كشف 2 كیلو بذر مخدر شاهدانه از داخل تانكر سوخت

كشف 2 كیلو بذر مخدر شاهدانه از داخل تانكر سوخت نیو باكس: تهران - ایرنا - ماموران گمرك ایران به كمك سگ های مواد یاب در یك عملیات مبارزه با قاچاق مواد مخدر موفق شدند از داخل تانكر سوخت مقدار 2 كیلو گرم بذر گیاه مخدر شاهدانه كشف كنند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از گمرك، تیم كنترل و بازرسی مربیان سگ های گمرك ایران(سمگا) در گمرك مرزی ماهیرود، یك محموله بذر شاهدانه كشف كردند. ماموران گمرك در این گمرك مرزی به یك تانكر سوخت مشكوك شده و در بازرسی محموله موفق شدند، 2 كیلو بذر شاهدانه را كه به شكل ماهرانه ای در تانكر جاسازی شده بود كشف كنند.
ماموران گمرك با تحلیل اطلاعات كالاها و حامل ها نسبت به كنترل كامل تانكرهای سوخت ورودی از كشور افغانستان به كمك سگ های موادیاب اقدام و در عملیاتی موفق به كشف این مقدار ماده مخدر بذر شاهدانه از داخل تانكر سوخت شدند.
بر اساس اقدامات كنترلی ماموران گمرك ایران بیش از 24 تن انواع مواد مخدر و پیش ساز مخدرهای سنتی و صنعتی توسط ماموران گمرك در آبان ماه كشف شده است. ماموران گمرك در ماه گذشته طی 16 عملیات، موفق به كشف این مواد شدند.
ماموران گمرك ایران پیش از این و در ماه گذشته ماده مخدر شاهدانه را از داخل برس، لابه لای كتاب، كارتن، هدفن و اسباب بازی كه به شكل ماهرانه ای جاسازی شده بود، كشف كردند.
اكنون با بكارگیری سامانه های هوشمند الكترونیكی و رصد كامل اطلاعات محموله های ورودی، خروجی، عبوری و مسافری توانمندی های كشف و مبارزه با مواد مخدر در گمرك ایران افزایش قابل توجهی یافته است.
فعالیتهای گمرك ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و كالا طی سالهای اخیر مورد توجه سازمان های بین المللی بوده و گمرك ایران بر مبنای گزارش دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرك در كشف انواع مواد مخدر رتبه نخست دنیا را كسب كرده است.
نخستین مركز آموزش سگ های موادیاب در ماه گذشته توسط كونیو میكوریا دبیركل سازمان جهانی گمرك راه اندازی شد. گمرك ایران مقرر است بر مبنای برنامه تعیین شده، سالیانه با خرید و آموزش 20 سگ مواد یاب، در خلال 5 سال نیاز خویش را تامین كند.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، در یكسال گذشته مخدر جدید و خطرناك «گل» كه به شكل بذر به كشور قاچاق می شود، به یكی از كشفیات اصلی گمرك تبدیل شده است؛ «گل» یك نوع ماده مخدر فوق العاده خطرناك است كه از روغن گیاه شاهدانه حشیش و از برگ درخت شاهدانه ماریجوانا بدست می آید.
البته متخصصان ژنتیك گیاهی، روی این گیاه كار ژنتیكی انجام داده اند و در نتیجه از گیاهی كه ماده مخدر آن 6 درصد بود، گیاه جدیدی تولید كرده اند كه ماده مخدر آن 25درصد است.
از این گیاه جدید در ایران با عنوان «گل» یاد می گردد كه به راحتی در داخل یك گلدان قابل كشت بوده و بعد از رشد گیاه قابل استفاده است؛ از آنجائیكه این ماده به شكل بذر شاهدانه قاچاق می شود، قاچاقچیان مواد مخدر آن را در انواع مرسولات پستی اعم از اسباب بازی، تبلت، برس، دمپایی، لوازم تزئینی، كمربند جاسازی می كنند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9123*2025
خبرنگار: زهره دریغ گفتار*انتشار: لیلا جودی


1396/09/15
12:03:59
5.0 / 5
5583
تگهای خبر: كالا , گمرك , محموله
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه