صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی به مرز 2 میلیارد دلار رسید

صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی به مرز 2 میلیارد دلار رسید نیو باكس: تبریز - سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی از افزایش 8.6 درصدی صادرات غیرنفتی 11 ماه گذشته استان از گمركات كشور نسبت به مدت مشابه سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: مجموع صادرات غیرنفتی استان امسال به مرز 2 میلیارد دلار رسیده است.


علی جهانگیری شامگاه شنبه در كارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان بیشترین سهم صادرات را مربوط به كالاهای صنعتی اعلام و اظهاركرد: از مجموع صادرات غیرنفتی استان سهم صادرات كالاهای صنعتی 45 درصد، كشاورزی 12 درصد، شیمیایی و پتروشیمی 11 درصد و دیگر محصولات به تفكیك هر بخش كمتر از 10 درصد است.
وی با اشاره به اینكه كالاهای غیرنفتی استان به 101 كشور جهان صادر می شود، اظهار داشت: عمده بازارهای هدف ما كشورهای عراق، تركیه، افغانستان، ارمنستان، گرجستان، جمهوری آذربایجان، روسیه، پاكستان، ایتالیا و بلغارستان است.
جهانگیری با تاكید بر افزایش كیفیت كالاهای تولیدی در استان اظهار داشت: باید در عین رعایت به صرفه بودن تولید و كم كردن هزینه ها، به فكر افزایش كیفیت محصولات باشیم.
وی تدوین برنامه صادرات سال آینده تا اول اردیبهشت سال 97 را ضروری دانست و اضافه كرد: صادرات موضوعی فرا بخشی است از این رو انتظار می رود دبیرخانه این كارگروه برای توسعه كمی صادرات برنامه هایی به صورت دقیق و شفاف در اول سال تدوین كند تا مشخص شود در چه بخش هایی امكان افزایش صادرات وجود دارد.
جهانگیری با اشاره به فعالیت میزهای اقتصادی آلمان، لهستان، روسیه، جمهوری آذربایجان، تركیه، ارمنستان، عراق و سوریه در استان تاكیدكرد: تشكل ها مسئولیت میزهای اقتصادی را عهده دار شوند.
سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به تقویم برگزاری نمایشگاه بین المللی تبریز در سال 97 اظهار داشت: انتخاب تبریز در سال 2018 بعنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام بهترین فرصت برای برگزاری نمایشگاه های تخصصی است و انتظار داریم مجموعه نمایشگاه های بین المللی با پیگیری های لازم از جانب وزارتخانه ها در این استان اقدام نمایند.
وی همینطور اظهار داشت: در این سال به منظور جذب توریست تورهای نمایشگاهی را هم باید در برنامه خود قرار دهیم و این مهم با همكاری تنگاتنگ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مجموعه نمایشگاه بین المللی تبریز میسر خواهد بود.
استان آذربایجان شرقی با جمهوری های آذربایجان، نخجوان و ارمنستان مرز مشترك دارد و با استفاده از مرز بازرگان در آذربایجان غربی هم با كشور تركیه مرتبط می باشد.
وجود مبادی ورودی و خروجی در منطقه مرزی جلفا و نوردوز، گمركات سهلان، تبریز و جلفا با ظرفیت های بالای ذخیره و انبار كالا،
برخورداری از موقعیت ویژه جغرافیائی بعنوان چهارراه ارتباطی ایران و اروپا، وجود منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ارس در جلفا و نمایشگاه بین المللی تبریز در كنار تولیدات صنعتی، كشاورزی، محصولات باغی و بخصوص خشكبار و تولیدات كانی فلزی و غیرفلزی با قابلیت صادراتی بالا از ظرفیت های صادراتی استان آذربایجان شرقی است.
3071/6183


1396/12/27
11:59:05
5.0 / 5
4914
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , صادرات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه