در راستای اثربخشی میزهای تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو؛

بانك مركزی و وزارت اقتصاد به كمك وزارت صنعت بیایند

بانك مركزی و وزارت اقتصاد به كمك وزارت صنعت بیایند نیو باكس: بگفته دبیر انجمن همگن قطعه سازی، تنها مشكل در اجرایی شدن میزهای تعمیق ساخت داخل قطعات، كمبود نقدینگی و محدود بودن منابع سرمایه گذاری است؛ پس لازم است برای رفع این مشكل بانك مركزی با وزارت صنعت همكاریهای لازم را كرده تا برگزاری این میزها، بی تاثیر نباشد.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، از حدود چند ماه پیش برگزاری میزهای تعمیق ساخت داخل شروع شد كه بعد از برگزاری دومین میز در هفته ای كه گذشت با قراردادهایی كه بین ساپكو، مگاموتور و سازه گستر به امضا رسید، در مجموع ۷۷ قطعه خودرویی در داخل تولید می شود كه ۱۷۵ میلیون یورو كاهش را به دنبال خواهد داشت.
در ارتباط با روند اجرایی برنامه های داخلی سازی قطعات خودرو، آرش محبی نژاد- دبیر انجمن دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی - در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: كمبود نقدینگی مهمترین مشكل اجرای برنامه های تعمیق ساخت داخل قطعات خودرویی است. این مساله تنها با همكاری و یاری بانك مركزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت حل می شود. انقدر این همكاری لازم است كه درصورت عدم همكاری این نهادها و كمك بانك مركزی، برگزاری میزهای تعمیق ساخت داخل بی ثمر می مانند.
وی با اشاره به اینكه مشكل اصلی این حوزه جذب سرمایه گذاری است و منابع سرمایه گذاری به شدت محدود هستند، اظهار داشت: این منابع كفاف برنامه هایی همچون تعمیق داخلی سازی قطعات را نمی دهد؛ پس لازم است در این زمینه از طرف دولت حمایت های لازم صورت گیرد. ضمن اینكه خودروسازان نیز در این طرح ها مشاركت كرده و سرمایه های سرگردان مردمی را به سمت این صنعت جذب كنند.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی افزود: از وزیر صنعت نیز درخواست شده با ارائه بسته های تشویقی، سرمایه گذاران و سرمایه های مردمی را برای حضور در این بخش جذب نماید.
محبی نژاد با اشاره به ۱۲ قطعه ای كه بعد از برگزاری میز نخست تعمیق داخلی سازی به تولید انبوه رسیده اند، ابراز امیدواری كرد: با برگزاری این میزها و حمایت وزارت صنعت، در آینده میانگین عمق ساخت داخل خودرو های تولیدی به بیشتر از ۹۰ درصد خواهد رسید. با برگزاری میز پنجم تا اختتام امسال، عمده قطعات كلیدی كه انباشت خودرو های ناقص در كف كارخانجات خودروسازی را به دنبال داشتد داخلی سازی شده و شاهد تجاری شدن خودرو ها می شویم.
منبع:

1398/07/19
19:22:50
5.0 / 5
4397
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , سرمایه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه