یك مقام مسئول اعلام كرد؛

سایه بازارموازی سنگین تر از دلار۴۲۰۰تومانی است، صادرات در ابهام

سایه بازارموازی سنگین تر از دلار۴۲۰۰تومانی است، صادرات در ابهام نیو باكس: رئیس انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان سنگ آهن اظهار داشت: شكل گیری بازار موازی با دلار ۴۲۰۰ تومانی نرخی بسیار بالاتر را پیش روی فعالان اقتصادی قرار داده است.به گزارش نیو باكس به نقل از مهر، مهرداد اكبریان در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به تغییرات نرخ ارز و شكل گیری بازار موازی در كنار نرخ تعیین شده برای دلار از جانب دولت اظهار داشت: واقعیت آن است كه امسال سال عجیبی برای صادركنندگان است و متاسفانه هیچ چیز درآن قابل پیش بینی نیست. این در شرایطی است كه ساده ترین تعبیر از افزایش نرخ ارز آن است كه صادركنندگان از این افزایش نرخ منتفع می شوند. در حالیكه اكنون اینطور نیست و به نظر می رسد تصمیم دولت برای تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای هر دلار كاملا منطقی و بر مبنای واقعیت های موجود در شرایط خاص كشور است.
رئیس انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان سنگ آهن اضافه كرد: اگر دولت نخواهد وارد كنترل بازار ارز شده و در آن دخالت كند معلوم نیست وضعیت قیمت دلار چگونه خواهد بود كما اینكه ظرف یك ماه اخیر افزایش قیمت دلار ركوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است كه متاسفانه به نفع اقتصاد ایران نیست.
وی خاطرنشان كرد: آن نرخی كه برای دلار تك نرخی از جانب دولت مشخص شده برای جلوگیری از تنش مصنوعی در بازار ارز است و ما بعنوان معدن دار كه گوشه ای از صادرات كشور را بر عهده داریم اكنون به دنبال اینكه نرخ دلار از جانب دولت چه رقمی تعیین شده نیستیم و خواسته ما آن است كه هر نرخی از جانب دولت اعلام شده در صادرات و واردات بالانس شود.
به گفته اكبریان نرخ ارز با قدرت پول ملی بالانس می گردد و بر همین مبنا اگر ریال ارزشمندتر شود واردات افزایش می یابد و اگر تضعیف گردد صادرات رونق خواهد داشت اما به هر حال كشور ما نیازهای حساس و ضروری وارداتی دارد كه به نظر می رسد بالانس نرخ ارز بهترین وضعیت را برای همه رقم خواهد زد.
این صادركننده سنگ آهن تصریح كرد: نگرانی دیگر ما این است كه دولت نتواند بازارهای موازی نرخ ۴۲۰۰ تومانی را كنترل كند. چون كه اكنون ابزاری برای صادركنندگان و واردكنندگان در خرید و فروش های نرخ ارز به صورت واقع بینانه در نظر گرفته نشده و الان معدن داران نمی دانند محاسبات دفتری خویش را باید با چه نرخی انجام دهند و سازمان امور مالیاتی با آنها بر مبنای چه نرخی برخورد خواهد نمود.
اكبریان اظهار داشت: در شرایط كنونی ما برای خیلی از هزینه های خود همان نرخ بازار موازی در هر دلار را می پردازیم و خبری از دلار ۴۲۰۰ تومانی نیست. به این معنا كه حتی كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم كه ارگانی وابسته به دولت می باشد در حمل و نقل بار صادركنندگان نرخ ۴۲۰۰ تومان را لحاظ نمی كند و البته مطابق با قانون هم عمل می نماید. به این معنا كه خواهان تسویه ارزی كرایه حمل بار و واریز قیمت آن در حسابی در خارج از كشور به دلار است كه در نهایت صادركنندگان باید دلار را برای این تسویه حساب از خارج از كشور تامین كنند كه امروز نرخی حدود ۷ هزار تومان دارد.
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان سنگ آهن تصریح كرد: امروز سایه بازار موازی بر سر واردات و صادرات بسیار سنگین تر از دلار ۴۲۰۰ تومانی است كه همین مبحث صادركنندگان را با مشكلات متعددی رو به رو نموده است.
همچنین در این نشست قدیر قیافه هم با اشاره به مشكلاتی كه اعلام دلار تك نرخی پیش روی صادركنندگان قرار داده است، تصریح كرد: اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی بعنوان ارز تك نرخی آن هم در ساعات پایانی شب به لحاظ روانی تاثیر بسیار بدی روی مردم به جای گذاشت و به نظر می رسد دولت نباید نرخ ۴۲۰۰ تومانی را بعنوان ارز تك نرخی اعلام می كرد. بلكه باید گفته می شد به هر حال دولت بازار موازی را با نظارت به رسمیت خواهد شناخت.
وی ادامه داد: اقتصاد دیگر با دستور پیش نمی رود و به نظر می رسد كه دوره اقتصاد دستوری به آخر رسیده است.
قیافه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی مسائلی كه امروز پیش روی بازار صادراتی نفت ایران قرار دارد اظهار داشت: دوره اقتصاد نفتی به سر آمده و دولت باید تمام توان خویش را بر روی اقتصاد غیرنفتی داشته باشد چون كه حجم تولید كشورهایی همچون آمریكا به شدت رو به افزایش گذاشته و این كشور قادر در برنامه دارد كه نفت مورد نیاز مشتریان ایران را هم تامین كند پس اقتصاد نفتی در یك دهه آینده باید جایگزین اقتصاد غیرنفتی شود.
همچنین عسگری زاده عضو دیگر هیات مدیره انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان سنگ آهن تصریح كرد: تولید یك بانك اطلاعاتی از سنگ آهن بسیار ضروری به نظر می رسد و باید با كل حوزه سنگ آهن با یك رویكرد جدید و با نگاه فرابخشی نگریست این در شرایطی است كه مبحث اكتشاف و توسعه تكنولوژی در آن حوزه می تواند تعیین كننده باشد و خیلی از باطله های معادن را در ایران قابل استخراج كند.
وی ادامه داد: اگر مرزهای تكنولوژی را جابجا نماییم عیاری را تعیین خواهیم كرد كه تبدیل به ذخیره قابل استحصال می گردد.
وی خواهان راه اندازی نهضت فرآوری در تمامی بخش های معدنی شد و اظهار داشت: این مورد به پلن جامعی نیاز دارد ضمن اینكه در مورد اعداد و ارقام تولید به علت نبود بانك اطلاعاتی رقم های متفاوتی در تولید سنگ آهن عنوان می گردد كه هم اكنون برآورد ما تولید ۵۰ میلیون تن سنگ آهن است.

1397/02/17
15:00:22
5.0 / 5
4768
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه