واسطه های سودجو عامل گرانی میوه در همدان هستند

واسطه های سودجو عامل گرانی میوه در همدان هستند نیو باكس: رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان با اشاره به اینكه باید بین گرانی و گرانفروشی تفاوت قائل شد، اظهار داشت: فعالیت واسطه های سودجو عامل گرانی میوه و تره بار در این شهر است.


علیرضا شمس روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا تصریح كرد: فعالیت واسطه های سودجود، نوسان قیمت ارز و كاهش ارزش پول ملی از عوامل موثر بر گرانی میوه هستند.
وی یادآوری كرد: پنج بند از مواد قانون تجارت به دلالان اختصاص داده شده است، ازاین رو اخلالگران نظم بازار را باید واسطه سودجو نامید.
رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان افزود: این طیف بدون داشتن كد اقتصادی و دادن مالیات براحتی اقدام به خرید كالا كرده و در بیشتر مواقع جنس های كمیاب و نادر بازار به دست واسطه ها افتاده و مغازه داران مجبور به تهه این اقلام از آنها می شوند.
شمس توضیح داد: یك خرده فروش از ساعت 6 بامداد مغازه خویش را باز می كند و 10 شب برای استراحت به منزل رجوع می كند در صورتی كه واسطه سودجو در خلال روز استراحت و از نیمه شب فعالیت خویش را آغاز می كند.
وی افزود: سودجویان قبل از خرده فروش مبادرت به خرید كلی كالا كرده و نرخ اولیه را تعیین می كند و مابقی مجبور به خرید از وی هستند.
رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان بیان كرد: خرده فروش با در نظر گرفتن هزینه سربار، حمل و نقل، هزینه كارگر و با عنایت به نوع میوه، دستچین یا درهم فروشی، سودی را طبق قانون برای خود در نظر می گیرد.
شمس اظهار داشت: برای حذف دست واسطه های سودجو از بازار میوه و تره بار، این اتحادیه نشست های متعددی با اتاق اصناف و دیگر نهادها برگزار كرده كه امیدواریم تصمیات اتخاذ شده عملی شود.
وی بیان كرد: راهكارهای تخصصی در این زمینه عرضه كرده ایم و برای بنده حذف واسطه به مثابه خوردن یك لیوان چای داغ در هوای سرد است.
رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان افزود: طبق اقتصاد خرد و كلان و اصول بازار، قیمت اولیه میوه را میزان عرضه و تقاضا تعیین می كند.
شمس افزود: ملاك اتحادیه در زمینه نرخ میوه، فاكتور مغازه دار به همراه سود متعارف و درصد قانونی پیش بینی شده است و اگر بر خلاف این باشد اتحادیه برخورد می كند.
وی افزود: سود پیش بینی شده توسط اتحادیه میوه و تره بار 15 تا 35 درصد است و بستگی به نوع كالا، درهم و دستچین بودن كالا دارد.
رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان افزود: این میزان درصد سود در قانون نظام صنفی تعیین شده و توسط كمیسیون نظارت بر اصناف كه نماینده اتحادیه و اتاق اصناف در آن حضور دارند تصویب شده است.
شمس سفارش كرد: شهروندان میوه و تره بار مورد نیاز خویش را به جای وانت بار از مغازه ها تهیه كنند چراكه میوه موجود در وانت بارها كیفیت و كمیت های میوه مغازه را ندارد.
400 واحد قانونمند و دارای پروانه كسب، حدود 400 واحد صنفی فاقد پروانه به همراه 500 واحد سیار غیر قانونی در صنف میوه و تره بار همدان مشغول به فعالیت هستند.
7526/2090


1397/09/27
15:32:05
5.0 / 5
4514
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه