مدیرعامل ایمیدرو در آیین رونمایی از پروژه چرخ مسی:

صنایع معدنی ارزش افزوده ۴۰ برابری دارند

صنایع معدنی ارزش افزوده ۴۰ برابری دارند به گزارش نیو باكس معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به اینكه امروز جهاد دانشگاهی در صنعت مس و تولید آلیاژی خاص، مجری پروژه است، اظهار داشت: معمولاً صنایع معدنی ارزش افزوده تا ۴۰ برابری دارند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، دکتر غریب پور، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه ماده معدنی از معدن تا محصول نهایی می تواند تا ۴۰ برابر ارزش افزوده داشته باشد، اظهار نمود: این فعالیت ها محصولاتی را با ارزش افزوده بالا تولید می کنند که به مراتب اقتصادی تر از محصولات خام و اولیه است.
وی با تقدیر از جهاد دانشگاهی برای تولید این محصول فناورانه و دانش بنیان با همکاری بخش خصوصی اظهار داشت: عرضه این قبیل محصولات می تواند زمینه ساز تولید محصولات کیفی تر و بهتر باشد.

لزوم تقویت ارتباط صنعت، دانشگاه و جهاد دانشگاهی
در ادامه دکتر طیبی با اشاره به اینکه از اهداف تأسیس جهاد دانشگاهی، الگوسازی توان کشور بخصوص در زمینه توسعه فناوری های مورد نیاز کشور است، اظهار نمود: ما از آغاز تأسیس سعی کردیم نیازهای فناورانه صنعت را از طریق های مختلف شناسایی نماییم و در داخل مجموعه جهاد این فناوری را تولید و به صنعت عرضه نماییم.
وی با اشاره به اینکه بدین منظور به صورت مستقیم با صنایع ارتباط گرفته و اعلام آمادگی کردیم، افزود: یکی از صنایع کشور کانی های فلزی و غیر فلزی هستند که از مزیت های کشور محسوب می شوند و ما سالهاست با صنعت فولاد و مس در ارتباط هستیم.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه به باعث انعقاد قرارداد با بخش خصوصی توانستیم به فناوری تولید چرخ مسی مقاوم به حرارت و هدایت الکتریکی دست پیدا نماییم، تصریح کرد: باید همواره ارتباط میان صنعت، دانشگاه و جهاد دانشگاهی تقویت شود تا فرصت لازم برای تولید فناوری وجود داشته باشد.

انتقاد از کمبود تقاضا برای تکنولوژی و دانش فنی تولید داخل
دکتر نیلی هم با اشاره به اینکه ارتباط میان دانشگاه و صنعت همواره بوده اما ضعیف، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی نهادی منبعث از دانشگاه است و مبین دانشگاه در تربیت نیروهای خلاق و سازنده است. امروز شاهد یکی از دستاوردهای آن هستیم.
وی با اشاره به اینکه امروز کشور از نظر تکنولوژی و دانش در وضعیت مناسبی است، اضافه کرد: مشکل کنونی تقاضا برای تکنولوژی است الان تقاضا برای تکنولوژی و دانش فنی کم است و به نظر می آید کشور هنوز علاقه زیادی برای واردات دارد تا تولید ثروت از راه محصول دانش بنیان.
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بخش زیادی از مشکل ناشی از شبکه اقتصاد و سیاست های اقتصادی می باشد، تصریح کرد: باید به سمت خلق ارزش از راه دانش به ثروت حرکت کرد.
نیلی وجود نهادهایی چون جهاد دانشگاهی، پارک علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد را در این راستا موثر برشمرد و اضافه کرد: باید حرکت هایی در جهت افزایش تقاضا در بازار داخلی و جهانی آغاز شود و سیاست تمرکز بر واردات را تغییر داد.
وی با اشاره به اینکه تحریم ها لزوماً برای دانشگاه و صنعت مضر نمی باشد، اظهار داشت: بعنوان مثال پیش از این کشور وارد کننده محصولات لبنی بود اما امروز با تولید زیاد و با ارزش افزوده به دنبال بازارهای جهانی است که تحریم ها از این جهت به کشور صدمه می زند.
بر اساس این گزارش، قیمت جهانی چرخ مسی حدود ۱۰ هزار یورو تخمین زده می شود که تولید آن در کشور با ارزش افزوده ۱۰ برابری طی ۷ ماه انجام شد که این می تواند سرآغازی برای تولید تکنولوژی های بعدی با همکاری و مشارکت جهاد دانشگاهی و بخش خصوصی باشد.
در ادامه مراسم از مدیر عامل های شرکت های همکار بخش خصوصی تقدیر گردید.
منبع:

1399/03/27
14:35:05
5.0 / 5
2795
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه