نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اكو در تهران شروع به كار كرد

نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اكو در تهران شروع به كار كرد نیو باكس: بیست و نهمین نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اكو با هدف تدوین سیاست ها و راهبردهای پایه و برنامه های سازمان همكاری اقتصادی اكو از امروز به مدت چهار روز در تهران شروع به كار كرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، شورای برنامه ریزی منطقه ای (RPC) سیاست ها و راهبردهای پایه و برنامه های اكو را برمبنای «عهدنامه ازمیر» و رهنمودهای شورای وزیران تدوین می كند وسپس گزارش سالانه را تهیه و از راه دبیرخانه اكو به شورای وزیران (COM) سازمان اكو نمایش می دهد.
در این اجلاس كه به مدت چهار روز به طول خواهد انجامید كمیته های تخصصی اكو كه دارای اولویت همكاری و مدیریت های خدماتی هستند، فعالیت های مختلف سازمان اكو را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.
در این كمیته ها مسائل مهمی همچون تجارت و سرمایه گذاری، حمل و نقل و ارتباطات، انرژی و مواد معدنی، كشاورزی و محیط زیست، صنعت توریسم مورد بررسی و توجه قرار می گیرد.
این نشست با حضور سفیران كشورهای عضو در تهران كه نمایندگان دائم اعضا در سازمان باز هستند و همین طور كارشناسان اقتصادی اعزام شده از پایتخت های عضو ( ایران، تركیه، پاكستان، افغانستان، تاجیكستان، تركمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبكستان، جمهوری آذربایجان) برگزار می گردد.
اكو یك سازمان منطقه ای دولتی شمرده می شود كه در سال 1985 از طرف ایران، پاكستان و تركیه با هدف پیشبرد همكاری های اقتصادی، فنی و فرهنگی میان كشورهای عضو تاسیس شد. اكو در واقع جانشین سازمان همكاری منطقه ای برای توسعه ( RCD) است كه از سال 1964 تا 1979 موجودیت داشت.
اكو در سال 1992 هفت كشور جدید شامل افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان، تركمنستان و ازبكستان را به عضویت پذیرفت.
بیش از 12 سال است كه كشورهای عضو جهت تسریع در توسعه منطقه ای از راه تلاش های مشترك خود همكاری می كنند.
اقتصام**2078**2022


1397/09/26
15:31:19
5.0 / 5
4996
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه