در برنامه تلویزیونی مطرح شد؛

روش جدید ثبت سفارش به روایت معاون وزیر

روش جدید ثبت سفارش به روایت معاون وزیر نیو باكس: رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: واردات كالا جریان دارد، چونكه واحدهای صنعتی و تولیدی نیازمند واردات هستند ازاین رو دلیلی ندارد ثبت سفارش ها متوقف شود.


به گزارش نیو باكس به نقل از صدا وسیما، مجتبی خسروتاج با حضور در بخش خبری ۲۱ شبكه یك سیما اضافه كرد: یكی از دغدغه های واحدهای تولیدی این بود كه با ثبت سفارش به روش بانكی برای واردات، روند اقدامات زمان بر است به همین علت ستاد بررسی مسائل اقتصادی در این زمینه مصوبه ای داشت كه تا آخر تیر به هر میزان مواد اولیه، قطعات و تجهیزات در گروه بندی های یك و دو اگر در گمركات باشند می تواند با ثبت سفارش غیر بانكی یعنی بدون انتقال ارز ترخیص شوند كه این فرصت خوبی برای بنگاه ها و واحدهای اقتصادی می باشد.

خسروتاج اظهار داشت: كار گروه ها و ستادهای مختلفی را تشكیل دادیم تا در ابعاد فنی، سامانه های ثبت سفارش را كنترل كند تا مشكلی پیش نیاید.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: برای رفع اشكالات فنی مربوط به این سامانه مناقصه هایی را برگزار كردیم و بزودی شركت برنده این مناقصه برای رفع این اشكالات اقدام خواهد نمود.

خسروتاج با اشاره به اینكه از ۱۳ خرداد بر مبنای مصوبه ستاد اقتصادی دولت، گروه بندی سه گانه كالایی را اعلام كردیم، اضافه كرد: گروه یك شامل مواد اولیه، دارو و كالاهای اساسی است كه ارز آن ها از محل منابع نفتی تامین می شود، گروه ۲ شامل مواد واسطه ای و ماشین آلات است كه ارز آن ها از محل ارز صادراتی صنایع پتروشیمی ها و فولاد تامین می گردد و گروه ۳ شامل كالاهای تولید شده و مصرفی است كه اولویت وارداتی زیادی ندارد و ارز آن ها از محل صادرات كالاهای غیر پتروشیمی و غیر فولادی تامین می گردد و گروه چهارم هم شامل كالاهایی است كه در اولویت وارداتی نیست و جزو كالاهای ممنوع هستند، چونكه در داخل قابل تولید هستند.

وی افزود: نظام ثبت سفارش تغییر نكرده است و به شكل سابق انجام می شود، اما نظارت ها بیشتر شده است.

خسروتاج اظهار داشت: در روش جدید ثبت سفارش، به متقاضی شماره ثبت سفارش داده نمی گردد مگر اینكه پیش از آن كار كارشناسی در زمینه آن كالای وارداتی صورت گیرد.
وی ادامه داد: سال گذشته به صورت متوسط بین ۵۰ تا ۵۲ درصد واردات از ارز غیرنفتی انجام شد و حدود ۴۷ درصد هم با ارز نفتی واردات شد.

خسورتاج افزود: امسال هم انتظار داریم ۵۰ درصد واردات از محل منابع ارز غیرنفتی و ۵۰ درصد هم از منابع نفتی صورت گیرد.

وی ادامه داد: بر مبنای آمار گمركات، در سه ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییر زیادی در واردات نداشتیم و حدود ۲ ونیم درصد كاهش واردات داشتیم.

1397/05/08
22:54:38
5.0 / 5
4719
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تجارت , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه