نامه پورابراهیمی به وزیر صنعت، برقیمت كالاهای گروه یك نظارت كنید

نامه پورابراهیمی به وزیر صنعت، برقیمت كالاهای گروه یك نظارت كنید نیو باكس: رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس در نامه ای به وزیر صنعت درخواست نمود كه مكانیزم نظارت بر بازار به گونه ای باشد كه كالاهای وارداتی از محل ارز دولتی، با نرخ ترجیحی و مناسب بدست مردم برسد.به گزارش نیو باكس به نقل از خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نامه ای به شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، سیاست اعمال نرخ ترجیحی ارز برای كالاهای اساسی را نیازمند نظارت دقیق با استفاده از ساز و كارهای جدید در عرصه فعالیتهای بازرگانی دانست. متن كامل نامه به شرح ذیل است؛
باسمه تعالی
جناب آقای دكتر شریعتمداری وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت
باسلام
همانگونه كه مستحضرید سیاست جدید ارزی دولت با هدف اصلاح نظام ارزی و آثار آن در اقتصاد ملی با همكاری كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طی تصویب نامه شماره ۶۳۷۹۳ به تاریخ ۹۷/۵/۱۴ ابلاغ شد. بر طبق این مصوبه مقرر شده است نرخ تسعیر برای فهرست كالاهای گروه یك (مشتمل بر ۲۵ قلم كالا) برابر با ۴۲، ۰۰۰ ریال و برای سایر كالاها، نرخ توافقی كشف شده در بازار ثانویه ملاك عمل قرار گیرد.
با عنایت به تاثیر نرخ غیررسمی بازار ارز بر مجموعه كالاهای مختلف در خلال ماههای اخیر به نظر می آید سیاست اعمال نرخ ترجیحی ارز برای كالاهای اساسی نیازمند نظارت دقیق با استفاده از ساز و كارهای جدید در عرصه فعالیتهای بازرگانی می باشد كه در غیر این صورت تخصیص ارز به كالاهای گروه یك منجر به بهره مندی مردم از مزایای نرخ ترجیحی برای كالاهای این گروه نخواهد شد و عملا نرخ ترجیحی به محلی برای توزیع رانت در اقتصاد كشور منجر خواهد شد.
درخصوص سایر كالاها هم مسلما نرخ ارز توافقی در بازار ثانویه مبنای تعیین قیمت این كالاها خواهد بود كه در این شرایط درصورت تصمیم دولت در خصوص اعمال قیمت ترجیحی (قیمتی كمتر از بهای كالا با ارز بازار ثانویه) برای كالاهای خاص مسلما می بایست نظارت دولت جهت اعمال قیمت ترجیحی تا حلقه نهایی مصرف كننده مدنظر بوده و در غیر این صورت تفاوت قیمت ترجیحی دولت با قیمت مصرف كننده نهایی كه متناسب با نرخهای بازار ثانویه ارز تعیین می گردد، توزیع رانت در اقتصاد كشور خواهد بود و این بجز بروز فساد در فرآیند توزیع این كالاها و متضرر شدن آحاد مردم و هم واحدهای تولید و عرضه كننده كالاها چیزی به دنبال نخواهد داشت.
براین اساس و در جهت اجرای هماهنگ سیاست جدید ارزی و اصلاح آثار منفی سیاست های گذشته در اقتصاد كشور و به منظور تعمیق بازار ثانوی ارز، ضروری می باشد تا آن وزارتخانه محترم در تعیین قیمت پایهكالاهای مشمول گروه ۲، نرخ ارز كشف شده در سامانه نیما را مبنای عمل قرار داده و در ابلاغ كلیه دستورالعمل ها و بخشنامه های مرتبط، همچون مصوبات كارگروه تنظیم بازار، (دستورالعمل شماره ۱۱۲۵۸۵/ ۶۰ تنظیم بازار فولاد و دستورالعمل شماره ۱۱۲۵۸۶/ ۶۰ مورخ ۹۷/۵/۱ تنظیم بازار پتروشیمی) این سیاست را اجرا نمایید.
لازم به ذكر است بر مبنای دغدغه ها و مطالبات فعالان بخش های مختلف اقتصادی، ادامه سیاست های فعلی باعث تشدید ركود، كاهش تولید، توسعه اقتصاد زیرزمینی، قاچاق و احتكار كالا شده و به رشد بیكاری و كمبود كالا برای صاحبان تولید در داخل منجر گردید و چنانچه نگرانی به جهت افزایش نرخ ارز و به تبع افزایش سطح عمومی قیمت ها می باشد، لازم است تا بر مبنای اصول اقتصادی و با بكارگیری ابزارهای مالیاتی و اعطای یارانه حمایتی به دهك های صدمه پذیر اقدام مناسب صورت گیرد.
در آخر یادآوری می گردد بررسی آمارها در مورد مصداق یكی از اقلام كالاهای مورد نظر، حكایت از افزایش تقاضای محصولات پتروشیمی بر مبنای مجوزهای صادره سامانه بهین یاب دارد و باوجود عرضه مناسب این محصولات، كماكان شاهد مشكلات تولیدكنندگان در تامین مواد اولیه هستیم. ریشه این عطش سیری ناپذیر طرف تقاضا، وجود تقاضای كاذب فزاینده و فعالیت سفته بازانه در بازار است كه متاسفانه در خیلی از موارد از طرق رسمی مانند سامانه بهین یاب روانه بازار می گردد. با عنایت به اینكه پاسخ به بخش تقاضا و تامین كالای مورد نیاز در حیطه وظایف آن وزارتخانه محترم می باشد و مكررا در ارتباط با پایش و اصلاح ساز و كار تقاضا تذكر داده شده است، انتظار می رود تصمیمات و اقدامات عاجل و كارآمد در این باره اتخاذ گردد.
امید است با اجرای یكپارچه و هماهنگ سیاست ارزی جدید و با همكاری كلیه دستگاه های اجرایی و مجلس محترم شواری اسلامی، بستر مناسب جهت اصلاح ساختارهای اقتصادی و رونق بازار فراهم شود.
محمدرضا پورابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی

1397/06/01
15:46:24
5.0 / 5
4456
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه