وزیر نفت خبر داد:

خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت

خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت به گزارش نیو باكس وزیر نفت اظهار داشت: خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در دستور كار قرار گرفته و در اسناد مناقصه نیز پیمانكاران ملزم به خرید داخل شده اند و اجازه واردات ندارند.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در مراسم امضای تفاهم نامه تولید كك اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی (ره) شازند با تاكید بر این كه یكی از برنامه های صنعت نفت این است كه كیفیت فرآورده های خروجی پالایشگاه ها ارتقاء پیدا كند، اظهار نمود: اجرای این تفاهم نامه یكی از روش ها برای كاهش تولید نفت كوره در پالایشگاه هاست، اما باید این را اظهار داشت كه تمام نفت كوره به كك تبدیل نمی گردد و قسمتی از آن نیز به فرآورده های میان تقطیر اختصاص می یابد.
وی با بیان این كه قیمت نفت كوره با سولفور بالا به سبب استانداردهای IMO كاهش پیدا كرده است، اشاره كرد: این راهی است كه باید طی شود و مسیر آنرا باز نماییم.
وزیر نفت سرمایه گذاری مورد نیاز اجرای این طرح را یك میلیارد دلار دانست و اضافه كرد: قسمتی از این تامین مالی بعنوان پیش خرید از طرف شركت های فولادی و آلومینیوم تامین خواهد شد كه طبق پیش بینی های صورت گرفته در شرایط متعارف این طرح در سه سال به نتیجه می رسد.
وی اظهار نمود: تاكید دارم كه این تفاهم نامه هرچه سریع تر به قرارداد برسد تا بتوانیم آنرا وارد مرحله ی اجرایی نماییم بخصوص كار در اراك زودتر می تواند آغاز شود.
زنگنه با تاكید بر این كه از ۱۷ میلیارد دلار محصولی كه در صنعت پتروشیمی تولید می شود، سهم خوراك صنایع پایین دستی ۵.۵ میلیارد دلار است، اظهار نمود: این در حالیست كه تا دو سال آینده تولید پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار می رسد، بنا بر این باید به تكمیل زنجیره ارزش توجه گردد.
بگفته وزیر نفت، پروسه ارزیابی و صدور مجوز برای پتروپالایشگاه ها طبق آیین مصوب شروع شده است و تا اردیبهشت ماه متقاضیان باید درخواست خودرا ارسال نمایند.
وی با اشاره به توجه وزارت نفت به پژوهش اظهار داشت: صنعت پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان به زودی راه اندازی می شوند.
تحویل نخستین گروه از خودرو های عمومی دوگانه سوز شده با وام بلاعوض
وزیر نفت همین طور در جمع خبرنگاران از تحویل نخستین گروه از خودرو های عمومی دوگانه سوز شده با وام بلاعوض آگاهی داد و اظهار داشت: با اقداماتی كه صورت گرفت امروز قسمتی از این خودرو ها تحویل داده شد و به تدریج یك میلیون و ۴۶۰ هزار خودرو عمومی گازسوز خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه با تولید كك سوزنی و اسفنجی، نفت كوره به یك محصول چند هزار دلاری تبدیل می شود، اشاره كرد: بر طبق این قرارداد، سالانه حدود ۶۰۰ هزار تن كك اسفنجی و ۷۰ هزار تن كك سوزنی تولید خواهد شد.
زنگنه با اشاره به اینكه منابع مالی این طرح به صورت پیش خرید توسط شركت های فولادی و آلومینیومی و همین طور منابع داخلی پالایشگاه ها و بانك ها تامین می شود، اظهار داشت: سود این طرح ها نباید كمتر از ۲۰ درصد باشد.
وی در مورد خرید تضمینی از سازندگان داخلی نیز اظهار داشت: بر این اساس به هر تولیدكننده ای كه بخواهد كالایی تولید نماید، سندی ارائه می شود كه در صورت ساخت در زمان مشخص، آن كالا از طرف وزارت نفت خرید تضمینی خواهد شد كه می تواند ده ها هزار میلیارد دلار كار در كشور تولید نماید.
وزیر نفت با تاكید بر اینكه قصدی برای افزایش قیمت سی ان جی نداریم، اظهار داشت: با دوگانه سوزشدن خودرو ها، می توان بجای بنزین 3000 تومانی از سی ان جی ۵۰۰ تومانی با همان ارزش حرارتی بهره برد.
زنگنه درباب امضای قرارداد ساخت ۷۰۰ هزار مخزن سی ان جی، اظهار داشت: قرارداد با خودروسازان و كارگاه های تبدیل منعقد شده است.
وزیر نفت همین طور با اشاره به اینكه مشكل تولید كود اوره در پتروشیمی ها برطرف شده است، اظهار نمود: می خواهیم جلسه ای با مسئولان وزارت كشاورزی و تولیدكنندگان كود اوره برگزار نماییم همین طور با متخلفان این حوزه نیز برخورد خواهد شد.

زنگنه اظهار داشت: وزارت نفت بدهی به سازندگان داخلی ندارد و بدهی به پیمانكاران نیز عدد قابل توجهی نیست.1398/11/21
14:21:44
5.0 / 5
4206
تگهای خبر: استاندارد , بانك , تولید , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه