مسکن ملی ماهانه ۲ میلیون تن سیمان نیاز دارد

مسکن ملی ماهانه ۲ میلیون تن سیمان نیاز دارد نیو باکس: به گزارش نیو باکس، دبیر انجمن سیمان اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی جدولی را به عنوان نیاز مسکن ملی ارسال کرد که طبق این جدول باید ماهانه بیش از 2.2 تا 2.5 میلیون تن سیمان از این ماه تحویل این پروژه بدهیم.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، علی اکبر الوندیان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان امروز در نشست خبری با اعلان اینکه در تولید سیمان مازاد داریم، اظهار داشت: طی نیمه نخست امسال ۳۹ میلیون تن کلینکر و ۳۵.۶ میلیون تن سیمان تولید شد که در مجموع نسبت به پارینه ۱۱.۵ تا ۱۲ درصد رشد تولید داشته است. در تابستان نیز تامین برق ۱۰ درصد افزوده شد که سبب افزایش تولید سیمان شد.
وی با اشاره به افزایش تقاضای خرید سیمان، اضافه کرد: همین طور در این بازه زمانی ۳۵.۵ میلیون تن هم سیمان تحویل دادیم که نسبت به پارینه ۱۲ درصد افزایش را نشان میدهد.
الوندیان اشاره کرد: در نیمه نخست امسال ۴.۱ میلیون تن کلینکر و ۲.۵ میلیون تن سیمان صادر کردیم که البته صادرات کلینکر ۲۰ درصد کاهش و صادرات سیمان ۲۰ درصد افزایش داشته است. علت کاهش صادرات کلینکر افزایش عوارض، در اولویت نبودن پهلوگیری کشتی ها در بنادر و… است.
وی اظهار داشت: ظرفیت اسمی تولید ۸۸ میلیون تن سیمان را داریم که ماهانه ۷.۵ میلیون تن می شود.
این مقام صنفی اشاره کرد: سیمان تحت استاندارد الزامی است و کیفیت و عرضه بالایی دارد و در سطح جهانی رقابت می کند. علت این مساله آنست که وقتی تولید در رقابت صورت گیرد تولیدکننده مجبور به افزایش کیفیت است تا مشتریان خودرا حفظ کند.
ماهانه باید ۲ میلیون تن سیمان تحویل پروژه مسکن ملی بدهیم
الوندیان در ادامه با اشاره به پروژه ساخت مسکن ملی اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی جدولی را به عنوان نیاز مسکن ملی بوسیله وزارت صمت به ما ارسال کرد که طبق این جدول باید ماهانه بیش از ۲.۲ تا ۲.۵ میلیون تن سیمان تحویل بدهیم؛ یعنی علاوه بر عرضه ماهانه ۵ میلیون تن سیمان در بورس باید این ۲.۲ میلیون تن را فقط به پروژه مسکن ملی اختصاص دهیم که در مجموع ماهانه باید بیش از ۷.۲ میلیون تن سیمان تولید و عرضه نماییم.
وی اضافه کرد: نکته این است که هم اکنون شرایط تامین سوخت (مازوت و گاز) بسیار سختگیرانه است. این وضعیت به قدری بغرنج است که تعدادی از شرکتها از تکمیل مخازن بازمانده اند.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اشاره کرد: در قانون بودجه قید شده که وقتی گاز صنایع قطع شد سوخت جایگزین را معادل قیمت گاز تحویل صنایع بدهند اما در عمل این اتفاق نمی افتد چونکه اولاً مازوت از مبادی دوردست به دست تولیدکننده می رسد، بطورمثال مازوت را از تهران به خراسان ارسال می کنند که در این صورت شرکت باید بیش از گاز هزینه خرید مازوت را بپردازد که همین موضوع سبب می شود شرکت از سوددهی بیرون رود. درخواست ما این است که حداقل از نزدیک ترین انبار و پالایشگاه مازوت شرکتها تامین شود. همین مسائل باعث شده که مخازن ۳۰ شرکت سیمانی پر نشود.
جریمه سیمانی ها به سبب مصرف مازوت
الوندیان با اعلان اینکه برمبنای مصوبه هیأت وزیران در سال ۱۴۰۶ شرکت پالایش و پخش باید مازوت استاندارد تولید نماید، افزود: یکی دیگر از مشکلات این صنعت پایین بودن کیفیت مازوت است. اگر مازوت استاندارد باشد آلودگی هوا ایجاد نمی شود این در حالیست که به خاطر نداشتن کیفیت مناسب مازوت، شاهد افزایش مصرف سوخت هستیم و در نتیجه جرایم آن برای شرکت های تولیدی سیمان صادر می شود؛ به عنوان نمونه یکی از شرکتها برای ۳ ماه مصرف مازوت ۸۰ میلیارد تومان جریمه شد. این جرایم به حساب شرکت ملی پخش واریز می شود.
وی افزود: در حقیقت از شرکتها چک صیادی و ضمانت بانکی گرفتن می کنند تا پول را از حساب شرکتها بردارند و همین طور تعهد محضری می گیرند تا امکان شکایت هم وجود نداشته باشد.
الوندیان با اعلان اینکه برای تولید هزینه تراشی می کنند و ریسک تولید بالا رفته است، اظهار داشت: ۶ شرکت تولیدی سیمان از مصرف مازوت ممنوع شده اند. این شرکتها سرمایه گذاری برای مخازن ذخیره سازی کردند، اما به سبب قرار گرفتن در محدوده شهرها از استفاده مازوت منع شده اند و حالا شرکت ملی پخش می گوید باید ما به التفاوت قیمت مازوت را بپردازند.
وی اضافه کرد: اکنون ما با تقاضای بالای سیمان روبه رو شده ایم و از آن سو تامین مازوت به شدت سخت گیرانه شده است. آخر هم متوجه نشدیم مازوت برای تولیدکنندگان سیمان لیتری چند تمام می شود؟
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان افزود: درخواست ما این است که اولاً ضمانت نامه سلب پیگیری از مراجع قضائی را بردارند و ثانیاً مازوت را مانند گاز به شرکتها بدهند تا توان پر کردن مخازن را داشته باشند و به تولید ادامه دهند.
وی اظهار داشت: مصرف مازوت از چند روز آینده آغاز می شود و این در حالیست که با این حجم از مشکل در تامین مازوت روبه رو شده ایم.


منبع:

1402/08/09
16:12:56
5.0 / 5
393
تگهای خبر: استاندارد , بانك , تولید , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه