از اول امسال

52 هزار پرونده تخلف صنفی در استان تهران تشكیل شد

52 هزار پرونده تخلف صنفی در استان تهران تشكیل شد به گزارش نیو باكس رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران میزان تخلفات صنفی موجود را بسیار بالا توصیف كرد: حدود 427 هزار و 155 مورد بازرسی از آغاز امسال تا آخر آذرماه از واحدهای اقتصادی و صنفی استان تهران انجام و 52 هزار و 71 پرونده برای متخلفان تشكیل شده است.


یدالله صادقی روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برابر این آمار از هر 10 واحد مورد بازرسی قرار گرفته، یك واحد متخلف وجود دارد كه این آمار با عنایت به شرایط اقتصادی، آمار بسیار بالایی تلقی می گردد.
به گفته وی عنوان های تخلفات این پرونده ها مربوط به كم فروشی، گران فروشی، تقلب، درج نكردن قیمت، رعایت نكردن نرخ مصوب، صادر نكردن صورتحساب مشتری و هم ارائه فاكتور خرید بوده است.
وی اظهارداشت: ارزش ریالی تخلفات صورت گرفته صنفی هم دو هزار و 138 میلیارد ریال (213 میلیارد و 800 میلیون تومان) است كه این مبلغ به تعزیرات عرضه می گردد و بعد از اعمال ضریب در آن سازمان، چند برابر آن بعنوان جریمه از واحد متخلف دریافت می گردد.
به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران تعداد 400 هزار واحد خرده فروشی در سطح استان تهران وجود دارد كه به صورت تیمی مورد بازرسی قرار می گیرند.
صادقی به واحدهایی كه پس از كنترل و بازرسی بعنوان واحد متخلف شناخته شدند اشاره و بیان كرد: این واحدها شامل واحدهای صنفی میوه، لبنیات، برنج، انواع مصالح ساختمانی، روغن خوراكی، كاغذ تحریر، قند و شكر، روغن موتور اتومبیل، انواع لاستیك خودروهای سنگین و سبك، مواد شوینده، مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز و اقلام پتروشیمی می گردد كه هر یك از آنها دارای تنوع محصولات گسترده ای هستند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به اینكه بیشترین تخلفات مربوط به بازارهای لوازم خانگی با تشكیل هزار و 436پرونده، تخم مرغ با هزار و 288، مرغ با 940، برنج با 912 و گوشت قرمز با 595 پرونده در ردیف های بعدی ثبت تخلفات قرار دارند.

**نظارت بر بازار داریم، اطلاع رسانی هم تقویت شود
صادقی در ادامه به گلایه مندی های موجود نسبت به وضعیت بازار تصریح كرد و اظهار داشت: اخبار انتشار یافته از بازار حاكی از نبود نظارت نسبت به وضعیت حاكم است در حالیكه بخشی از آن ناشی از ضعف اطلاع رسانی است كه با یك اطلاع رسانی دقیق و عرضه گزارش های درست می توان ابهامات و ضعف های موجود را بررسی و مورد پیگیری قرار داد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به حدود 500 هزار واحد اقتصادی در استان بیان كرد: نظارت بر چنین واحدهای گسترده تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی نیازمند ساز و كار خاصی است كه باید محدودیت های موجود و امكانات مورد نیاز برای رفع مشكلات تامین گردد.
وی اعلام نمود كه به منظور كنترل بازار باید در بخش صنایع با انجمن های صنفی تولیدكنندگان كالا و خدمات و هم در بخش واحدهای صنفی با اتاق اصناف و اتحادیه صنفی هماهنگ شویم.
صادقی اظهارداشت: برای كنترل قیمت ها و اینكه آیا واحدهای تولیدی نرخ كالا را مطابق با دستورالعمل سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار بر روی كالاهای تولیدی درج می كنند و همینطور كمیت - كیفیت را رعایت می كنند یا خیر در ابتدا جلساتی را با انجمن ها و تشكل های تولیدی برگزار می نماییم.

**كنترل خطوط تولید با همكاری سایر ارگان ها
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به اینكه بازرسان اداره نظارت بر كالا و خدمات با رجوع به واحدهای تولیدی خطوط تولید را از نظر كمی و كیفی مورد كنترل قرار می دهند، اظهار داشت: این بازرسی و هم نمونه برداری امكان دارد در چارچوب همكاری مشترك با تعزیرات حكومتی، دانشگاه علوم پزشكی، سایر نهادها یا نظارت با استفاده از سازمان صمت به صورت موردی بر خطوط تولید صورت گیرد.
وی اظهارداشت: گاهی اخبار صدا و سیما گزارشی را درمورد بعضی از واحدهای تولیدی مانند لبنیات یا دیگر كالاها با مبحث عدم مطابقت «گرماژ»(میزان متغیر وزن) موجود در ظرف نسبت به گرماژ درج شده بر روی ظرف تهیه می كنند كه بشدت نسبت به این نوع اخبار حساسیت داریم و برای نظارت و كنترل اقدام می نماییم.

**امسال تخلفی در صنایع غذایی و لبنیانی استان نداشتیم
صادقی افزود: امسال چندین مورد كنترل در زمینه مواد غذایی و لبنیات در استان تهران صورت گرفت كه بعد از قیمت گذاری جدید لبنیات، تابحال هیچ گزارشی مربوط به تخلف در زمینه كاهش وزن در واحدهای تولیدی لبنیاتی مستقر در استان تهران عرضه نشده است و وزن داخل ظرف با وزن لحاظ شده بر روی ظرف یكسان بود.

**چالش بازار لبنیات برطرف شد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران به كنترل و بازرسی قیمت محصولات تولیدی در كنار كیفیت آنها اشاره و بیان كرد: در زمینه محصولات لبنی چالشی بین دامداران، كارخانه داران لبنی، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مطرح شده بود كه با استفاده از مصوبه آذرماه ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد كشاورزی در خصوص قیمت گذاری 2هزارتومانی شیرخام، برطرف شد.
وی تعیین قیمت شیرخام را عاملی در تولید زمینه برای قیمت گذاری ۱۴ قلم محصولات لبنی دانست و اضافه كرد: پس از عرضه این مصوبه به مدت یك هفته به تمام كارخانه داران فرصت داده شد تا موجودی های قبلی خود در انبار را با قیمت قبلی در بازار عرضه كنند.
صادقی اضافه كرد: پس از اتمام مهلت داده شده به واحدهای تولیدی، كنترل ها به صورت جدی در دستور كار قرار گرفت تا از این طریق اقلام مختلف محصولات لبنی با قیمت های مصوب در بازار عرضه و در اختیار مصرف كنندگان قرار گیرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با تاكید بر اینكه ۱۴ كارخانه لبنی وجود دارد كه یكی از آنها غیرفعال و 13 كارخانه دیگر نرخ مصوب را - بعد از قیمت گذاری جدید- به صورت كامل رعایت كردند، اظهار داشت: در ابتدا با یك كارخانه روبرو بودیم كه بشدت نسبت به اعمال قیمت های جدید سرسختی نشان می داد؛اما پس از اعزام بازرسان به این كارخانه قیمت ها اصلاح و الان تمام كارخانه های محصولات لبنی قیمت های مصوب و كمیت موردنظر را رعایت می كنند.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا شهروندان تخلفات صنفی را با استفاده از سامانه 124 سازمان صنعت، معدن و تجارت می توانند گزارش كنند.
تهرام/ 9206/ 1008


1397/10/05
18:22:24
5.0 / 5
4359
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه