سه گانه قیمت گوجه، پیاز و سیب زمینی

این دفعه نوبت گوجه فرنگی است!

این دفعه نوبت گوجه فرنگی است! به گزارش نیو باكس با عنایت به كاهش عرضه و افزایش قیمت گوجه فرنگی در میادین میوه و تره بار، بررسی ها از سطح شهر نشان داده است كه قیمت گوجه فرنگی درجه یك و دستچین به محدوده ۸ تا ۱۰ هزار تومان رسیده است.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، با افتتاح رسمی بازار میوه و تره بار در روز شنبه ۱۷ فروردین، بررسی قیمت ها و اخبار از آن حكایت داشت كه عرضه گوجه فرنگی در بازار به شدت كاهش یافته و این مورد افزایش قیمت دو برابری این محصول كشاورزی را به دنبال داشته است.
بررسی ها نشان داده است كه با آغاز صادرات گوجه فرنگی از ۱۵ فروردین ماه، حجم عرضه این محصول در بازارهای داخلی به شدت كاهش یافته و قیمت این محصول در میادین میوه و تره بار شهر تهران به ۵۰۰۰ تومان رسیده است كه این مورد در گفتگو با رئیس اتحادیه بارفروشان هم به تأیید رسید.
حالا بررسی های میدانی از واحدهای صنفی میوه و سبزی در منطقه شرق تهران از آن حكایت دارد كه قیمت گوجه فرنگی در واحدهای صنفی افزایش یافته و فروشندگان دلیل این اتفاق را كمبود گوجه فرنگی به واسطه افزایش حجم صادرات بیان می كنند.
یكی از فروشندگان میوه و سبزی در سطح شهر مدعی است كه قیمت گوجه، پیاز و سیب زمینی همچون الاكلنگی است كه با رشد قیمت یكی از اقلام، قیمت دو محصول دیگر افت می كند و این مورد دقیقاً به تصمیمات دولتی در خصوص ممنوعیت صادرات وابسته شده است. بررسی قیمت ها هم نشان داده است كه در واحدهای صنفی سطح شهر كه خریدار می تواند خود میوه و سبزی را دستچین كند، قیمت هر كیلو گوجه فرنگی ۷.۵ تا ۱۰ هزار تومان است و در واحدهایی كه فروشنده میوه را انتخاب می كند، هر كیلو گوجه فرنگی ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان قیمت دارد و در كنار آن واحدهای كوچك میوه و تره بار، وابسته به شهرداری تهران، هر كیلو گوجه فرنگی درهم و بی كیفیت را به قیمت ۳۹۰۰ تومان عرضه می كنند.

گرانی گوجه فرنگی مقطعی است
اسدالله كارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در این باره اظهار داشت: بیشتر از همه عواملی كه امكان دارد در تغییر قیمت یك محصول اثرگذار باشد، جو روانی حاكم بر بازار و آزاد شدن ناگهانی صادرات است. در مورد گوجه فرنگی هم وضعیت به همین شكل است، چون كه افزایش قیمت نمی تواند اینقدر سریع و دفعی اتفاق بیافتد مگر اینكه جو روانی بازار بهم بریزد.
وی ادامه داد: در موارد دیگر هم شاهد بودیم كه بعنوان مثال به محض اعلام خبر قطع شدن صادرات یك محصول مانند پیاز قیمت آن تا حدود ۳۰۰۰ هزار تومان كاهش پیدا كرد و این اتفاق برای گوجه فرنگی هم رخ داد. اما مردم باید بدانند كه این افزایش قیمت ها نه فقط برای گوجه فرنگی بلكه برای همه محصولات تره باری دائمی نبوده و به صروت مقعطی و گذراست و به محض متعادل شدن عرضه و تقاضا مجدداً شاهد منطقی شدن وضعیت بازار خواهیم بود.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی همینطور درباره مناطق تأمین كننده گوجه فرنگی و تأثیر سیل و بارندگی های اخیر بر بازار این محصول توضیح داد: مسلماً سیل و بارندگی های اخیر در بازار گوجه فرنگی بی تأثیر نیست اما نمی توان همه چیز را به آن ربط داد، چون كه در بعضی مناطق كشور بارندگی شدید و سیل داشتیم و استان های جنوبی هم اكنون تأمین كننده گوجه فرنگی بازار هستند و جو روانی و آزاد شدن صادرات تأثیر بیشتر و قابل ملاحظه ای بر گرانی آن داشته است.
كارگر افزود: در آینده نزدیك گوجه فرنگی از مناطق دیگر مانند كرج و ورامین و شمال كشور هم به بازار تزریق شده و اساساً قیمت آن كنترل خواهد شد. همانطور كه برای پیاز این وضعیت را شاهد بودیم كه عرضه بیشتر آن در ایام گذشته قیمت آنرا كم كرد، قیمت گوجه فرنگی هم متعادل تر می شود.
قبل از این نیز، حسن صابری هرندی، رئیس اتحادیه بارفروشان در این باره ضمن تأیید تأثیر صادرات بر كاهش عرضه گوجه فرنگی در بازار و افزایش قیمت آن، به ایسنا اظهار داشته بود: در ایام اخیر كه ممنوعیت صادرات پیاز اعمال شده، قیمت این محصول با كاهش ۴۰ درصدی روبرو شده و در كنار آن با برداشته شدن ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی از ۱۵ فروردین ماه امسال، قیمت این محصول تا دو برابر افزایش یافته است.
حال با عنایت به اتفاقات اخیر در بازار میوه و تره بار و تصیمات دولتی، به نظر می آید وزیر صنعت، معدن و تجارت، برای كنترل، مدیریت بازار و عرضه محصولات كشاورزی با قیمت و كیفیت مناسب در سطح شهر، بار دیگر ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی را ابلاغ كند و این در شرایطی است كه خیلی از كارشناسان معتقدند ممنوعیت صادرات و واردات تأثیر بلندمدت و قابل توجهی در بازار نخواهد داشت و باید با تعرفه گذاری مناسب نسبت به مدیریت بازار اقدام نمود.1398/01/19
14:53:33
5.0 / 5
4792
تگهای خبر: بازار , تجارت , خرید , صادرات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه