بیش از 781 هزار اظهارنامه مالیاتی كمتر از یك ماه عرضه شد

بیش از 781 هزار اظهارنامه مالیاتی كمتر از یك ماه عرضه شد نیو باكس: تهران- رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور اعلام نمود: اشخاص حقیقی برای سال مالی سال گذشته خود از ابتدای خردادماه امسال تابحال بیش از 781 هزار و 762 اظهارنامه تسلیم این سازمان كرده اند.


«سیدكامل تقوی نژاد» روز سه شنبه در حاشیه رونمایی از 6 سامانه الكترونیكی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به خبرنگار ایرنا اضافه كرد: خردادماه فصل تسلیم اظهارنامه های مالیاتی مودیان حقیقی و تیرماه مربوط به مودیان حقوقی است؛ تا 20 خردادماه مجموع اشخاصی كه از گروه اول مالیات دهنده باید اظهارنامه تسلیم می كردند 9 هزار و 136 نفر اقدام به این كار كرده اند.
وی اضافه كرد: از گروه دوم 33 هزار و 860 نفر و از گروه سوم 392 هزار نفر تابحال اظهارنامه مالیاتی خویش را تسلیم كرده اند؛ مالیات مشمولان تبصره 100 كه اصناف را شامل می شود، با پنج درصد افزایش نسبت به سال گذشته محاسبه می گردد كه 334 هزار نفر بوده اند.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، برپایه آیین نامه اجرایی مبحث ماده 95 قانون مالیات های مستقیم، صاحبان مشاغل برپایه شاخص­ها و معیارهایی از قبیل نوع و یا حجم فعالیت به سه گروه تقسیم می شوند؛ گروه نخست افرادی هستند كه مجموع مبلغ فروش كالا و خدمات سال پیش یا 10 برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده (پیش از كسر معافیت) طبق آخرین برگ مالیات قطعی(مجموع اصلی و متمم) عملكرد 91 و به بعد كه تا آخر دیماه سال پیش از شروع سال مالیاتی ابلاغ گردیده باشد، هر كدام بیشتر از مبلغ 30 میلیارد ریال و بیشتر باشد.
گروه دوم به مشاغلی اختصاص دارد كه مجموع مبلغ فروش كالا و خدمات سال پیش یا 10 برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده (پیش از كسر معافیت) طبق آخرین برگ مالیات قطعی(مجموع اصلی و متمم) عملكرد 91 و به بعد كه تا آخر دیماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ گردیده باشد، هر كدام بیشتر از مبلغ 10 میلیارد و تا 30 میلیارد ریال باشد.
در گروه سوم، مودیانی كه در گروه های اول و دوم قرار نمی گیرند و اغلب واحدهای صنفی و خرده فروشی ها هستند.

** هنرمندان مشكل مالیاتی خویش را به كارگروه تعیین شده اعلام كنند
رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره اختلاف نظر اصحاب فرهنگ و هنر برای پرداخت مالیات بخصوص مالیات هنرمندان اظهار داشت: در قانون مالیات های مستقیم معافیت هایی برای فعالان هنری و رسانه دیده شده است كه در دولت یازدهم وزارت های ارشاد و اقتصاد در این زمینه تفاهم نامه ای امضا كردند.
تقوی نژاد اظهار داشت: در دولت دوازدهم هم وزیران این 2 وزارتخانه 2 ماه پیش تفاهم كردند تا گروه مشتركی با حضور معاونان وزیر ارشاد و هم معاون مالیات های مستقیم سازمان مالیاتی تشكیل و دو هفته یك بار جلسه داشته باشند.
وی اضافه كرد: هنرمندان اگر مشكلی در این خصوص دارند آن را به نماینده خود در كارگروه منعكس كنند تا پیگیری شود.
تقوی نژاد از مودیان مالیاتی خواست تا هر چه سریع تر نسبت به تكمیل و تسلیم اظهارنامه های مالیاتی خود اقدام نمایند و آن را به روزهای پایانی خردادماه موكول نكنند زیرا شرط برخورداری از تخفیف ها و معافیت های مالیاتی تسلیم اظهارنامه در زمان قانونی مقرر است.

** ایران، پیشتاز الكترونیكی كردن امور مالیاتی
وی با اشاره به اینكه امسال صد درصد اظهارنامه ها به صورت الكترونیكی تسلیم و بررسی می شود، اضافه كرد: سال گذشته این شاخص 99 درصد بود و امروز در الكترونیكی كردن امور مالیاتی از كشورهای در دنیا پیشتازیم.
رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور ادامه داد: امسال پرداخت های مودیان الكترونیكی خواهد بود و ثبت اعتراض ها و بررسی آنها هم الكترونیكی انجام می گردد.
به گفته وی، امسال همه اظهارنامه ها در سامانه ای كه زیرمجموعه طرح جامع مالیاتی است، رسیدگی می گردد.
تقوی نژاد به توافق با اصناف برای پرداخت مالیات قطعی هم اشاره نمود و اظهار داشت: گروه سوم اصناف اگر پنج درصد به رقم مالیات سال قبل خود اضافه كنند دیگر برای آنها برگ قطعی مالیاتی صادر می گردد و اظهارنامه آنها نیاز به رسیدگی ندارد.
رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور یادآورشد: سال گذشته یك میلیون و 200 هزار مودی كه در گروه اصناف قرار داشتند از همین طریق اظهارنامه مالیاتی تكمیل كردند؛ طبق توافق، اظهارنامه های آنها مورد بررسی قرار نگرفت.

** سرانجام صندوق های مكانیزه فروشگاهی
وی همینطور درباره فرجام راه اندازه صندوق های مكانیزه فروشگاهی هم اظهار داشت: لایحه آن اسفندماه سال 1395 به مجلس ارسال شد و الان در كمیسیون اقتصادی به تصویب رسیده و در نوبت بررسی در صحن علنی مجلس است؛ انتظار داریم تا 2 ماه دیگر در دستور كار مجلس قرار گیرد.
تقوی نژاد اضافه كرد: البته سازمان امور مالیاتی پیش نیازهای راه اندازه صندوق مكانیزه فروش را انجام داده و طبق برنامه ریزی 450 هزار مودی تا شهریورماه امسال باید برای تجهیز به صندوق های های فروشگاهی ثبت نام كنند.
اقتصام**2025**9132** 2023


1397/03/22
15:21:19
5.0 / 5
5895
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , فروش , مالیات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه