برتری چین در تولید یك ماده استراتژیك كار دست آمریكا داد

برتری چین در تولید یك ماده استراتژیك كار دست آمریكا داد نیو باكس: تنش های فزاینده میان آمریكا و چین این نگرانی را برانگیخته كه چین امكان دارد از موقعیت خود بعنوان بزرگترین صادركننده عناصر خاكی نادر بعنوان اهرمی در جنگ تجاری میان دو كشور استفاده نماید.به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، تصمیم ۳۰ سال پیش پكن برای تبدیل عناصر خاكی نادر به ماده استراتژیك و ممنوعیت استخراج این مواد توسط خارجیان كمك كرد راه برای چین به منظور كنار زدن آمریكا و تبدیل شدن به بزرگترین تولیدكننده این مواد در جهان هموار شود. طی این مدت چین كنترل روی تولید داخلی عناصر خاكی نادر را كه گروهی متشكل از ۱۷ عنصر مورد استفاده در دستگاه های الكترونیكی و تجهیزات نظامی پیشرفته هستند، تشدید كرده است. آمریكا در این بخش از چین عقب افتاده و برتری را به رقیب آسیایی خود واگذار كرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چین حالا حدود ۷۰ درصد از تولید جهانی را تشكیل می دهد و آمریكا تنها یك معدن عناصر خاكی نادر دارد. بر اساس گزارش سیتی گروپ، صنایع آمریكایی خارج از بخش دفاعی هیچ راه فوری برای شكستن وابستگی به چین برای تأمین عناصر خاكی نادر ندارند.

به همین دلیل است كه واشنگتن حالا در جنگ تجاری با پكن، با جبهه جدیدی روبرو شده است و چین نیت خود برای محدود كردن صادرات این مواد استراتژیك را اعلام نموده است.

شش تولیدكننده اصلی

چین در سال ۲۰۱۶ شركت های معدنكاری را سازماندهی كرده و آنها را به شش گروه دارای مجوز تقسیم كرده است. پكن به منظور مدیریت بهتر منابع معدنی استراتژیك و تضمین دوام این صنعت، برای هر كدام از این گروه ها سهمیه تولید سالانه تعیین كرده است.

این تولیدكنندگان مجموعاً سهمیه معدنكاری برای استخراج ۱۲۰ هزار تن اكسید عناصر خاكی نادر در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با ۱۰۵ هزار تن در سال ۲۰۱۷ دریافت نمودند.

طبق طرح پنج ساله صنعت عناصر خاكی نادر كه در سال ۲۰۱۶ انتشار یافت، این كشور می خواهد تولید معدنی داخلی را تا سال ۲۰۲۲ به پایین ۱۴۰ هزار تن كم كند تا منابع خودرا حفظ كند و ظرفیت ذوب و جداسازی را از سطح سال ۲۰۱۵ یك سوم كاهش داده و به ۲۰۰ هزار تن خواهد رساند. این اقدام در امتداد افزایش بیشتر از دو برابری حاشیه سود این صنعت به ۱۲ درصد صورت می گیرد.

معادن عناصر خاكی نادر چین كجا هستند؟

طبق آمار سال ۲۰۱۷ انجمن صنعت عناصر خاكی نادر چین، معدن بایون اوبو در منطقه مغولستان داخلی واقع در شمال چین كه توسط شركت عناصر خاكی نادر چاینا نورترن اداره می شود بزرگترین معدن عناصر خاكی نادر جهان است و ۸۳ درصد از كل ذخایر عناصر خاكی نادر چین را دارد كه عمدتاً عناصر سبك هستند. معادن واقع در استان شاندونگ ۸ درصد و معادن سیچوان ۳ درصد از ذخایر عناصر خاكی نادر را دارند در صورتیكه ذخایر اندكی هم در استان های جنوبی چین وجود دارند.

صادرات و واردات

چین در عناصر خاكی نادر سبك با مازاد عرضه مواجهه است كه عمده صادرات این كشور در بخش مذكور هستند اما برای تأمین كمبود داخلی، ناچار است انواع متوسط تا سنگین عناصر خاكی نادر را وارد كند. در زمینه صادرات، دولت روی مقدار یا كیفیت عناصر خاكی نادر كنترل ندارد و شركت ها تنها ملزم هستند برای دریافت مجوز قراردادهای فروش را ارائه نمایند.

طبق آمار گمركی چین، میزان صادرات ۳.۶ درصد در سال ۲۰۱۸ رشد كرد و به حدود ۵۳ هزار تن رسید. صادرات از سال ۲۰۱۳ هر سال رشد كرده است و آمریكا یكی از مقصدهای اصلی صادرات این مواد بوده و برای ۸۰ درصد از خریدش به چین وابسته بوده است.

چین میزان وارداتش را سال قبل دو برابر كرد و به حدود ۷۰ هزار تن رساند و برای اولین بار به یك واردكننده بزرگ تبدیل شد.

معدنكاری غیرقانونی

اگرچه آمار رسمی وجود ندارد ولی چین با اكتشاف و تولید غیرقانونی عناصر خاكی نادر روبروست. بگفته یك تحلیلگر چینی، برخورد دولت موجب كاهش قابل توجه حجم تولید غیرقانونی از حدود ۱۰۰ هزار تن در اواسط دهه جاری شده است.

طبق گزارش سازمان زمین شناسی آمریكا، برآورد می شود چین سال قبل ۱۸۰ هزار تن عناصر خاكی نادر تولید كرده است در صورتیكه سهمیه رسمی ۱۲۰ هزار تن بوده است.

بخش های مصرف

مواد مغناطیسی دائمی ۴۴ درصد از مصرف چین را می سازند و سهم پولیش ۱۰ درصد و نفت و مواد پتروشیمی ۹ درصد است. در ماشین آلات متالورژیكی، شیشه ها، كاتالیزورها و روشنایی نیز از این مواد استفاده می شوند.

پیدایش كمبود داخلی

نیاز رو به رشد برای مغناطیس دائمی در خودروهایی كه از انرژی جدید استفاده می نمایند موجب رشد تقاضای داخلی شده و اتكای چین به واردات را افزایش داده برای اینكه تولید داخلی محدود شده است.

دولت چین اوایل ماه میلادی جاری اولین دور سهمیه ها برای تولید ۶۰ هزار تن را صادر كرد كه كمتر از ۷۳ هزار و ۵۰۰ تن در مدت مشابه سال قبل و در مقایسه با سقف تولید ۱۲۰ هزار تن برای كل سال ۲۰۱۸ بود.
1398/03/23
19:02:11
5.0 / 5
4865
تگهای خبر: تولید , خرید , دستگاه , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه