مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران:

قیمت جدید شیرخام سودی برای تولیدكننده ندارد

قیمت جدید شیرخام سودی برای تولیدكننده ندارد نیو باكس: تهران- مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران با عنایت به قیمت جدید اعلام شده شیرخام اظهار داشت: این نرخ هیچ سودی برای تولیدكنندگان این صنعت ندارد و فقط پاسخگوی هزینه های تمام شده تولید است.


'علیرضا عزیزالهی' مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: مقرر است قیمت شیرخام به نرخ یكهزار و 570 تومان با رشد 9 درصدی نسبت به گذشته اجرایی شود ولی تابحال ابلاغ نشده است.
پرونده افزایش قیمت خرید شیرخام در حالی روی میز دولت قرار گرفته كه قیمت این محصول از جانب وزارت جهادكشاورزی و رئیس انجمن صنفی گاوداران برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و زیان صنعت دامداری، با پیشنهاد حداقل یكهزار و 700 تومانی با رشد 18 درصد محاسبه شده بود، اما از آنجایی كه پیشنهاد افزایش قیمت بالای 10 درصد باید به تصویب رئیس جمهوری و تاییدیه وزیران عضو ستاد تنظیم بازار برسد، مبحث به دولت ارجاع شد.
آخرین مصوبه قیمت شیرخام مربوط به سال 1393 بود كه برپایه آن نرخ فرآورده های لبنی 26 درصد افزایش داشت، اما برای كنترل قیمت ها، ستاد تنظیم بازار با افزایش 15 درصدی نرخ فرآورده های لبنی موافقت نمود و كارخانه های لبنی در سه سال قبل قیمت شیرخام را پایین تر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار خریداری كردند.
طی سال های گذشته علاوه بر افزایش تورم با رشد هزینه های تمام شده تولید همچون نهاده ها، دستمزد كارگران، هزینه های انرژی و نهاده های دامی روبرو بودیم، اما همچنان نرخ مصوب شیرخام به علت سیاست های وزارت صنعت و معدن و تجارت برای كنترل قیمت ها ثابت ماند.
علاوه براین دست اندركاران صنعت لبنیات در دوره سالهای 97- 1393 به تدریج نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام نمودند.
به گفته مدیران دامداران صنعتی، طی مدت مزبور هركیلوگرم شیرخام با قیمت هایی پایین تر از نرخ مصوب بین یكهزار و 250تا یكهزار و 365 تومان توسط كارخانه ها خریداری می شد.
عزیزالهی با بیان این كه قیمت مورد نظر دولت با نرخ تمام شده هركیلوگرم شیرخام 130تومان اختلاف دارد، اظهار داشت: طی سال قبل بارها شاهد افزایش هزینه های تولید بخصوص در حوزه نهاده های همچون اقلام خوراك دام، حمل و نقل، انرژی، حقوق و دستمزد كارگران بودیم.
به گفته وی، ثبات قیمت شیرخام طی چهارسال گذشته زیان هنگفتی را برای تولیدكنندگان و صنعت دامپروری به دنبال داشته به نحوی كه در این مدت برخی واحدهای تولیدكننده كوچك و متوسط شیرخام، از چرخه تولید خارج شدند.
این مسئول صنفی اضافه كرد: قیمت جدید و حمایت های دولت شرایط را برای رشد و توسعه صنعت دامپروری مهیا كند و قیمت ها با عنایت به میزان هزینه های سربار به تولید تعیین شود.
طی مدت یادشده با ثبات نرخ شیرخام، سازمان مركزی تعاون روستایی، برای پشتیبانی از تولید و تنظیم بازار، طرح خرید حمایتی شیرخام را برای پشتیبانی از دامداران، تولیدكنندگان خرد در مناطق محروم و همینطور ثبات و پایداری قیمت ها اجرایی كرد كه منجر به تبدیل این محصول به شیرخشك و خامه و در نهایت صادرات و ارز آوری آن به كشور شد.
دولت امسال هم مبادرت به خرید حمایتی شیرخام به میزان روزانه یكهزار و 200 تن با نرخ یكهزار و 440 تومان در 17 استان كشور كرد، اما تلاش دارد قیمت خرید حمایتی این محصول را به یكهزار و 500 تومان افزایش دهد تا تولید كنندگان بیش از این متضرر نشوند.
برای تامین نهاده های تولید هم شركت پشتیبانی امور دام كشور، هر كیلوگرم سویا را با نرخ یكهزار و 950 تومان و ذرت را یكهزار و 100 تومان در اختیار صنعت دام و طیور قرار می دهد، اما این بخشی از نیاز دامداران را تامین می كند، ازاین رو آنان ناچارند بخش قابل توجهی از نیاز خویش را از بازار تامین كنند.
اقتصام**9186 ** 1559


1397/04/26
15:27:09
5.0 / 5
5179
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , صنعت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه