شركت سپرده گذاری مركزی اعلام كرد:

افزایش دو برابری ظرفیت احراز هویت سهامداران

افزایش دو برابری ظرفیت احراز هویت سهامداران به گزارش نیو باكس شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، از افزایش دو برابری ظرفیت احراز هویت سهامداران در هفته های آتی اطلاع داد.


به گزارش نیو باکس به نقل از شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، با رایزنی های این شرکت با بانکهای دولتی و خصوصی، بزودی بیشتر از ۳ هزار شعبه بانک ها مسئولیت احراز هویت سهامداران بازار سرمایه را برعهده خواهند گرفت که این امر می تواند گام مهمی در سهولت احراز هویت سهامداران ایفا کند.
در حال حاضر بیشتر از سه هزار دفتر شامل ۸۴۲ شعبه شرکت های کارگزاری، ۱۹۶۷ دفتر پیشخوان دولت و ۲۶۱ شعبه بانک شهر مسئولیت احراز هویت سهامداران بازار سرمایه را برعهده دارند. همینطور شرکت سپرده گذاری مرکزی در حال فراهم سازی زیر ساخت های احراز هویت الکترونیکی (غیر حضوری) است که این پروژه بعد از دریافت مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح راه اندازی خواهد شد.
این شرکت بار دیگر تصریح کرد: دفاتر پیشخوان دولت نباید مشتریان خویش را به سمت کارگزاران خاصی سوق دهند چونکه راهنمایی رجوع کنندگان به کارگزاری خاص، تخلف آشکار و نوعی رفتار تبعیض آمیز است.
سهامداران بازار سرمایه می توانند از میان ۱۰۸ کارگزار فعال در این بازار یکی را بر مبنای سلیقه و تصمیم خود حق انتخاب کنند و معاملات خویش را با آن کارگزاری انجام دهند. الان به صورت میانگین روزانه یکصد هزار نفر در سامانه سجام ثبت نام می کنند که طبق آخرین آمارها، تعداد ثبت نام کنندگان در این سامانه به رقم ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده است.
پیش بینی می شود با طرح های توسعه ای دولت برای بازار سرمایه همچون عرضه سهام دولتی در این بازار شاهد افزایش ثبت نام کنندگان در سامانه جامع اطلاعات مشتریان باشیم. بر طبق این گزارش، سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار شامل سرمایه گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک مرتبه برای همیشه اطلاعات خویش را در آن ثبت خواهند کرد و بعد از احراز هویت حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.
بر اساس این گزارش، از راه این سامانه اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد. برپایه این گزارش، سهامداران می توانند با رفتن به سایت www.sejam.ir ثبت نام خویش را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

1399/02/07
13:18:16
5.0 / 5
2860
تگهای خبر: بازار , بانك , توسعه , خدمات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه