وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

فعال سازی معادن كوچك در كشور

فعال سازی معادن كوچك در كشور به گزارش نیو باكس وزیر صنعت، معدن و تجارت از فعال سازی معادن كوچك در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: پتانسیل های معدنی بالایی در كشور وجود دارد و باید از این پتانسیل ها استفاده نمود.


به گزارش نیو باكس به نقل از مهر، مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح های تكمیلی چرخه تولید مجتمع مس سونگون كه شامل فاز سه تغلیظ و آغاز عملیات ذوب و پالایش است امروز در ورزقان و با حضور وزیر كشور و نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.
طرح توسعه مس سونگون به شكل یك بسته طراحی شده و شامل كارخانه ذوب و پالایش و اسید سولفوریك است كه بدون هیچ گونه آلایندگی اجرا می شود.
در شرایط كنونی و با فعالیت ۲ كارخانه تغلیظ در مجتمع مس سونگون، ۱۴ میلیون تن ماده معدنی بعنوان خوراك استخراج و در مجموع حدود ۳۰۰ هزار تن كنسانتره تولید می شود.
رضا رحمانی ظهر امروز شنبه در این مراسم با اشاره به اینكه وزارت صمت توجه ویژه به معادن دارد، اظهار داشت: استفاده از قابلیت های معادن در شرایط تحریمی كنونی ضروری می باشد، امسال وزارت صمت در ۷ محور شامل صادرات، ساخت داخلی، فناوری، معدن و صنایع معدنی، فضای كسب و كار و تأمین مالی و مباحث نوین برنامه ریزی نموده است.
وی افزود: در اجرای برنامه های وزارت صمت توجه ویژه ای به مناطق محروم كشور داریم، فعال سازی ظرفیت های معدنی و صنایع معدنی استان های همجوار با استان آذربایجان شرقی هم در دستور كار است.
وزیر صمت با اشاره به اینكه ۱۵ درصد از درآمدهای واحدهای معدنی صرف شهرهای محل استقرار و تأمین برخی زیرساخت های موردنیاز در آن مناطق شود، اظهار داشت: یكی از سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت كه به همه استان ها ابلاغ گردیده است، انتقال حساب ها و گردش مالی شركت ها به استان های محل استقرار، تأمین تداركات و همینطور جذب نیرو از مناطق همجوار طرح ها بوده است.
رحمانی اضافه كرد: امسال در تولید كاشی و سرامیك ۶.۵، مس ۱۳ درصد، فولاد ۶.۵ درصد، سیمان ۵.۵ درصد، داروی انسانی ۳۰ درصد، صنایع غذایی ۱۵ درصد و شیشه ۱۷ درصد نسبت به سال قبل رشد تولید داشتیم.
وی اظهار داشت: از همه سرمایه گذاران برای توسعه طرح های معدنی و صنایع معدنی این منطقه همچون شهرك صنعتی تخصصی مس و صنایع پایین دستی در این منطقه دعوت می نماییم. باید آثار فعالیت و سرمایه گذاری های انجام شده برای مردم مناطق مجاور ملموس باشد.
وی تصریح كرد: هر كس در این حوزه سرمایه گذاری كند شركت ملی مس تولیدات آنها را به قیمت روز با قرارداد دراز مدت تضمینی می خرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت سپس به افتتاح طرح های مجتمع مس سونگون اشاره نمود و اظهار داشت: امروز در كل ۱۷ پروژه شركت ملی مس در این مجتمع اجرا شد كه سرمایه گذاری بالغ بر یك میلیارد یورو را شامل می شود.
رحمانی با تاكید بر اینكه این میزان سرمایه گذاری به نرخ امروز بیشتر از ۱۴ هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: این میزان سرمایه گذاری در چارچوب ۱۷ طرح با محوریت ورزقان و سونگون انجام می شود.

1398/10/01
11:38:45
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: تجارت , توسعه , تولید , سرمایه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه