رئیس كنفدراسیون صادرات ایران اعلام كرد:

انتقاداز عدم صدور تخصصی كارت بازرگانی، فعالیت ۱۰شركت مدیریت صادرات

انتقاداز عدم صدور تخصصی كارت بازرگانی، فعالیت ۱۰شركت مدیریت صادرات نیو باكس: محمد لاهوتی علت وجود كالاهای بی كیفیت در بازارهای صادراتی با نام ایران را به رسمیت شناخته نشدن عضویت در تشكل ها و صادر نشدن تخصصی كارت های بازرگانی می داند.به گزارش نیو باكس به نقل از صداوسیما، وجود تاجرنماها در بازارهای صادراتی كشورهای همسایه صدای فعالان صادراتی كشور را درآورده است. افرادی كه اعتماد به كالای خوش نام ایران را فدای سود كوتاه مدت خود می كنند مانند آنچه در بازارهای صادراتی عراق، روسیه و آسیای مركزی اتفاق افتاده است.
تعدادشان حتی اگر به اندازه انگشتان یك دست هم كه باشد اما ضررشان دامن كل محصولات ایرانی را می گیرد. برخی فعالان تجارت معتقدند با عنایت به وجود استانداردهای اجباری، گمرك نباید اجازه صادرات هر محصول بی كیفیتی را بدهد.
مسئولان گمرك هم با اشاره به وجود پنجره واحد تجارت از كاهش زمان فرآیند صادرات كالا به یك روز اطلاع داده اند حال این سوال مطرح است كه امكان بازرسی ها چگونه است؟
مدیركل صادرات گمرك در این خصوص تصریح كرد: بخشی از كالاها شاید مجوز خاصی را نخواهد اما بخشی از كالاها طبق اعلام سازمان استاندارد چنانچه واحد تولیدی دارای پروانه كاربرد معتبر باشد می تواند تا یك سال بدون آزمایش هر محموله را صادر كند. این امكان در جهت رفع موانع و تسریع صادرات است.
كاوه زرگران رییس انجمن مواد غذایی ایران اما معتقد می باشد امكان دور زدن استاندارد وجود دارد. وی می گوید: صادركنندگانی كه گمنام هستند و برای نخستین بار در بازاری حاضر می شوند كیفیت كالای خویش را در مراحل بعدی ارسال كم می كنند. این دسته از افراد از آنجایی كه صاحب برندی نیستند نگرانی هم از افت كیفیت محصولاتشان ندارند.
به نظر می رسد با نگاهی كلان تر به این چالش صادرات، جای شركت های مدیریت صادراتی خالی است.
رئیس كنفدراسیون صادرات در این باره می گوید: تعاریف بر مبنای تولید است به این معنا كه یك تولیدكننده هم باید وارد كننده و هم صادر كننده باشد و به بازاریابی بپردازد كه این فرآیند برای شركت های بزرگ امكان پذیر است؛ اما برای شركت های كوچك و متوسط به دلیل هزینه های آن مقدور نیست.
محمد لاهوتی با اشاره به این كه مشكل در ضعف قوانین، به رسمیت شناخته نشدن عضویت در تشكل ها و صادر نشدن تخصصی كارت های بازرگانی است، ادامه داد: هم اكنون ده شركت مدیریت صادراتی فعال در كشور داریم كه نیاز است این شركت ها برای صادرات تخصصی بیشتر حمایت شوند.
بنا بر این گزارش، بر مبنای آمار گمرك سال گذشته حدود ۴۷ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و ۵۴ میلیارد دلار واردات كالا داشتیم این به معنای منفی بودن ۷ میلیارد دلاری تراز تجاری است.
برای مثبت شدن تراز تجاری و جهش صادراتی باید تشكل ها و شركت های مدیریت صادراتی فعال تر شوند تا با پشتیبانی از محصولات باكیفیت داخلی ضمن برند سازی، به صورت تخصصی در مسیر بازارهای هدف صادراتی قرار بگیرند تا دیگر فرصتی برای افراد كم تجربه و غیر متخصص باقی نماند.

1397/03/25
14:13:44
5.0 / 5
4849
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه