سفارش های سازمان دامپزشكی درباره كرونا

سفارش های سازمان دامپزشكی درباره كرونا نیو باكس: مدیركل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشكی سفارش كرد كه شهروندان از هرگونه تماس با حیوانات مرده، فرآورده های دامی فاسد شده و حیوانات بدون مالك اجتناب كنند.محمد سعیدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه كرونا ویروس ها خانواده ای از راسته نیدو ویریده (نوعی ویروس) هستند و عفونت های كرونا ویروسی در حیوان و انسان معمول بوده است، اظهار نمود: بعضی از سویه های كرونا ویروس ها زئونوز یا مشترك هستند؛ یعنی قابلیت انتقال بین انسان و حیوان را دارند، اما خیلی از آنها اینگونه نیستند.

گربه سیوت عامل انتقال سارس، شتر مسابقه عامل انتقال مرس

وی افزود: در انسانها ویروس های كرونا می توانند دامنه ای از بیماری ها را ایجاد كنند كه از سرماخوردگی معمولی تا بیماریهای شدیدی همچون سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس) و سندروم حاد تنفسی (سارس) را شامل می شود. همین طور تحقیقات نشان داده است كه كرونا ویروس عامل سارس از نوعی گربه (گربه های سیوت) به انسان و كرونا ویروس عامل مرس از شترهای مسابقه به انسان انتقال پیدا كرده است.

احتمال انتشار ویروس كرونا ۲۰۱۹ از نوعی خفاش

مدیركل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشكی اشاره كرد: داده های مربوط به توالی ژنتیكی نشان داد كه كرونا ویروس ۲۰۱۹جدید ارتباط نزدیكی با دیگر كرونا ویروس های در گردش در جمعیت نوعی خفاش دارد. این گمان وجود دارد كه كرونا ویروس جدید ۲۰۱۹ منبع حیوانی داشته باشند، اما نیاز به تحقیقات بیشتری برای تایید این مساله وجود دارد.

به گفته وی، بااینكه این گمان وجود دارد كه منشاء اولیه ویروس جدید كرونا به انسان ممكنست منبع حیوانی داشته باشد، اما روش انتقال غالب و بعدی آن به صورت انتقال انسان به انسان است و تحقیقات مستمر برای شناسایی منبع حیوانی (ازجمله گونه ها) و تعیین نقش بالقوه و احتمالی مخازن حیوانی برای این بیماری بسیار مهمست.

سعیدی با اشاره به اینكه در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ موارد پنومونی (بیماری های تنفسی) انسانی با عامل ناشناخته در شهر ووهان از استان هوبی چین گزارش شد، كه مقامات چینی در ۷ ژانویه ۲۰۲۰ عامل آنرا كرونا ویروس اعلام و آن را به نام كروناویروس جدید ۲۰۱۹ نامیدند، اظهار نمود: از آن به بعد موارد انسانی این بیماری در افراد دارای سابقه مسافرت به ووهان در سایر استان های چین و سایر كشورها گزارش شده است.

توصیه های دامپزشكی در بازدید از بازارهای خرید و فروش حیوانات

وی در پاسخ به این پرسش كه سازمان دامپزشكی برای جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری از حیوان به انسان چه سفارش هایی دارد، اظهار داشت: بعنوان یك احتیاط كلی هنگام بازدید از بازارهای خرید و فروش حیوانات و بازارهای عرضه كننده محصولات حیوانی، لازم است كه نسبت به انجام اقدامات بهداشت عمومی همچون شستن دست ها با آب و صابون بعد از بازدید، پس از تماس با حیوانات زنده و محصولات حیوانی صورت گیرد و از تماس دست با چشم، بینی و دهان خودداری شود. همین طور از تماس با حیوانات مرده یا فرآورده های دامی فاسد شده پرهیز شود. از هرگونه تماس با حیوانات بدون مالك (سگ ها و گربه های ولگرد، جوندگان، پرندگان و خفاش ها) باید به شدت پرهیز شود. همین طور پرهیز از تماس با زباله های حیوانی آلوده یا مایعات موجود روی زمین یا ساختمان فروشگاه ها و تجهیزات بازارهای حیوانات باید مدنظر قرار گیرد.

بهداشت وسلامت با پخت كامل گوشت و تخم مرغ
وی همینطور در ادامه اظهار داشت: سفارش های استاندارد برای پیشگیری شامل خرید فرآورده های خام دامی به ویژه گوشت از مراكز معتبر و تحت نظارت دامپزشكی با مهر و لیبل بازرسی دامپزشكی در كشتارگاه ها، شستن منظم دست ها، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و یا عطسه، پختن كامل تخم مرغ و گوشت و پرهیز از تماس نزدیك با افراد دارای علایم بیماری های تنفسی همچون سرفه و عطسه، است. همین طور بعنوان یك اقدام خوب بهداشتی غذایی، جهت جلوگیری از آلودگی متقاطع غذاها لازم است كه به مدیریت و مواظبت از فرآورده هایی همچون شیرخام و گوشت یا سایر فرآورده های حیوانی نپخته توجه كرد.

۳۰ شتر جاسك به كرونا ۲۰۱۹ مبتلا نبودند

وی با اشاره به اینكه گفته شده در جاسك چند شتر مبتلا به كرونا هستند، عنوان كرد: گزارش ۱۶ دی ماه سال ۹۸ نشان میدهد كه ابتلای ۳۰ نفر از شترهای جاسك هرمزگان به كورونا ویروس مربوط به گونه ی جدید آن یا همان كرونا ۲۰۱۹ نیست.

مدیركل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشكی در ادامه اظهار داشت: سازمان دامپزشكی به صورت منظم از شترهای كشتاری برای پایش و اطمینان از عاری بودن حیوان از بیماری، نمونه برداری سرمی و با تجهیز آزمایشگاه های معین تشخیصی آزمایشات لازم را انجام می دهد و به شترهایی كه به صورت قانونی و در چرخه رسمی كشتارگاه های كشور كشتار می شوند با اطمینان از سلامت دام همچون عاری بودن از بیماری كرونا، اجازه ورود به چرخه مصرف می دهد. همین طور طرح مشترك پایش بیماری در شترهای بومی با وزارت بهداشت در دست تدوین و اجرا است.

بگفته وی، ویروس بیماری مرس چند سالی است كه در كشورهای منطقه (از سال۲۰۱۲) حضور دارد و مواردی نیز از ابتلای شتر به مرس در بعضی استان های كشور داشته ایم كه از شترهای غیربومی بوده است و بر طبق پروتكل مربوطه تا اطمینان از سالم سازی یا همان بازیابی سلامت برمبنای نمونه برداری و نتایج آزمایشگاهی با ارائه آموزشهای لازم به مالك و پرورش دهنده و اطلاع مراجع بهداشتی ذیربط قرنطینه، مراقبت و نگهداری می شوند. همین طور ویروس كرونای شتر كه با ویروس كرونای انسانی مشابهت دارد، در بدن شتر قابلیت ماندگاری نداشته و بعد از مدت كوتاهی از بدن حیوان حذف می شود و امكان انتقال به انسان یا سایر حیوانات از شترهای پاك شده از ویروس وجود ندارد.

سعیدی اشاره كرد: شترهای مبتلا در جاسك قرنطینه و پس از ۲۱ روز مراقبت باردیگر مورد آزمایش قرار گرفتند و آخرین نتایج آزمایشگاهی از نظر بیماری منفی بوده و نشان داد كه شترها با بازیابی سلامت از بیماری پاك هستند و از قرنطینه خارج خواهند شد.

نظارت بر سلامتی حیوانات خانگی

وی در پاسخ به اینكه آیا نظارتی بر ورود خوراك و حیوانات خوراكی از خارج از كشور انجام می شود یا خیر، اظهار داشت: تمام حیوانات خانگی و خوراكی كه به صورت رسمی وارد كشور می شوند، تحت كنترل و نظارت های بهداشتی قرنطینه ای سازمان دامپزشكی كشور قرار می گیرند.
1398/11/16
15:14:48
5.0 / 5
4372
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه