2 بازارچه مرزی كرمانشاه فعال می گردد

2 بازارچه مرزی كرمانشاه فعال می گردد نیو باكس: كرمانشاه - استاندار كرمانشاه با اشاره به اینكه دولت به منظور كمك به مرزنشینان به دنبال تصویب طرحی برای عرضه تخفیف به تجار است، اظهار داشت: 2 بازارچه مرزی شوشمی و تیله كوه كه توسط دولت عراق بسته شده بودند، بزودی بازگشایی خواهند شد.


هوشنگ بازوند روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا تصریح كرد: استان كرمانشاه 2 مرز رسمی خسروی و پرویزخان و مرز نیمه رسمی سومار را با كشور عراق دارد كه حجم عظیمی از صادرات ایران به عراق با استفاده از این مرزها انجام می گردد.
وی با اشاره به اینكه روند صادرات در این سه مرز رو به رشد، است، عنوان كرد: اكنون روزانه یك هزار و 60 دستگاه كامیون در مرز پرویزخان، 350 كامیون از مرز خسروی و 450 كامیون از مرز سومار كالا به عراق صادر می گردد.

** بازارچه های مرزی
استاندار كرمانشاه مرتبط با بازارچه های مرزی استان هم اظهار داشت: سه بازارچه مرزی شیخ صله، شوشمی و تیله كوه هم در استان كرمانشاه وجود دارند كه این مرزها سال قبل به دنبال برگزاری انتخابات در عراق در اقدامی یك طرفه از جانب این كشور بسته شدند.
بازوند افزود: برپایه مذاكراتی كه با استفاده از سفارتخانه ایران در عراق با مقامات این كشور انجام شد، بازارچه شیخ صله روز پنجشنبه هفته گذشته فعالیت خویش را از سر گرفت.
وی اعلام نمود: به نظر می رسد كه 2 بازارچه دیگر استان هم برپایه مذاكراتی كه صورت گرفته حداكثر تا 2 ماه آینده فعالیت مجدد خویش را آغاز كنند.
بازارچه های شیخ صله در شهرستان ثلاث باباجانی، تیله كوه در سرپل ذهاب و شوشمی در شهرستان پاوه قرار دارند.
استان كرمانشاه با 371 كیلومتر مرز مشترك با 2 بخش كُرد و عرب نشین كشور عراق و داشتن 6 مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه بیش از 2 میلیارد دلار، معادل حدود نیمی از صادرات كالاهای غیرنفتی به عراق را به خود اختصاص می دهد.

** تخفیف به تجار
استاندار كرمانشاه در پاسخ به سوالی مرتبط با برنامه های دولت برای حل مشكل كوله بران اظهار داشت: دولت در حال گذراندن مصوبه ای برای عرضه تخفیف به تجار است.
بازوند اضافه كرد: به نظر می رسد كه تا چند ماه آینده بعد از تصویب این طرح بخش عمده ای از مشكلات مرزنشینان و كوله بران حل شود.
وی توضیحات بیشتری مرتبط با جزئیات طرحی كه توسط هیات دولت در حال بررسی است، عرضه نكرد.

** تردد زائران
استاندار كرمانشاه همینطور به مبحث تردد زائران اربعین حسینی از مرز خسروی اشاره نمود و اظهار داشت: در صورتی كه مرز خسروی برای تردد زائران اربعین حسینی بازگشایی شود، منجر به رونق منطقه خواهد شد.
بازوند با اشاره به اینكه تردد افراد از مرز می تواند برای كرمانشاه فرصت باشد، اظهار داشت: به منظور باز شدن مرز خسروی باید دولت ایران و عراق با یكدیگر تصمیم گیری كنند كه اكنون مذاكراتی در این رابطه در حال انجام می باشد.
استاندار كرمانشاه توضیح داد: ماه گذشته هیاتی بلند پایه از عراق به منظور مذاكره برای بازگشایی مرز خسروی به تهران آمدند و بعد از چند روز مذاكره قول مساعد دادند كه خسروی اواخر تابستان بازگشایی شود.
مرز خسروی كه بعد از حضور داعش در كشور عراق بسته شد، بنا بود كه سال قبل برای تردد زائران اربعین حسینی بازگشایی شود كه دولت عراق در روزهایی پایانی منتهی به اربعین به تعهدات خود عمل نكرد.

** پروژه های دولت
این مقام ارشد اجرایی در بخش دیگری از صحبت های خود مرتبط با پروژه های دولت در استان كرمانشاه اظهار داشت: هشت سال جنگ تحمیلی فرصت توسعه را از كرمانشاه گرفته است، از این رو دولت برای كمك به این استان پروژه های بسیار خوبی در دست اجرا دارد.
بازوند طرح گرمسیری و مهار آب های مرزی را مهمترین پروژه استان كرمانشاه دانست و تصریح كرد: این طرح كه بزرگترین طرح كشور به حساب می آید، فقط در استان كرمانشاه بیش از 60هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه تونل بزرگ این طرح به طول 49 كیلومتر در كرمانشاه افتتاح شده است، اضافه كرد: طرح گرمسیری كه چندین سد، نیروگاه و سیستم های آبیاری گسترده ای را شامل می شود، مقرر است تا آخر امسال در كرمانشاه افتتاح شود.
استاندار كرمانشاه به پروژه راه آهن كرمانشاه اشاره نمود و اظهار داشت: پروژه راه آهن كرمانشاه بعد از سال ها انتظار نوروز امسال با حضور رییس جمهوری به بهره برداری رسید و مردم كرمانشاه می توانند مسیر كرمانشاه تهران و كرمانشاه به مشهد را با قطار طی كنند.
بازوند با اشاره به اینكه راه آهن كرمانشاه تا مرز خسروی امتداد پیدا می كند، تصریح كرد: دولت به منظور رسیدن راه آهن به خسروی 10 هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته است و به نظر می رسد كه تا 2 سال آینده راه آهن اسلام آبادغرب هم به بهره برداری برسد.
وی به شروع كار ساخت قطار شهری كرمانشاه بعد از روی كار آمدن دولت تدبیر و امید اشاره نمود و اظهار داشت: رییس جمهوری در سفر خود به استان كرمانشاه سه هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار به پروژه قطار شهری كرمانشاه اختصاص داد.
این مقام ارشد اجرایی با اشاره به اینكه فاضلاب شهر یك میلیون نفری كرمانشاه به قره سو می ریزد، اضافه كرد: دولت 900 میلیارد ریال اعتبار به منظور تولید تصفیه خانه فاضلاب كرمانشاه اختصاص داده كه كار اجرایی ساخت آن شروع شده است.
بازوند خاطرنشان كرد: هیات دولت در سفر امسال خود به كرمانشاه بیش از 30 هزار و 250 میلیارد ریال اعتبار به این استان اختصاص داد كه در مقایسه با دیگر استان ها بی سابقه بود.
وی اضافه كرد: از این میزان اعتبار پنج هزار و 200 میلیارد ریال به منظور ساخت بیمارستان به دانشگاه علوم پزشكی و 11 هزار و 100 میلیارد ریال به منظور ساخت آزاد راه بیستون به حمیل اختصاص پیدا كرد.
استاندار كرمانشاه با اشاره به اینكه دولت تدبیر و امید پروژه هایی را شروع می كند كه به نتیجه برسند، اظهار داشت: دولت پیشین مصوبات و پروژه های بسیاری داشت كه نیمه كاره باقی ماندند.
بازوند به پروژه مسكن مهر در استان كرمانشاه اشاره و عنوان كرد: اكنون یك هزار و 850 واحد مسكن مهر با پیشرفت فیزیكی بالای 50 درصد در استان كرمانشاه داریم كه متقاضی ندارند.
وی با اشاره به اینكه بعد از زلزله كرمانشاه و تخریب واحدهای مسكن مهر تمایل استفاده از این واحدها كم شده است، اظهارداشت: پرونده مسكن مهرهای استان تا آخر تا سال 97 بسته خواهد شد.

** اقدام های انجام شده در بحث زلزله
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 كیلومتری بخش ازگله و 32 كیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه 620 كشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یك هزار و 930 روستای استان كرمانشاه خسارت وارد كرد و برپایه ارزیابی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی حدود 100 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی صدمه كلی و جزئی دیدند.
استاندار كرمانشاه در بخش دیگری از گفت و گوی خود با ایرنا، به وقوع زلزله و نحوه امدادرسانی به زلزله زدگان پرداخت و اظهار داشت: زلزله ای كه در كرمانشاه رخ داد، در تاریخ منطقه زاگرس بی سابقه بود و منطقه وسیعی را تحت تاثیر قرار داد.
بازوند زلزله منجیل و رودبار را مشابه زلزله كرمانشاه عنوان نمود و اظهار داشت: در زلزله رودبار 72 ساعت جاده ها بسته بود و امداد رسانی بعد از 72 ساعت رخ داد، در حالیكه در زلزله كرمانشاه در كوتاه ترین زمان ممكن امداد رسانی صورت گرفت و مردم از زیر آوار بیرون آمدند.
وی ادامه داد: در اثر زلزله سال قبل یك هزار و 241 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت ها وارد شد و خیلی از ساختمان های دولتی همچون بیمارستان ها صدمه جدی دیدند.
به گفته استاندار كرمانشاه، نیروهای امدادی در منطقه كمك بسزایی برای امدادرسانی به مردم زلزله زده كردند و 11 هزار نیروی جوان از ساعت 23 شب حادثه تا 11 بامداد روز بعد تمام افرادی را كه زیرآوار مانده بودند، نجات دادند.
بازوند با اشاره به اینكه در زلزله اخیر ركورد مطلوبی در زمینه امداد رسانی زده شد، اظهار داشت: در زلزله ای كه یك هزار و 900 روستا و 9 شهرستان را در بر گرفته بود امدادرسانی به مردم به نحو مطلوبی انجام شد و خوشبخانه تلفات جانی كاهش پیدا كرد.
به گفته وی، 94 هزار تخته چادر در مناطق زلزله زده توزیع شد كه به ازای هر چادر 2 تخته هدر رفت كه در مقایسه با دیگر زلزله ها آمار بسیار ناچیزی است.
استاندار كرمانشاه با اشاره به اینكه فشار روحی روانی بر روی مردم زلزله زده كرمانشاه بسیار كمتر از دیگر زلزله های پیشین بود، اظهار داشت: مردم كرمانشاه در هشت سال جنگ تحمیلی پخته شده بودند و با سختی ها كنار آمدند.
بازوند مرتبط با نقش شبكه های مجازی در زلزله كرمانشاه هم اظهار داشت: فضای مجازی در اطلاع رسانی كمك بسیاری به ما كرد اما مشكلاتی با كانال های معاند داشتیم كه سم پاشی می كردند.
وی به پیام رهبری برای كمك رسانی مردم به زلزله زدگان اشاره نمود و اضافه كرد: بعد از این پیام مردم به خوبی پای كار آمدند و به زلزله زدگان كمك كردند.
استاندار كرمانشاه با اشاره به فرمایش های مقام معظم رهبری مرتبط با بازسازی و اسكان مردم در مناطق زلزله زده، اظهار داشت: رهبری بر سرعت عمل در بازسازی مناطق زلزله زده، مدیریت متمركز و فرصت سازی تاكید داشتند كه ما آن را سرلوحه كار خود قرار دادیم.
وی اضافه كرد: 2 روز بعد از زلزله ادارات در مناطق زلزله زده باز شدند و روند زندگی عادی مردم از سر گرفته شد.

** اسكان موقت زلزله زدگان
بازوند در باره اسكان موقت زلزله زدگان هم اظهار داشت: برای ساخت 12 هزار كانكس با سپاه و چهار هزار كانكس با ارتش برای هر دستگاه هفت میلیون تومان قرارداد بستیم.
این مقام ارشد دولت تصریح كرد: كانكس ها در مناطق روستایی در كنار منازل روستاییان باقی خواهند ماند اما در مناطق شهری جمع آوری می شوند.
وی اعلام نمود كه اكنون 500 پیمانكار و 11 هزار و 600 نفر در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه مشغول به كار هستند.

** روستاییان زلزله زده تا زمستان صاحب خانه می شوند
استاندار كرمانشاه روند ساخت و ساز مناطق زلزله زده را خوب توصیف كرد و اظهار داشت: تمام روستاییان زلزله زده استان تا زمستان امسال در خانه های خود ساكن می شوند.
بازوند تصریح كرد: بخش عمده ای از ساكنان شهرهای صدمه دیده هم كه خانه های تعمیری دارند زمستان به خانه های خود باز می گردند.
وی با بیان اینكه در اثر زلزله 21 آبان 96 حدود 6 هزار میلیارد تومان خسارت به غرب كرمانشاه وارد شد، اظهار داشت: دولت تابحال پنج هزار و 325 میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله زده در قالب های مختلف تامین اعتبار كرده است.

** كمك های مردمی
وی مرتبط با كمك های مردمی هم اظهار داشت: مردم 63 میلیار تومان به هلال احمر، 2 میلیارد به بنیاد مسكن انقلاب اسلامی و 2 میلیارد تومان به كمیته امداد كمك كردند.
استاندار كرمانشاه اضافه كرد: همینطور صادق زیبا كلام سه میلیارد و 200 میلیون تومان، علی دایی هشت میلیارد و 500 میلیون تومان و نرگس كلباسی پنج میلیارد و 200 میلیون تومان كمك های مردمی را جمع آوری كردند كه ما هم برای نحوه هزینه آن به آنها مشاوره دادیم.
بازوند با اشاره به فرا رسیدن فصل گرما، تصریح كرد: به هر خانواده 2 میلیون تومان برای خرید یخچال، كولر و فرش پرداخت می نماییم كه تابحال 29 هزار خانواده این مبلغ را دریافت كرده اند.
وی با اشاره به اینكه دولت باید 94 هزار خانه را در مناطق زلزله زده تعمیر و بسازد، اظهار داشت: با تلاش های انجام شده 12 هزار خانه تا آخر شهریور ماه ساخته و تحویل زلزله زدگان خواهند شد.
وی با اشاره به اینكه نوروز امسال صرف نظر از بسته های كالا 9 میلیارد تومان در بین زلزله زدگان توزیع شد، اظهار داشت: دولت 64 میلیارد تومان به منظور تهیه لوازم خانگی در میان زلزله زدگان توزیع كرده است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه در مناطق روستایی به هر خانوار 550 میلیون ریال و در مناطق شهری به هر خانوار67 میلیون تومان تسهیلات كم بهره و بلاعوض داده می شود، اظهارداشت: علاوه بر این تسهیلات در بخش روستاها در قبال هر دام سبك از بین رفته در زلزله 6 میلیون ریال، هر دام سنگین 30 میلیون ریال و هر كیلوگرم ماهی 50 هزار ریال خسارت به زلزله زدگان پرداخت می كند.
براساس اعلام استاندار كرمانشاه، هشت هزار و 800 جایگاه پرورش دام در مناطق زلزله زده از بین رفته كه برای ساخت هر كدام از آنها 30 میلیون ریال تسهیلات پرداخت می گردد.
بازوند به استمهال تسهیلات زلزله زدگان اشاره نمود و اظهار داشت: مردم مناطق زلزله 23 میلیارد و 250 میلیون ریال تسهیلات از بانك ها دریافت كرده بودند، كه دولت تسهیلات آنان را برای مدت 2 سال استمهال كرد.
وی در پاسخ به سوالی مرتبط با گرانی مصالح در مناطق زلزله زده اظهار داشت: بعضی از پیمانكاران به نحوی وانمود می كنند كه مصالح گران شده در حالیكه این مورد صحت ندارد.
استاندار كرمانشاه اضافه كرد: برپایه برنامه ریزی كه با بنیاد مسكن شده، مصالح ساختمانی به شكلی در اختیار مردم قرار می گیرد كه تاثیر چندانی در مبلغ قرارداد آنها نداشته باشد.
بازوند در انتها صحبت های خود با تاكید بر ضرورت تولید امید در جامعه اظهار داشت: عده ای همیشه سیاه نمایی می كنند و اقدام های انجام شده را كم ارزش جلوه می دهند، در حالیكه باید امید را در جامعه زنده كرد تا بتوانیم كشور را در مسیر توسعه حركت دهیم.
7445/8066


1397/03/07
14:01:01
5.0 / 5
4961
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه