آغاز طرح ویره نظارتی نوروز از اول اسفند

آغاز طرح ویره نظارتی نوروز از اول اسفند به گزارش نیو باكس مدیرعامل سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان از آغاز اجرای طرح نظارتی ویژه نوروز با افزایش دو برابری بازرسان از اول اسفند ماه اطلاع داد و تصریح كرد: ذخیره كالاهای استراتژیك به اندازه ای است كه می توانیم اعلام نماییم هیچ كمبودی نداریم.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، عباس تابش در جمع خبرنگاران اظهار نمود كه طرح ویژه نظارتی شب عید تا آخر ماه رمضان ادامه خواهد داشت.
او همینطور با اشاره به اینكه عضویت مردم در پویش "بدون قیمت نخریم"كار نظارتی را سبك تر می كند و سبب پشتیبانی از قانون مداری می شود، اظهار داشت: دریافت فاكتور از فروشندگان هنوز بین شهروندان رایج نشده، اما طبق قانون فروشگاه ها به ازای كم ارزش ترین كالاها هم موظف به صدور فاكتور هستند كه این مساله باید بین شهروندان نهادینه شود.
مراكز نگهداری كالای ثبت نشده در سامانه انبارها مشكوك به كارهای مغایر قانون هستند
تابش در ادامه با اشاره به ثبت ۵۷۰ هزار مركز نگهداری كالا در سامانه انبارها، خاطرنشان كرد: هر كس مركز نگهداری كالا دارد باید در سامانه انبار ثبت كند، در غیر اینصورت آن مركز نگهداری مشكوك الهویه و مشكوك به مبادرت به قاچاق، احتكار و توزیع غیرقانونی می باشد.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه بعد راه اندازی سامانه انبار، رصد ده قلم كالا به صورت پایلوت شروع، خاطرنشان كرد: ورود و خروج و موجودی این ده قلم كالا شامل برنج، شكر، چای، كنجاله، سویا، جو، ذرت دامی، لاستیك، كاغذ چاپ و تحریر، گندم و روغن موتور كه عموما ارز دولتی دریافت می كنند از انبارها به صورت مداوم رصد می شود.
وی ادامه داد: امكان دارد در مقاطعی به این ۱۰ قلم كالا افزوده شود. برای مثال حتما خرما، زولبیا و بامیه در ماه مبارك رمضان و كالاهای اساسی در شب عید به فهرست ده قلم كالای اولویت دار این سازمان اضافه خواهد شد.
تابش با تاكید بر اینكه "در حال حاضر كالاهای استراتژیك به اندازه ای ذخیره شده كه می توانیم اعلام نماییم هیچ كمبود كالایی نداریم"، از دپوی برخی كالاهای اساسی در بنادر كشور اطلاع داد.
افزایش ۵۸ درصدی تشكیل پرونده طی ۷۶ روز پس از افزایش نرخ بنزین
ایشان در ادامه از افزایش ۱۸ درصدی بازرسی های این سازمان در ۹ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: در این مدت سه میلیون و ۵۹ هزار و ۳۴۸ بازرسی در كل كشور انجام شده است. همینطور تعداد و ارزش پرونده های تشكیل شده در ۹ ماهه نخست سال جاری به ترتیب ۴۷.۴ و ۵۲.۴ درصد افزایش داشته است.
همینطور طبق اعلام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) تعداد و ارزش پرونده های تشكیل شده در ۷۶ روز قبل و پس از افزایش قیمت بنزین به ترتیب ۵۸ و ۱۲۵ درصد افزایش داشته است.
به قول وی پس از افزایش قیمت بنزین از بین ۱۰۰ قلم كالای اساسی قیمت ۴۲ كالا كاهشی، قیمت ۱۵ كالا ثابت، قیمت ۱۹ كالا یك تا چهار درصد افزایش و قیمت ۱۹ كالا بیشتر از پنج درصد افزایش داشته است.
معاون وزیر صمت همینطور سیب زمینی، پیاز، جوجه یكروزه، كاغذ آچهار و تیر آهن را جزو اقلامی عنوان نمود كه در ایام اخیر بیشتر از ۵ درصد افزایش قیمت داشته اند.
میوه و رستوران، صدر شكایات
تابش در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینكه بیشترین تخلفات در كدام بخش ها اتفاق افتاده، اظهار داشت كه میوه، سبزیجات، خواروبار، نان و مرغ بیشترین شكایت ها را در میان كالاهای مصرفی و رستوران، تعمیرگاه خودرو، حمل و نقل درون شهری و مشاوران املاك دربین خدمات بیشترین شكایت ها را به خود اختصاص دادند.
همینطور به قول وی گران فروشی، كم فروشی، عدم درج قیمت و تقلب پرشمارترین تخلفات اصناف و واحدهای تولیدی بوده است.
شكر نباید گران شود
رئیس هیئت مدیره سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان با اشاره به اینكه ذخیره شكر برای تأمین بازار تا ماه های ابتدایی سال آینده هم كافی است، تصریح كرد كه شكر موجود در انبار با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده و تغییر ارز تخصیص داده شده به شكر از ارز دولتی به نیما كه به تازگی انجام شده، به هیچ عنوان نباید منجر به افزایش قیمت این محصول شود.
وی با اشاره به اینكه كالاهای اولویت دار سازمان حمایت اول هر هفته با عنایت به نوسانات قیمتی درج شده در سامانه۱۲۴ تعیین می شود، اظهار داشت: قیمت مصوب شكر درب كارخانه را ۴۰۵۰ تومان و قیمت هر كیلو شكر فله و بسته بندی در مبادی عرضه به ترتیب ۴۷۰۰ و ۵۹۰۰ تومان است. اما با عنایت به این كه امكان دارد بعضی از این شرایط سوء استفاده كنند، شكر در هفته آینده همچون كالاهای اولویت دارد سازمان حمایت اعلام خواهد شد.1398/11/14
13:32:46
5.0 / 5
4708
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه