سیر صعودی تراز تجاری ایران

سیر صعودی تراز تجاری ایران نیو باكس: تهران- بررسی های آماری تجارت خارجی ایران در اولین ماه سال 97 حكایت از تراز مثبت تجاری دارد، به گونه ای كه ارزش صادرات، 604 میلیون دلار بیشتر از واردات بوده است. آمارهای انتشار یافته نشان داده است ارزش صادرات در فروردین امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، بیش از 15 درصد رشد داشته است.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، بهبود مبادلات تجاری ایران، وضعیت ارزی و اشتغال طی هفته گذشته درصدر خبرهای اقتصادی كشور قرار گرفت. بر این اساس روزنامه های اقتصادی هفته گذشته با عنایت به اهمیت مبحث به تحلیل و ارزیابی وضعیت مبادلات تجاری ایران، وضعیت ارزی و اشتغال پرداختند.

**بررسی وضعیت مشاركت اقتصادی
بررسی دوره های زمانی نشان داده است از سال 1393 به بعد نرخ مشاركت روند رو به بهبودی داشته، اما نرخ بیكاری روند فزاینده ای را در پیش گرفته است. این وضعیت را می توان به مساله انتظارات نسبت داد. در واقع از سال 1393 به بعد با برگشتن آرامش در بخش اسمی اقتصاد، بهبود انتظارات آحاد اقتصادی سبب شد تا تمایل به عرضه كار در بازار افزایش یابد، اما كیفیت پایین رشد اقتصادی كه عموما سرمایه بر بوده از یك طرف و روند صعودی هرم جمعیت از سوی دیگر سبب شد تا در همین سال ها نرخ بیكاری بهبود نیابد.
بررسی های مقطعی هم نشان داده است ایران در قیاس با میانگین جهانی و آسیا درمورد شاخص نرخ مشاركت، در رده های پایین رتبه بندی كشور ها قرار دارد. این شكاف را می توان به سه عامل مهم نسبت داد؛ نخستین عامل، هرم جمعیتی در ایران است كه بخش عمده ای از جمعیت را در زمره جوانانی كه قابلیت ورود به بازار كار را ندارند، قرار می دهد. دومین دلیل مسائل اجتماعی است كه زمینه ورود زنان به بخش های زیادی از اقتصاد را فراهم نكرده و عامل سوم هم پایین بودن سن خروج از كار در ایران است.
بر مبنای اطلاعات انتشار یافته از جانب مركز آمار ایران، نرخ مشاركت اقتصادی كه در سال های 1394 و 1395 به صورت متوسط هر سال 1.1 واحد افزایش یافته بود، در سال 1396 هم حدود یك درصد افزایش یافت و به نسبت 40.3 درصد رسید. در طرف مقابل، نرخ بیكاری كه از سال 1392 رو به افزایش بود، در سال 1396 یك كاهش 3/ 0 درصدی را تجربه نمود و به 1. 12 درصد رسید.
بر مبنای اطلاعات انتشار یافته از جانب مركز آمار ایران در مجموع در سال 96 حدود 12 میلیون و 378 هزار نفر شاغل، در حال مشاركت در فعالیت های اقتصادی بوده اند. این جمعیت سبب شده تا نرخ اشتغال معادل با 5. 35 درصد شود. نرخ اشتغال در میان زنان حدود 13 درصد و در میان مردان حدود 58 درصد بوده است. نرخ اشتغال در بخش های مختلف اقتصادی هم تفاوت قابل ملاحظه ای دارد. در سال قبل بخش خدمات با نرخ 50.4 درصدی بیشترین نرخ اشتغال را داشته است. پس از آن بخش صنعت سهم 32 درصدی در اشتغال داشته و سهم بخش كشاورزی هم معادل 6. 17 درصد بوده است. در مقیاس تفكیك جنسیتی، سهم قابل توجهی از زنان در بخش خدمات شاغل بوده اند. نسبت اشتغال مردان در بخش صنعت بیشتر از نسبت اشتغال زنان در این بخش بوده است.

** عوامل نوسان نرخ ارز
طی سال های بعد از انقلاب اسلامی، كشورمان شوك های ارزی متعددی را پشت سرگذاشته است. اگر از دوران جنگ تحمیلی صرف نظر نماییم، سه شوك ارزی طی سال های 74-73، 78-77 و 91-90 قابل شناسایی است. عوامل متعددی را می توان بعنوان پیشران شوك های ارزی كشور نام برد، ولی به صورت خلاصه می توان گفت افزایش بی سابقه حجم نقدینگی و سوءمدیریت تعهدات ارزی طی سال های 74-73، كاهش شدید قیمت نفت طی سال های 78-77 و باز هم افزایش شدید حجم نقدینگی و البته تحریم های بی سابقه ضد كشورمان طی سال های 91-90 از عوامل اصلی شكل گیری و توسعه شوك های ارزی بوده است.
طی ماه های اخیر باردیگر بازار ارز كشور جنب وجوش های قابل توجهی را شاهد بوده است. قیمت ارز در نیمه دوم سال 96 چیزی در حدود 25درصد افزایش یافته و رفتار قیمت ها از شروع دوره پرنوسان دیگری در تاریخ اقتصادی كشور خبر می دهد. در این مقطع زمانی هم به عواملی متعددی می توان اشاره نمود كه زمینه ساز نوسانات روبه بالای نرخ ارز بوده است كه عبارتند از افزایش بی سابقه حجم نقدینگی، قیمت های نسبتا پایین نفت، ادامه تحریم های اقتصادی حتی باوجود برجام، نزدیك شدن حجم تعهدات ارزی كشور به سقف تاریخی آن و نگرانی از شكل گیری پاره ای تنش های اجتماعی در كشور. اما زمینه دیگری هم به محرك های بازار ارز اضافه شده و آن بحران نظام بانكی است.

**سیر صعودی تجارت خارجی
آمار تجارت خارجی در اولین ماه سال 97 حكایت از تراز مثبت تجاری دارد. به گونه ای كه ارزش صادرات، 604 میلیون دلار بیشتر از واردات بوده است. حجم تجارت در فروردین 97 هم معادل 5 میلیارد و 662 میلیون دلار است. آمارها نشان داده است همچنان رشد صادراتی مدیون رشد صدور سایر كالاها است نه كالاهای با پایه نفت و گاز.
آمارهای انتشار یافته ازسوی گمرك ایران نشان داده است ارزش صادرات در فروردین امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، بیش از 15 درصد رشد داشته است. البته وزن صادرات با افت حدود یك درصدی مواجه بوده است، اما آمارهای صادرات اقلام به تفكیك میعانات گازی، پتروشیمی و سایر كالاها از آن حكایت می كند كه در دو گروه كالایی اول كه كالاهای با پایه های نفت و گاز هستند(میعانات گازی و پتروشیمی)، هم به لحاظ ارزشی و هم به لحاظ وزنی، نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل افت صدور كالا را تجربه كرده ایم. این درحالی است كه وزن و ارزش صادرات در سایر كالاها كه شامل كالاهای صنعتی، معدنی، كشاورزی، صنایع دستی و فرش است، با رشد قابل توجهی روبه رو بوده است.
براساس آمارهای انتشار یافته، در ماه نخست سال جاری، یك میلیون و 964 هزار تن كالاهای زیر مجموعه پتروشیمی به ارزش یك میلیارد و 40 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر گردیده است. سهم وزنی این گروه كالایی از كل صادرات بیش از 33 درصد و سهم ارزشی آن بیش از 24.5 درصد است. در عین حال آمار صادرات كالاهای زیر مجموعه پتروشیمی در فروردین 97 افت 09/ 0 درصدی در وزن و افت 89/ 0 درصدی در ارزش را نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل نشان داده است. البته صادرات كالاهای پتروشیمی در فروردین نسبت به ماه گذشته خود رشد داشته است. ارزش صادرات اسفند 96(ماه قبل) 927 میلیون دلار بوده است.
صادرات سایر كالاها، بیشترین سهم را به خود مختص كرده است. در فروردین امسال، 5 میلیون و 161 هزار تن كالای مربوط به این گروه، به ارزش یك میلیارد و 646 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شده و توانسته سهم وزنی حدود 65 درصد و سهم ارزشی بیش از 5.52 درصدی را از كل صادرات به خود اختصاص دهد. رشد وزنی حدود 7 درصدی و رشد ارزشی بیش از 39 درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل هم حاصل عملكرد صادركنندگان در این گروه كالایی است.

پژوهشم**458**1601**
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https: //t.me/Irnaresearchهمراه شوید.


1397/02/09
00:01:40
5.0 / 5
4978
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , صادرات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه