سخنگوی گمرك:

افزایش همكاری گمركی ایران و افغانستان

افزایش همكاری گمركی ایران و افغانستان سخنگوی گمرك اظهار داشت: كشور افغانستان برای كشورمان اهمیت بالایی دارد و به همین دلیل ایران همیشه تلاش نموده در كنار مردم افغانستان قرار بگیرد و روابط سیاسی و اقتصادی خودرا با آن افزایش دهد.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، سید روح اله لطیفی گفت: مهدی میراشرفی معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران در امتداد توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در حوزه گمرکی با یکدیگر ملاقات و گفتگو کردند.
لطیفی اضافه کرد: در سال قبل بیش از ۲ میلیارد و ۳۶۱ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۴۵۶ دلار، کالا از ایران به افغانستان صادر گردیده است که این میزان از حیث وزنی بیش از ۶ میلیون و ۳۸۰ هزار تن بوده است که از این حیث ایران رتبه نخست منبع تامین و واردات همسایه شرقی اش را به خود مختص کرده است. پس از ایران، چین با یک میلیارد و ۱۶۵ میلیون دلار و پاکستان با یک میلیارد و ۸۶ میلیون دلار در رده های بعدی قرار گرفته اند که حفظ این رتبه برای ایران و افغانستان دارای اهمیت است.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در ادامه اظهار داشت: صادرات ایران به افغانستان شامل هشت خانواده «مصالح ساختمانی»، «مواد سوختی»، «شوینده ها»، «لوازم پزشکی»، «مواد غذایی» و «لوازم خانگی» است و صادرات افغانستان به ایران نیز، غلاتی چون ماش، میوه جات خشک مثل گردو، برخی از میوه جات تازه، دانه های روغنی و سنگ های معدنی است؛ این در حالیست که اقلام صادراتی داروها، کفپوش ها، پودر، پوشاک و شیرینی جات تا سال ۹۰ عمده ترین عناوین صادراتی را شکل می دادند. پس از سال ۹۰ این اقلام بیشتر به سمت مواد شیمیایی و فلزی سوق یافته چنانکه اقلام عمده شامل حلّال ها و رقیق کننده ها، سایر هیدروکربورهای حلقوی، نفت یا روغن های معدنی قیری، میله های آهنی شده است.
لطیفی اشاره کرد: فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری در افغانستان و کشورمان برای طرفین وجود دارد، که بدنه وزارت اقتصاد و دارایی همیشه از آن استقبال کرده است باوجود اینکه سرمایه گذاری افغان ها در ترکیه و امارات قابل مقایسه از لحاظ حجم سرمایه گذاری بسیار بیشتر از سرمایه گذاری در ایران است، که امیدواریم با تعامل بیشتر و دیپلماسی فعال اقتصادی و تجاری شرایط بهتری برای تجارت خارجی ایران و افغانستان برقرار شود. گمرک ایران آمادگی لازم را برای تسهیل تجارت خارجی با افغانستان در جهت افزایش چشم گیر سطح تعاملات اقتصادی و توسعه دو سویه تجارت خارجی دارد.
وی تاکید کرد: نشست امروز معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران با سفیر کشور افغانستان در ایران، در همین راستا و برای تسهیل تجارت بین دو کشور، رفع موانع گمرکی و ایجاد بستر لازم برای تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی انجام شد تا شرایط مطلوب تری را برای تعاملات تجاری و اقتصادی را شاهد باشیم.
لطیفی در آخر اظهار داشت: کشور افغانستان همچون همسایگانی است که باوجود محدودیت ها و نگرانی های ناشی از فراگیری بیماری کووید ۱۹ تعاملات تجاری خودرا با در پیش گرفتن نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی محدود نکرده است و نتیجه این همکاری رشد ۳.۵ درصدی حجم تجارت دوماهه نخست سال ۹۹ به افغانستان بوده است.

1399/03/26
23:42:00
5.0 / 5
2655
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , سرمایه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه