سخنگوی انجمن قطعه سازان:

گویا بانك مركزی نمی خواهد رونق تولید محقق شود

گویا بانك مركزی نمی خواهد رونق تولید محقق شود به گزارش نیو باكس سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو اظهار داشت: با وجود تمام تلاش هایی كه برای حفظ صنعت خودروسازی و قطعه سازی می شود، اگر واقعا این صنعت را نمی خواهند، باید شفاف اعلام كنند. به نظر می آید كه بعضی از مدیران همچون بانك مركزی نمی خواهند تولید داخلی رونق بگیرد.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، امروز (دوشنبه) اولین جلسه مشترك انجمن خودروسازان ایران و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرویی كشور برگزار گردید تا به قول آنها، نسبت به اظهارات روز گذشته رئیس كل بانك مركزی، پاسخ داده شود.
در این نشست مازیار بیگلو - دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو - با اشاره به اینكه هم اكنون بیشتر از هر زمانی احتیاج به وفاق و همدلی خودروساز و قطعه ساز حس می شود، اظهار نمود: علاوه بر تحریم های خارجی، مشكلات داخلی هم همچون غرض ورزی ها، سوء نیت هایی را سبب می شود كه هدف ما شفاف سازی است. گزارش های كیفی خودروسازان در این مدت هم گواه این مورد است كه حتی در شرایط بحرانی هم از كیفیت تولیدات قطعه سازان كاسته نشده است.
وی اضافه كرد: با اعمال تحریم ها قطعاتی همچون قطعات های تك امكان واردات نداشتند و ناقصی خیلی از این خودرو ها هم به علت كمبود این قطعات بود كه در نهایت منجر به زیاندهی خودروسازان شد.
بیگلو با بیان تحمیل هزینه های مالی به خودروسازان، اظهار نمود: فرآیند طولانی تامین مواد اولیه و هزینه هایی كه طی چند دهه به خودروسازان تحمیل شده، وضعیت صنعت خودرو را به این روز انداخته كه لازم است چرخشی در كار حاصل شود و نگاه سودآوری، بنگاه داری و همینطور صنعت خودرو و قطعه تغییر كند تا با مرتفع شدن سوءمدیریت ها، از این پس شاهد زیان خودروسازان نباشیم.
در ادامه این نشست فرهاد به نیا - سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو - اظهار نمود: اگر واقعا مدیران این صنعت را نمی خواهند؛ واضح اعلام كنند. حالا بیشتر از ۷۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم در صنعت دوم كشور مشغول به كار هستند كه به ازای هر نفر، ۴۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است. اگر حالا با تمام این خصوصیت ها این صنعت را نمی خواهند، اعلام كنند اما اگر خواستار ادامه فعالیت آن هستند، این راهی كه مدیران و بانك مركزی در پیش گرفته اند، اشتباه است.
وی اضافه كرد: در سال های گذشته مشكلاتی را در حوزه موسسات مالی اعتباری و بانكها و ارزش پول ملی شاهد بوده ایم كه شایسته است كه رئیس بانك مركزی پاسخگوی این موارد باشد كه در حوزه مسئولیت ایشان است نه اینكه در مورد صنعت خودروسازی و قطعه سازی صحبت كنند كه اطلاعات حداقلی دارند.
به نیا اظهار نمود: در چند ماه اخیر كاملا برای همگان مشخص شد كه خودروسازی ما كاملا دولتی اداره شده است و مدیران آن گوش به فرمان وزیر صمت هستند اما قطعه سازی كاملا خصوصی است و حالا دولتی ها از آنها می خواهند كه افزایش قیمت نداشته باشند و قیمت ها را سركوب كنند. اینكه رئیس بانك مركزی می گوید ما خودمان برای دریافت مصوبه ارزی اقدام نكرده ایم، غلط است.
وی اضافه كرد: بعضی از مدیران و مسئولین همچون بانك مركزی نمی خواهند تولید داخلی رونق بگیرد در غیر اینصورت با دادن تسهیلات ۲۴ درصد آن هم با گرفتن سفته و سند با تولیدكنندگان رفتار نمی كردند در حالیكه در كشور همسایه ما تركیه به قطعه سازان تسهیلات شش درصد می دهند. مطمئن باشید به این صورت تولید داخلی شكل نمی گیرد.
وی ضمن قدردانی از رئیس قوه قضائیه در برخورد با فساد اقتصادی و اداری اظهار داشت: از زمانی كه آقای رئیسی مسئولیت را به عهده گرفتند فضای كسب و كار شفاف شده اما یك عدم امنیت در بعضی از مدیران مشاهده شده و آنها ابتكار عمل و شهامت را كنار گذاشتند كه لازم است در این خصوص رسیدگی صورت گیرد.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، روز گذشته رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه تا كی باید خودروسازی فشل ادامه یابد، اظهار نمود: خودروسازان در طول سال های گذشته بارها نقدیندگی جدید دریافت نمودند اما نه تنها بهبودی در عملكردشان به وجود نیامده كه حتی از انجام تعهداتشان هم ناتوان بودند. با این وجود من سال قبل اعلام كردم كه چهار هزار میلیارد تومان نقدیندگی ریالی و ۸۴۴ میلیون یورو نقدیندگی ارزی در اختیار خودروسازان قرار خواهیم داد تنها با این شرط كه بعد از یك سال تعهد بدهند كه این مبلغ را پس می دهند اما در عمل هیچ یك از آنها این تعهد را قبول نكردند و سوال این جا است كه این خودروسازی فشل تا چه زمانی باید به همین شكل ادامه پیدا كند.1398/07/30
10:25:30
5.0 / 5
4446
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه