تفاهم نامه بین مسئولان اتاق بازرگانی قم و2استان روسیه به امضا رسید

تفاهم نامه بین مسئولان اتاق بازرگانی قم و2استان روسیه به امضا رسید نیو باكس: قم - نشست هم اندیشی هیات تجاری استانهای ؛اَستیای شمالی؛ و ؛كاباردینا بالكریا فدراسیون روسیه؛ با معاون استاندار و مسئولان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی قم، با امضای چند تفاهم نامه به آخر رسید.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری قم در این نشست اظهار داشت: در بخش های گوناگون و اقتصادی این استان، مزیت های بسیاری وجود دارد كه قابلیت صادرات دارد.
مهرداد غضنفری امرایی افزود: تولید محصول های صادرات محور از برنامه های اساسی استان بخصوص در محصولات غذایی همچون خوشه سوهان است.
وی ادامه داد: از سرمایه گذاری مستقیم خارجی در قم از مجاری قانونی در بخش های فناوری و هم با رویكرد صادرات كالا حمایت و استقبال می نماییم.
وی اظهار داشت: مباحث اقتصادی بعنوان رویكرد اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح است و رهبر معظم انقلاب اسلامی هم امسال را سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامیده اند.
غضنفری با اشاره به ارتباط در چارچوب قوانین و مقررات جاری 2 كشور با حفظ احترام متقابل و ارزش های حاكم بر كشورها اظهار داشت: استان قم هم با این رویكرد به دنبال تولید پیوند منطقی با كشورهایی است كه رابطه خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارند.
معاون استاندار قم بیان كرد: روسیه هم یكی از كشورهایی است كه با جمهوری اسلامی ایران ارتباط خوبی دارد و دارای ظرفیت های بسیار بالایی است و ما از سفر مقام های این دو استان روسیه استقبال می نماییم.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی قم بعد از امضای این تفاهم نامه ها به خبرنگاران اظهار داشت: این تفاهم نامه ها در زمینه همكاری های دو جانبه میان این استان با 2 استان روسیه بود كه بتوانیم راه های همكاری های بیشتر را توسعه دهیم.
ابوالفضل خاكی اظهار نمود: مرتبط با سفر هیات روسی به ایران همچون قم، برنامه ریزی آن از سه ماه پیش توسط رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی در روسیه صورت گرفت.
وی اضافه كرد: هیات روسی در قم از چند مركز بخش كشاورزی و هم مراكز مربوط به مواد غذایی مانند شكلات سازی دیدن كرد.
وی با اشاره به جلب توجه اعضای هیات روسی به كیفیت بالای تولیدات قم كه هم اكنون به برخی كشورهای عربی صادر می شود، اظهار داشت: این محصول ها امكان ورود به بازار كشور روسیه را هم دارد.
خاكی اعلام نمود: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی قم در 3 ماه آینده هیاتی را به منطقه قفقاز روسیه اعزام می كند تا پیوند بیشتری با تاجران این منطقه داشته باشیم.
وی با اشاره به بازار بزرگ روسیه اظهار داشت: قم در آبان ماه امسال منطقه ای را در آستاراخان روسیه بعنوان شعبه خود تولید كرد و در منطقه قفقاز هم علاقه مندیم كه مركزی را به صورت دائمی تولید نماییم.

** قم ظرفیت های خوبی برای صادرات به روسیه دارد
رئیس اتاق بازرگانی استان اَستیای شمالی فدراسیون روسیه هم در این نشست، با اشاره به بازدیدهای انجام شده از چند شركت تولیدی مواد غذایی در قم اظهار داشت: این شركت ها ظرفیت های بسیاری خوبی برای صادرات بخصوص در بخش محصول های گلخانه ای، شكلات سازی، بیسكویت سازی و سوهان به كشور روسیه دارند.
«كازبك هزبی یویچ» اضافه كرد: این سفر باعث آشنایی ما با ظرفیت ها و بازار ایران شد و چشم انداز مناسبی برای حضور این محصول ها در بازار روسیه دیدیم و ورود محصول های این كارخانه ها به قفقاز شمالی و حتی مسكو امكان پذیر است.
وی بر توسعه روابط با ایران تاكید و بیان كرد: یكی از پیشنهادهای ما این است كه در قفقاز یك فروشگاه ایرانی و یا یك سرای تجاری دایر شود.
وی با اشاره به ناآشنایی 2 كشور از ظرفیت های یكدیگر اظهار داشت: یكی از مشكلات این است كه ما همدیگر را خوب نمی شناسیم، وظیفه ما معرفی ظرفیت های استان های 2 كشور به یكدیگر است و این مراودات باید ادامه داشته باشد.

** رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم هم در حاشیه این نشست در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به ظرفیت های این استان در بخش تولید شیرینی و شكلات همچون سوهان اضافه كرد: این هیات بیشتر خریداران محصول های تولیدی قم هستند، از این رو هیات روس از یك واحد گلخانه ای و 3 واحد مواد غذایی استان دیدن كرد.
محمود سیجانی با اشاره به ظرفیت های قم در تولید شیرینی همچون سوهان ابراز امیدواری كرد كه این مراودات باعث تولید بازار جدیدی برای محصول های تولیدی استان شود و نتیجه خوبی برای صنعت قم به همراه داشته باشد.

** سفر به ایران باعث آشنایی هیات تجاری روسی با ظرفیت های كشور ما شد
رایزن بازرگانی ایران در كشور روسیه هم در حاشیه این نشست به ایرنا اظهار داشت: یكی از وظیفه های رایزنان بازرگانی توجه به تراز تجاری كشور است، در چند سال پیش این روند یك به 10 بوده است، یعنی آنها 10 برابر صادرات داشته اند كه الان به یك به 3 رسیده است.
فرهاد پرند اضافه كرد: برای جبران این امر، برنامه ریزی كردیم تا هیاتی از خریداران عمده محصول های كشاورزی و غذایی به ایران دعوت نماییم كه این هیات هم پیش از قم در استان كرمان هم حضور یافت.
وی ادامه داد: در استان كرمان هم بازدیدها و جلسه های خوبی با بعضی از تولیدكنندگان و مسئولان داشتیم
كه باعث تغییر دیدگاه هیات روسی شد.
وی اظهار داشت: در این هیات 14 تن همچون 2 نماینده مجلس، 2 رئیس اتاق بازرگانی و صنعتی از استان های اَستیای شمالی و كاباردینا بالكریا فدراسیون روسیه و رئیس انجمن حلال روسیه حضور دارند كه به قصد خرید و شناسایی بازار ایران آمده اند.
پرند با اشاره به بازدیدهای این هیات از قم اظهار داشت: نتیجه حضور این هیات ها، ارتباط مستقیم فروشنده و خریدار با یكدیگر خواهد بود و این امر سبب می گردد كه ظرفیت های صادراتی ما بیشتر معرفی شود و بتوانیم صادرات خویش را به روسیه افزایش دهیم.
نشست هم اندیشی هیات تجاری استان های اَستیای شمالی و كاباردینا بالكریا فدارسیون روسیه با معاون استاندار و مسئولان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان قم با هدف تحكیم روابط تجاری - اقتصادی در سالن اجتماعات هتل المپیك قم برگزار گردید.
7406/ 1175/


1396/12/23
15:24:45
5.0 / 5
4910
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه