گلایه معدنی ها از شدت خودتحریمی ها!

گلایه معدنی ها از شدت خودتحریمی ها! نیو باكس: به اعتقاد رئیس خانه معدن ایران، پیاده سازی استراتژی اصلاحات در بخش مدیریت اجرا، در كلیه دایره های بخش معدن ضروری می باشد.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۷، سال بسیار پرتلاطمی را گذراند. از طرفی تحریم های خارجی و از جانب دیگر موانع داخلی عوامل ایجاد ركود و تورم فزاینده در فضای كسب و كار كشور بودند.
با عنایت به مشكلات عدیده پیش روی بخش صنعت نفت كشور، اقتصاددانان به این نتیجه رسیده اند كه باید تمركز را از صادرات نفت برداشت و در حوزه های پر پتانسیل دیگر همچون معدن فعالیت كرد. اما باید توجه داشت كه شكوفایی اقتصاد این بخش الزاماتی دارد كه حتماً باید مورد توجه قرار گیرد.
محمدرضا بهرامن - رئیس خانه معدن ایران - در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: پرداختن به چالش های پیش روی مواد معدنی مانند سنگ آهن، گوهر سنگ ها، سنگ های تزئینی، سرب و روی، كرومیت و منگنز، زغال سنگ، كانی های صنعتی می توانند درك صحیحی از اجرای نقشه راه تولید مواد معدنی در سال ۱۳۹۸ به متولیان و فعالان اقتصادی این بخش عرضه نماید.
وی تشریح كرد: در بررسی وضعیت معادن سنگ آهن ایران در محاسبه دقیق حقوق دولتی و تاكید بر رعایت دقیق قانون نشان داده است با عنایت به شرایط فعلی كشور، بین محاسبه و دریافت حقوق دولتی باید تفاوت قائل شد؛ بدین معنا كه حقوق دولتی معادن كوچك و متوسط مقیاس، بر اساس استخراج واقعی محاسبه و برای مدت پنج سال در حساب بدهی هایشان منظور شود.
رئیس خانه معدن ایران اضافه كرد: در چالش های فعالان صنعت سرب و روی باز حقوق دولتی مواد معدنی افزایش یافته اما برخلاف شعارهای داده شده در خصوص پیشگیری از خام فروشی حقوق دولتی كارخانجات تولیدكننده كنستانتره افزایش یافته است.

بهرامن در حوزه كرومیت و منگنز و چالش های پیش روی آن اظهار نمود: افزایش بی رویه حقوق دولتی و ضرورت تجدید نظر در حقوق دولتی سال های ۹۷ و ۹۸ و در نظر گرفتن آن بر اساس سال ۱۳۹۶ و بر اساس استخراج واقعی طلا، از یك سو صادرات شمش طلا از كشور مشكل بوده و حسب اعلام تولید در صورت صادر كردن، ارز آن به نیما باید تحویل دولت شود. ضمن این كه مشكل تأمین سیانور و كربن فعال كه باید از خارج از كشور وارد شوند باز وجود دارد. همین طور در معادن زغال سنگ باز امكان ترخیص تجهیزات وارداتی به سبب تشریفات قانونی و گمركی خرید و واردات وجود ندارد. علاوه بر این اقدام غیر منطقی سازمان تأمین اجتماعی درباب دریافت مابه التفاوت بیمه كارگران باز بر این حوزه فشار وارد كرده است.

بگفته رئیس خانه معدن ایران، در حوزه سنگ های تزئینی، قیمت تمام شده سنگ فرآوری شده در ایران به سبب مشكلات ساختاری كارخانجات سنگ بری، نبود توان رقابتی، نرخ بهره بالا، حمل و نقل گران، بهره وری پایین بسیار بالا تعیین می شود كه برای معدن كاران صرفه اقتصادی نداشته و در سالی كه گذشت آنها را با مشكل روبرو كرد. در معدن گوهرسنگ باز مدتی است كه واردات مصنوعات طبق مقررات صادرات و واردات ممنوع شده است. علاوه بر این مشكل دیگر، اصرار بانك مركزی به ارزش یابی همه گوهرها در تهران است. این در شرایطی است كه در استان های مطرح، كارشناسان خبره ای در این زمینه وجود دارد كه ضرورت رایزنی بانك مركزی با بانك های مركزی استان ها را نشان داده است.
طبق اعلام بهرامن، در حوزه معدن شن و ماسه، در كشور ما ۷۰ در صد مصالح سنگ دانه درون شهری از رودخانه ها تأمین می شود. همین طور بیشترین حجم آسفالت - بتن و انواع پیش ساخته های بتنی (۹۵ درصد آسفالت و حدود ۷۰ درصد انواع بتن) از سنگ دانه ها تشكیل شده است. همین طور كانی های صنعتی و خاك های صنعتی شامل دامنه وسیعی از كانی هایی می شود كه در زمینه های مختلف صنعت استفاده می شود. مهم ترین مشكل فعالان این بخش، بحث هزینه های حمل و نقل است كه با عنایت به تحولات پیش آمده، هزینه ها وجهه اقتصادی تولید را تهدید می كند.
ایشان سپس به نشست اختتام سال مدیران شركت فولاد بناب اشاره نمود و در ارتباط با فعالیت در بورس كالا در سال ۹۸ اظهار داشت: در شش ماهه دوم سال جاری با اشراف كامل به شرایط و بررسی توانمندی و پتانسل فنی و مهندسی موجود شرایط خوبی را تجربه كرده ایم و اصلاح ساختار در حوزه های مالی، تأمین، نیروی انسانی و تولید را در دستور كار قرار دادیم.
از سال ۹۸ تأمین مواد اولیه و فروش محصولات تولیدی بوسیله بورس صورت خواهد گرفت و پیش بینی می شود كه بازار فولاد ثبات بیشتری را تجربه كند.
بهرامن با تاكید بر كاهش هزینه های تولید باز اضافه كرد: در تمامی زمینه های مالی، اداری، تولیدی و توسعه ای اجرای برنامه ها به موازات هم در دستور كار است؛ پس باید كنترل های دقیق تری بر روی ضریب مصرف مواد كمكی داشته باشیم و در امتداد كاهش هزینه های تولید گام برداریم. واحد ذوب قوس ۱۵۰، از اوایل فرودین به مدار تولید باز خواهد گشت و همزمان با این واحد، ذوب القایی ۵۲۰ این شركت باز تولید شمش خواهد داشت.1398/01/03
15:14:36
5.0 / 5
5069
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تورم
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه