ درصدی از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است.
افزایش ۱۸ درصدی واردات
واردات ایران از کشورهای حوزه غرب آسیا طی نیمه اول سال ۱۴۰۲ حدود ۱۳ میلیارد دلار بوده است که ۴۳ درصد سهم از واردات کل کشور را طی مدت فوق شامل می شود.
در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، واردات ایران از کشورهای مذکور حدود ۱۸ درصد از نظر ارزشی و ۱۳ درصد از جهت وزنی افزایش داشته است.
طی مدت مذکور امارات با حدود ۹ میلیارد دلار، ترکیه با ۳.۲ میلیارد دلار، عمان با ۴۹۸ میلیون دلار و عراق با ۲۳۶ میلیون دلار رتبه های اول تا چهارم طرف های وارداتی ج. ا. ایران در حوزه غرب آسیا را به خود اختصاص داده اند.
رویکردهای جدید برای افزایش تجارت با غرب آسیا
در این رابطه فرزاد پیلتن، مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به نگاههای جدید این سازمان برای افزایش تجارت با کشورهای غرب آسیا اظهار داشت: برنامه ریزی جهت افزایش صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر و دانش بنیان، ارتقای سطح خدمات مراکز تجاری، توسعه شرکتهای مدیریت صادرات، کیفی سازی خدمات رایزنان بازرگانی، پشتیبانی از تولید مشترک، صادرات مجدد و ترانزیت در دستور کار است.
وی تصریح کرد: همینطور برقراری ارتباط میان سکوهای تجاری و ارتقای کیفیت بهره وری فعالیتهای نمایشگاهی و اعزام و پذیرش های هیأت های تجاری، فعال سازی ظرفیتهای استانی و.... همچون دیگر برنامه های دفتر غرب آسیا بر مبنای نگاههای جدید سازمان توسعه تجارت ایران در مورد توسعه تجارت با کشورهای غرب آسیاست.


منبع:

1402/07/19
07:53:36
5.0 / 5
251
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه