وزیر صنعت، معدن و تجارت:

۹۸درصد بازار با ارز ۴۲۰۰تومانی تامین می گردد

۹۸درصد بازار با ارز ۴۲۰۰تومانی تامین می گردد نیو باكس: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه باید به مردم اطمینان دهیم كه منابع ارزی كشور محدود نیست اظهار داشت: وقتی۹۸درصد بازار با ارز۴۲۰۰تومانی تأمین می شود،  ۲درصد باقی مانده در اقتصاد تعیین كننده نیست.به گزارش نیو باكس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد شریعتمداری تصریح كرد: دولت از گذرگاهی عبور می كند؛ در سال ۹۲ با شروع دولت آقای روحانی و در صورتی كه هنوز اقدامات اجرایی به ثمر ننشسته بود، وجود انتظارات تورمی مثبت یعنی عدم رنج اقتصاد ایران از نظر تورمی و تولید یك شرایط امیدبخش سبب شد نابسامانی های اقتصادی كاهش پیدا كند و تقاضا در بازار محدود شود و بازارهای مختلف متعادل شود.
وی ادامه داد: این نشان داده است وجود جو روانی مثبت و حركت به سمت پیشرفت و توسعه شرایطی را در جامعه مهیا می كند و برعكس اگر از نظر درآمدهای ارزی، نحوه استفاده از آنها و امكان انتقال صحیح منابع از محل فروش نفت فراهم گردد طبیعتا انتقال این مفهوم به جامعه تحولاتی را در جامعه به وجود می آورد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ما با دولتی(آمریكا) مواجهیم كه متعهد به تعهدات بین المللی نیست، عهدشكن است؛ پای سند رسمی كه كشورش با ایران امضا كرده نمی ماند و خیلی مستقیم به همه شركت هایی كه با ایران كار می كند فشار می آورد. با كشوریم مواجهیم كه تلاش می كند شرایط اقتصادی ایران را به هم بزند و تصور می كند از این نمد برای او كلاهی درست می گردد.
شریعتمداری ادامه داد: طبیعتا دولت در این شرایط پیش از اینكه آنها بخواهند اقدامی انجام دهند، به سمت خروج از برجام بروند و تصور كنند اگر این كار را انجام دهند، همه مردم ایران رو به قبله خواهند شد، تصمیم گرفت تغییری در نظام ارزی به وجود بیاورد و نرخ تثبیت شده ارز را با محاسبه روش های علمی عرضه كرد و گفت همه كالاهای مورد نیاز را با این نرخ تامین می كنم.
وی اظهار داشت: اكنون دولت ساختاری را به وجود می آورد كه در برابر فشار غربی ها انعطاف پذیر است و به نیازهای واقعی مردم در اولویت جواب دهد و به نیازهای ثانویه مرحله دوم رسیدگی كند.
وی خاطرنشان كرد: در این شرایط خاص تصمیم گرفته شد تا منابع ارزی كشور به كالاهای اصلی مردم اختصاص پیدا كند و ارز حاصل از نفت به آنها تعلق گیرد كه این ارز مطمئن از بانك مركزی به صورت مستقیم می آید و كسی در آن دخالت نمی نماید.
وزیر صنعت اظهار داشت: گروه دوم كه سایر مواد اولیه تولید هستند و ۸۰ هزار واحد صنعتی و بخشی از واحدهای كشاورزی از آنها استفاده می نمایند از ارز غیرنفتی حاصل از پتروشیمی فولاد، مس، سرب و روی به دست می آید كه این شركت ها غالبا دولتی یا حكومتی هستند.
شریعتمداری ادامه داد: این شركت ها هم باید ارز خویش را به صورت ارز نفتی به سیستم بانكی بفروشند؛ در گذشته مهلت آنها ۶ ماه بود كه اكنون به دو ماه كاهش یافته است.
وی اضافه كرد: مجموعه منابع ارزی كشور به دو بخش تقسیم شده است و بانك مركزی این منابع ارزی را به مواد اولیه تولید اختصاص می دهد، گروه سوم كالاهایی هستند كه مواد اولیه تولید نیستند و جزو نیازهای مهم مردم هم محسوب نمی شوند ولی نیاز است كه در جامعه باشند كه در این زمینه هم حدود ۶ میلیارد دلار تقاضا وجود دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد: بر مبنای تصمیمات شورای عالی هماهنگی سران سه قوه، مكلف شدیم كه واردات بخشی از كالاهایی كه اكنون به اندازه كافی در داخل تولید می گردد یا نیاز به واردات آنها نیست را ممنوع نماییم كه حدودا هزار و ۳۳۹ كالا هستند. واردات این كالاها به مدت یك سال ممنوع شدند و اگر ثبت سفارشی هم شده باشند ابطال می گردد.
شریعتمداری اظهار داشت: اگر تأمین ارزی برای ثبت سفارش آنها شده باشد مانع آن نمی شویم اما اگر غیر از این مراحل تأمین ارز، ثبت سفارش شده باشد، ثبت سفارش آنها معتبر نیست.
وی تصریح كرد: گروه دوم كالاهایی هستند كه آنها هم ارز ۴۲۰۰ می گیرند ولی به اندازه گروه اول دارای اهمیت نیستند؛ برای آنها هم سامانه ۱۲۴.IR طراحی شده و اطلاعیه ای صادر شد تا كلیه كسانی كه از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده می نمایند مكلف باشند كالاهای وارداتی را بر مبنای اصول قیمت گذاری كالا كه در سایت پشتیبانی از مصرف كننده اعلام شده، قیمت گذاری كرده و به مردم اعلام كنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ما به صورت تصادفی به سراغ آنها می رویم و اگر شكایتی از جانب مردم هم با سامانه های تلفنی ۱۳۷ و ۱۲۴ وصول شده باشد رسیدگی می نماییم تا مشمول تعزیرات شوند بدین سان نظارت بر بازار را شكل داده ایم.
شریعتمداری تصریح كرد: اگر غربی ها می خواهند از بازار ایران استفاده كنند باید شرایط سهلی را برای نقل و انتقال منابع ارزی ایران در نظر بگیرند؛ آنها نمی توانند وارد كارزار اقتصادی با ایران شوند ولی ایران بازار خویش را در اختیار آنها قرار دهد.
وی افزود: باید توجه داشت كه وارد مسیر كنترل شده ای می شویم كه دولت با استفاده از این نهاد تأسیس شده سیاست های ارزی و تجاری را با یكدیگر هماهنگ می كند. بخشی از ارز كشور با استفاده از شبكه بانكی تخصیص داده می شود كه قالب ارز كشور است و اندك معاملاتی هم وجود دارد كه هنوز ساز و كاری برای آن تعیین تكلیف نشده است، وقتی ۹۸ درصد بازار با ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین می شود، ۲ درصد باقی مانده از بازار در اقتصاد تعیین كننده نخواهد بود.
وی اظهار داشت: تحریك اقتصاد تورمی و دامن زدن به آن توسط رسانه ها می تواند كنترل شود یا بالعكس رسانه ها می توانند به تشكیل آن دامن بزنند، اگر مطبوعات برای بازار ۲ درصدی شأنی قائل شوند كه آن ۹۸ درصد را تحت تأثیر قرار دهند شرایط سخت تر می گردد.
وی خاطرنشان كرد: جهت گیری سیاست های مطبوعاتی و رسانه ای می تواند در جهت تولید التهاب در بازار به زیان مردم حركت كند؛ همینطور جهت گیری مناسب آنها می تواند در مقابل التهاب بازار بایستد. اگر همه ما آگاهی صحیحی نسبت به مسائل اقتصادی كشور داشته باشیم و بدانیم چه موضوعاتی می تواند محرك بازار باشد متوجه خواهیم شد كه چه موضوعاتی می تواند به ایجاد اطمینان در اقتصاد كمك نماید.
شریعتمداری اظهار داشت: باید به مردم اطمینان دهیم كه منابع ارزی كشور دچار محدودیت نیست، دولت و نظام تلاش كردند تا نهادی را خلق كنند كه متناسب با محدودیت هایی كه نظام سلطه ضد ایران بوجود می آورد اقدامات مناسبی را انجام دهد و اطلاع رسانی این امر می تواند آرامش بخش باشد.

1397/04/04
15:09:00
2.5 / 5
4811
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
تشریفات عروسی:
https://markaztalar.com/%D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C-1
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه