عضو اتاق بازرگانی تهران:

شركای تجاری ایران بدون FATF با ما همكاری نمی كنند

شركای تجاری ایران بدون FATF با ما همكاری نمی كنند به گزارش نیو باكس جدیدترین جلسه كمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران برگزار گردید و در این نشست اعضا بر ضرورت بررسی دقیق لوایح FATF و تصویب آنها بدون ورود به مسائل سیاسی تاكید نمودند.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، بر مبنای برنامه ریزی صورت گرفته، احیانا جلسه بعدی كارگروه ویژه اقدام مالی(FATF) ظرف روزهای آینده برگزار می شود و بررسی مبحث ایران و عضویت در این گروه یكی از مسائل قابل بررسی خواهد بود.
هرچند ایران هنوز تصمیم نهایی خویش را دراین زمینه اعلام نكرده و بررسی ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه دارد، اما اعضای كمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با بررسی این لوایح درخواست نمودند كه به دور از مسائل سیاسی، باتوجه به موقعیت اقتصادی كشور تصویب این لوایح در دستور كار قرار گیرد.
عباس آرگون، نایب رئیس این كمیسیون در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه اتاق های بازرگانی نظر خود درباره این لوایح را به صراحت اعلام نموده اند، اظهار داشت: باتوجه به شرایط امروز اقتصاد كشور و تحریم های یك جانبه ای كه ضد ما وضع شده، ما باید تلاش نماییم قواعد را بپذیریم تا بهانه ای جدید به آمریكا داده نشود.
به قول وی، باتوجه به افزایش تعاملات جهانی در اقتصاد، ایجاد ساز وكارهایی كه شرایط را برای ورود پول های كثیف به اقتصاد دشوار می كند، مهم و اساسی خواهد بود و ایران بعنوان كشوری كه خود از تروریسم بارها صدمه دیده و در مبارزه با آن اقدامات مثبتی انجام داده است، دلیلی برای كناره گیری از FATF ندارد.
آرگون با اشاره به اینكه FATF شرایط اقتصاد ایران را بهتر نمی كند اما از بدتر شدن آن هم جلوگیری می كند، اظهار نمود: اگر نام ما در لیست سیاه FATF قرار گیرد، شركای تجاری ما كه با وجود تحریم در كشور باقی مانده اند هم نمی توانند به همكاری خود ادامه دهند و آمریكا كه تمام تلاش خویش را برای محدود كردن ما انجام داده، بهانه ای جدید پیدا می كند.
این عضو اتاق بازرگانی اشاره كرد: در شرایط فعلی تنش زدایی و پرهیز از اختلافات بین المللی مهم ترین اقدامی است كه باید در دستور كار قرار گیرد. همانطور كه در برجام، این ادعای آمریكا از جانب خیلی از كشورهای جهان پذیرفته نشد، در مسائل اقتصادی هم اگر عملكرد ما شفاف باشد، هیچ بهانه ای به تحریم كنندگان نخواهیم داد.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، FATF یك گروه فرادولتی است كه استانداردهای مقابله با پولشویی را تنظیم می كند. این كارگروه در سال ۱۹۸۹ توسط اعضای گروه ۷ با هدف مراقبت از نظام مالی این كشورها در مقابل كارهای مجرمانه نظیر قاچاق مواد مخدر بوجود آمد. این كارگروه احیانا بیشتر از همه با دستورالعمل های معامله با مشتریان شناخته شده است كه بعنوان یك راهنما برای شناسایی ریسك طرف مقابل و شناسایی صاحبان حساب به كار می رود. خیلی از بانك ها، نهادهای سرمایه گذاری و شركت های پرداختی حالا از این دستورالعمل استفاده می نمایند.
FATF در سال سه بار تشكیل جلسه می دهد و به تازگی اجلاسی نداشته و اجلاس آتی آن جهت بررسی و تصمیم گیری در مورد اقدامات كشورها همچون ایران، در فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۱۳۹۸) برگزار می شودطبق اعلام رسمی FATF، جمهوری اسلامی ایران در فهرست «نیازمند اقدام» (Call for action) قرار دارد كه به تعبیری همان فهرست سیاه است، اما اقدامات پیش بینی شده در فهرست سیاه این سازمان در مورد ایران به حالت تعلیق درآمده است. در صورتیكه تا قبل از فوریه ۲۰۲۰ ایران اقدامات لازمِ باقی مانده را مصوب و عملی نكند، موارد تحریمیِ موجود در فهرست سیاهِ گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مورد ایران اجرا خواهد شد.1398/11/26
21:08:45
5.0 / 5
4349
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه