مطالبه صنعتگران در جلسه با وزیران نفت و صنعت چه بود

مطالبه صنعتگران در جلسه با وزیران نفت و صنعت چه بود نیو باكس: تهران- عضو هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران اظهار داشت: فروش محصولات با ارز تك نرخی مطالبه صنعتگران و تولیدكنندگان واقعی است؛ براین اساس در جلسه با وزیران صنعت و نفت خواهان واقعی شدن قیمت محصولات در بورس كالا برای حذف تقاضای كاذب و پشتیبانی از واحدهای تولیدی واقعی شدیم.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، شورای عالی بورس در 27 مردادماه عرضه محصولات فلزی و پتروشیمی در بورس كالا را به علت قیمت گذاری نادرست و شكاف فاحش نرخ میان نرخ رسمی و بازار آزاد كالاها متوقف كرد، چونكه تخفیفی كه دولت با دلار 4200 تومانی قصد داشت به واحدهای تولیدی پایین دستی و در نهایت به مردم برسد، به واسطه ها می رسد.
با وجود تاكید كارشناسان بر واقعی كردن قیمت محصولات عرضه شده در بورس كالا و محاسبه قیمت ها بر اساس بازار ارز ثانویه، اما مقاومت هایی در مقابل آن انجام شد به صورتی كه برخی همچنان بر تداوم عرضه محصولات به نرخ ارز 4200 تومانی تاكید دارند.
عرضه محصولات پتروشیمی به نرخ ارز 4200 تومانی سبب گشته است كه دلالان این محصولات را خریداری كرد و یا با چند برابر قیمت در داخل به فروش رسانده و یا آن را صادر می كنند.
كمبود و گرانی مواد اولیه مختلف سبب شده تولیدكنندگان واقعی بخش پایین دستی از حجم فعالیت های خود بكاهند.

** مشكلات بخش پایین دستی پتروشیمی
«علیمردان شیبانی» عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره مشكلات تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دست پتروشیمی، اظهار داشت: مواد اولیه برای صنایع پایین دستی مانند سوخت خودرو است؛ اگر شما بهترین خودرو را هم داشته باشید به صورت قطع بدون بنزین روشن نخواهد شد بدین سان تامین مواد اولیه از مهم ترین فاكتورها برای ادامه و رشد تولید است.
این عضو هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران كه خود از مصرف كنندگان مواد اولیه پتروشیمی است، اضافه كرد: در حوزه صنایع نساجی، دو نوع مواد اولیه داریم؛ یكی مواد اولیه طبیعی مانند پنبه و دیگری مواد اولیه مصنوعی كه شامل مواد پتروشیمی است.
شیبانی افزود: در پنبه كه بحث الان ما نیست، كمبود بسیار محسوسی داریم كه متاسفانه ناچاریم آن را از خارج از كشور وارد نماییم، اما در مورد مواد پتروشیمی، حدود 12 تا 10سال پیش 100 درصد این مواد را از خارج وارد می كردیم و پس توسعه صنعت پتروشیمی ایران، از واردات این مواد بی نیاز شدیم.
وی افزود: متاسفانه گاهی نحوه توزیع و تامین این مواد به قدری سخت می گردد كه می گوییم ای كاش امروز هم می توانستیم مانند گذشته واردات انجام می دادیم.

** معضلات پایین دستی ها پیش از طریق اندازی بورس كالا
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: در سال های گذشته متاسفانه دسترسی ما بعنوان صنایع پایین دستی به این مواد نه تنها راحت نبوده بلكه بسیار دشوار و گاهی غیرممكن بوده است.
این عضو هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران با اشاره به اینكه تا قبل از اینكه مواد پتروشیمی در بورس كالا عرضه گردد، ماجرا بسیار تاسف آورتر بود، اضافه كرد: در آن زمان، صنایع پایین دست باید ساعت ها مقابل اتاق فروش پتروشیمی ها صف می كشیدیم كه آیا مواد را به ما می دادند یا خیر.
وی خاطرنشان كرد: از وقتی كه مواد پتروشیمی به بورس وارد شد و تولیدكنندگان با ظرفیت های مختلف كنار هم قرار گرفتند و واحد های پتروشیمی عرضه های هفتگی را بر طبق این نیاز به بورس عرضه می كردند، خریدها سرعت گرفت و صنایع پایین دستی توانستند با تامین نیاز مواد اولیه رشد كنند.

** پیشنهاد دلالان برای فروش مواد اولیه به نرخ روز ارز
این عضو هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران اظهار داشت: «متاسفانه دوستان ما در پتروشیمی ها روزگار مطلوب ما صنایع پایین دستی كه مستقیم از بورس خرید می كردیم و در حال توسعه بودیم را برنتافتند. به تدریج شاهد نوسان و كاهش چشم گیر در حجم عرضه ها بودیم كه البته در این روند گناه از بورس نیست و هرآنچه به بورس اعلام گردد روی میز فروش قرار می گیرد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینكه این اتفاق با ورود دلار 4200 تومانی به اقتصاد بعنوان ارز رسمی شدت گرفت، اضافه كرد: «در كمال تاسف به علت به صرفه بودن خرید مواد اولیه به مبنای دلار 4200 تومانی در بورس كالا، به ما صنایع پایین دست به اندازه نیازمان مواد نمی رسد اما 2 ساعت پس از معاملات، واسطه ها به ما زنگ می زنند و پیشنهاد فروش همان مواد اولیه ای كه ما به آن در تالار دسترسی پیدا نكردیم را با نرخ روز دلار اعلام می كنند.
وی تصریح كرد: این است قصه پرغصه ما كه در این بین، برخی ها با اهداف خاص مشكلات را گردن سایت بهین یاب و بورس كالا می اندازند اما ایراد كار جای دیگری است.

** جلسه مشترك وزیران نفت و صنعت
این عضو هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران اظهار داشت: «از ادامه روند محاسبه قیمت ها برپایه دلار 4200 تومانی در بورس كالا تعجب می كنم چونكه اخیرا در جلسه ای كه با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت و محمد شریعتمداری وزیر صنعت برگزار شد، حدودا همه صنعت گران از بالادستی و پایین دستی از فساد و رانت ناشی از 2 نرخی بودن نرخ ارز گلایه كردند.»
وی با اشاره به اینكه باید تا به امروز قیمت كالاها در بورس كالا با ارز بازار ثانویه محاسبه می شد، اضافه كرد: «از طرفی عنوان شد كه رئیس جمهوری اختیار كامل تصمیم های حوزه پتروشیمی ها را در تولید و توزیع و... مستقیم به وزیر نفت واگذار كرده است كه با عنایت به تجربه و سابقه كاری وی در حوزه نفت به نظر می آید با خیلی از مشكلات آشنا بوده و برای حل آنها قدم های مثبتی بر خواهد داشت.»
شیبانی درباره اوضاع تامین مواد اولیه صنعت نساجی از بورس قبل از دلار 4200 تومانی، اظهار داشت: «اوضاع به مراتب بهتر بود و می توان ادعا كرد اكثرا مشكلی در تامین مواداولیه نداشتیم.»
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران یادآورشد: زمانی كه همه می دانند قیمت واقعی ارز 4200 نیست، عرضه كالا برپایه دلار 4200 عملا حكم دریافت ارز 4200 تومانی را دارد؛ مشخص است كه زمینه حضور واسطه ها به هر طریقی در معاملات فراهم می گردد.
وی افزود: بدین ترتیب، مزیتی كه قرار بود نصیب تولیدكننده شود، در عمل به واسطه ها می رسد و تولیدكننده و مصرف كننده نهایی باید برپایه همان نرخ واقعی دلار خرید كنند.

** ایرادات بهین یاب باید برطرف شود
این عضو هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران اظهار داشت: در حوزه پتروشیمی تولیدكنندگان واقعی برپایه سهمیه سامانه «بهین یاب» با استفاده از بورس خرید می كنند، اما این سایت اشكالاتی دارد كه باید اصلاح گردد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اضافه كرد: در سال های اخیر اطلاعات این سایت هم با تلاش كارشناسان صنعت در سراسر كشور و بر اساس پروانه های بهره برداری و فهرست پرداخت بیمه ها، قبض برق و مالیات بر ارزش افزوده تكمیل شده است.
شیبانی تصریح كرد: مشكلات اطلاعاتی این سایت باید حل شود نه آنكه یكباره روی آن یك خط قرمز كشید.
وی افزود: «متاسفانه شواهد نشان داده است برخی دوستان با بیان ایراد از سایت بهین یاب به دنبال فروش محصولات پتروشیمی در خارج از بورس هستند كه بارها گفته ایم این تلاش ها و اقدامات به صنعتگر واقعی لطمه وارد خواهد نمود.»
شیبانی افزود: «اگر روزی محصولات در بورس عرضه نشود، واحدهای تولیدی توان امضای قرارداد با پتروشیمی ها را نخواهند داشت و مرجعی برای تعیین قیمت ها باقی نمی ماند؛ ضمن آنكه مشخص نمی گردد قیمت ها چگونه و مشكلات از كجا نشات می گیرد.
وی بیان داشت: اما امروز به واسطه شفافیت بورس كالا به سرعت می توان معضلات را ریشه یابی كرد و برای تنظیم بازار تصمیم گرفت.

** قیمت محصولات پتروشیمی باید واقعی شود
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره راهكارهای بهبود بازار عرضه محصولات پتروشیمی هم اظهار داشت: تقویت بورس كالا در حوزه عرضه مواد اولیه، ضروری می باشد.
این عضو هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران اضافه كرد: باآنكه در هر بازاری مشكلاتی وجود دارد اما امروز در شرایط سخت اقتصادی، باید همه به این باور برسیم كه در یك قایق نشسته ایم، دولتی و خصوصی فرقی نمی كند، اگر اتفاقی برای كشور بیفتد، همه را تحت تاثیر قرار می دهد.
شیبانی افزود: وقتی همه می دانیم قیمت واقعی كالاها برپایه دلار بازار آزاد است، نرخ 4200 تومان حاصلی جز تلاطم و تقاضای كاذب نخواهد داشت، ازاین رو باید قیمت كالاها واقعی شود.
وی افزود: واقعی شدن قیمت ها در بورس كالا خود به خود سبب تولید تعادل در بازار و تامین مناسب مواد اولیه تولید می گردد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: از صنایع بالادست هم انتظار است تا به تامین نیاز واقعی واحدهای داخلی اقدام نمایند.
شیبانی اظهار داشت: اگر امكان خرید مواد اولیه به صورت اعتباری از بورس كالا فراهم گردد، خیلی از مشكلات ما حل خواهد شد كه البته در این زمینه بانك ها باید كمك بیشتری به ما كنند.
اقتصام**2022**2023


1397/06/11
15:08:46
5.0 / 5
4774
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه