مدیر مرز شلمچه:

نبود وحدت رویه صادرات كالا را در شلمچه كاهش داد

نبود وحدت رویه صادرات كالا را در شلمچه كاهش داد نیو باكس: خرمشهر - مدیر مرز تجاری شلمچه اظهار داشت: نبود وحدت رویه بین ارگان ها در مرز تجاری شلمچه علاوه بر بیكار شدن یكهزار و 200 كارگر شركت های حمل و نقل، صادرات كالا را در این مرز كاهش داده است.


سید احمد اوالی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهاركرد: بارانداز تجاری مرز شلمچه به وسعت 20 هكتار زمین و با ظرفیت 2هزار كامیون در سال 1386 توسط سازمان منطقه آزاد اروند احداث و 10 شركت پشتیبانی عملیات تخلیه و بارگیری كالا را در این نقطه صفر مرزی شروع كردند.
وی شمار كارگران شركت های حمل و نقل در شلمچه را در سال گذشته یكهزار و 500 كارگر عنوان نمود و اظهار داشت: اقداماتی كه امسال برای تامین امنیت، بازرسی و ورود كامیون های عراقی در بارانداز شلمچه توسط هنگ مرزی صورت می گیرد منجر به كند شدن روند كنترل و درنهایت كاهش صادرات كالا و تخلیه و بارگیری شده است.
اوالی اضافه كرد: سال گذشته با عنایت به رونق صادرات در مرز شلمچه روزانه بیش از یكهزار كامیون عراقی وارد بارانداز شلمچه شده و كالا به كشور عراق صادر می شد این درحالی است كه امسال به علت سختگیری هنگ مرزی، آمار ورود كامیون های عراقی به 100 تا 150كامیون در روز رسیده است.
اوالی، اظهار داشت: همانگونه كه در بحث اربعین حسینی وحدت رویه و تفكر ارزشی در این مرز حاكم است و با هماهنگی نهادها بیش از 650 هزار نفر به سهولت از مرز شلمچه تردد می كنند، چرا در بحث اقتصاد این تفكر و وحدت رویه به كار گرفته نشود تا شاهد كاهش صادرات و بیكاری یكهزار و 200 كارگر حمل و نقل در شلمچه نشویم.
وی اضافه كرد: برای افزایش صادرات و حفظ اشتغال در مرز شلمچه، باید ارگان های مرتبط حمیات كنند در غیر این صورت باید پاسخگوی تبعات اجتماعی ناشی از بیكاری جوانان باشیم.
مدیر مرز تجاری شلمچه با اشاره به اینكه از یك سو می خواهیم امنیت مرزی را حفظ نماییم و از جانب دیگر موجبات بیكاری كارگران در مرز شلمچه به وجود آمده، اظهار داشت: بیكاری كارگران شركت های حمل و نقل در مرز شلمچه تبعات اجتماعی را به دنبال دارد بعنوان نمونه بعضی از آنها اقدام به سرقت از كامیون های حامل تره بار كرده و یا با تهدید اسلحه سرد از رانندگان و تجار اخاذی كنند.
اوالی ادامه داد: ما با فرآیند بازرسی و تدابیر هنگ مرزی در مرز شلمچه مخالف نیستیم ولی باید به مساله معیشت مردم و رونق اقتصادی و تقویت صادرات در این مرز هم توجه گردد.
وی اظهاركرد: كارشكنی هایی كه در بحث صادرات خودروی سایپا از جانب هنگ مرزی انجام شده سبب شد كه صادرات خودرو در مرز شلمچه متوقف شود و هم اكنون فقط اتاقك و وسایل یدكی خودرو پراید صادر شود.
اوالی اضافه كرد: سال گذشته خودروهای صادراتی شركت سایپا در بارانداز شلمچه تخلیه می شد و روزانه رانندگان عراقی با در دست داشتن مدارك شناسایی خودروها را از بارانداز مرز شلمچه تحویل گرفته و هیچ مشكلی در این خصوص وجود نداشت اما امسال به علت مخالفت هنگ مرزی صادرات خودرو پراید متوقف شده است.
وی اظهار داشت: سازمان منطقه آزاد اروند یك دستگاه ایكس ری خودرویی با 130 میلیارد ریال خریداری نموده و محل نصب این دستگاه جانمایی شده و بزودی راه اندازی می گردد.

** راه اندازی دستگاه ایكس ری خودرو مكشل صادرات را كاهش می دهد
فرمانده هنگ مرزی خرمشهر هم اظهار داشت: روند ورود و خروج كامیون های عراقی به بارانداز شلمچه با سهولت انجام می گردد ولی نبود دستگاه ایكس ری كامیونی سبب شده كه ثبت ورود و خروج خودروها به صورت سنتی و بازرسی دستی صورت گیرد و این امر سبب كندی تردد خودروها در بارانداز شلمچه شده است.
سرهنگ منصور رضا عزیزی، با اشاره به اینكه نصب دستگاه ایكس ری كامیونی در حفظ امنیت تاثیر بسزایی دارد، اضافه كرد: در صورتی كه دستگاه ایكس ری خودرویی در مبادی ورودی خودروهای صادراتی در مرز شلمچه نصب شود، كلیه مشكلات موجود برطرف می گردد.
وی اظهار داشت: تعداد ورود كامیون های عراقی به درخواست مدیران گمركی و تجاری منطقه آزاد به طرف عراقی انجام می گردد و ما طبق درخواست آنها كامیون عراقی را وارد بارانداز شلمچه می نماییم.
سرهنگ عزیزی در مورد سرقت اموال عمومی تجار و كامیون داران در بارانداز شلمچه، اضافه كرد: مسئولیت امنیت بارانداز با حراست منطقه آزاد اروند است و آنها می توانند ورود و خروج كارگرانی را كه مجوز ندارند كنترل كنند.
وی اظهار نمود: ما اجازه استفاده از هیچ نیروی انتظامی را در بارانداز نداریم و حراست منطقه آزاد اروند باید بتواند امنیت بارانداز را تامین و حفظ كند.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، كند شدن فعالیت تجاری در مرز شلمچه، باعث سرگردانی و زیان بازرگانان و كامیون های حمل كالا در این مرز بین المللی شده است.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا منطقه آزاد اروند با مساحت 37 هزار و 400 هكتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) است كه در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و كارون واقع است.
بنا به این گزارش به صورت متوسط روزانه 400 تا 500 دستگاه كامیون حامل محصولاتی همچون تره بار، مواد غذایی و لبنی، مصالح ساختمانی، شیلات، انواع روغن های صنعتی از مرز شلمچه در 15كیلومتری خرمشهر، به عراق صادر می گردد.
پایانه مرزی شلمچه از مبادی تردد زائران عتبات و عالیات هم هست.
7100/7165/ 6037


1397/01/25
22:40:41
5.0 / 5
5217
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه