در گفت وگو با نیو باكس مطرح شد

درآمد چین از صادرات كفش بیشتر از درآمد ما از نفت است!

درآمد چین از صادرات كفش بیشتر از درآمد ما از نفت است! به گزارش نیو باكس رئیس اتحادیه كفش ماشینی و لاستیكی تهران، درآمد ارزی فروش نفت برای ایران را سالانه ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار اعلام نمود و اظهار داشت: این در شرایطی است كه در كشور چین، صنعت كفش سالانه ۸۰ میلیارد دلار ارزآوری دارد.


علی اژدرکش در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه کفش جزو ۱۴۰۰ قلم کالایی است که واردات آن از حدود دو سال پیش ممنوع شده، اظهار نمود: سرانه مصرف کفش در ایران حدودا مانند سرانه مصرف جهانی، حدود ۲.۶ جفت برای هر نفر است. به عبارت دیگر سالانه حدود ۲۲۰ تا ۲۵۰ میلیون جفت پایپوش در داخل مصرف می شود که توان تولید آن وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه آمار مربوط به صادرات دقیق نیست، اظهار داشت: صادرات کفش سالانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار است، اما صادرات این محصول با سرمایه گذاری ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلاری در عرض چهار سال می تواند به بیشتر از ۱.۵ میلیارد دلار برسد و در این حوزه برنامه های مدونی طراحی شده است و با تخصیص منابع و شرایط بازار ثابت می توانیم به این عدد برسیم.
درآمد سالانه چین از صادرات کفش بیشتر از درآمد ما از نفت است!
رئیس اتحادیه کفش ماشینی و لاستیکی تهران با اشاره به پتانسیل بالای صنعت کفش، خاطرنشان کرد: در کشور چین که اقتصاد دوم دنیا است صنعت کفش در کنار فلزات سنگین، آی تی، خودروسازی و اسباب بازی جزو هفت صنعت اول این کشور است و ۸۰ میلیارد دلار ارزآوری برای چین دارد. این در شرایطی است که فروش ۲.۵ میلیون بشکه نفت با قیمت ۵۰ دلار سالانه ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار ارزآوری برای کشور ما دارد.
وی با اشاره به اینکه ایتالیا سالانه حدود ۱۳ میلیارد یورو ارزآوری از صادرات کفش دارد، اظهار داشت: ازاین رو رقم ها در بخش صادرات کفش رقم های سنگینی است که نشان دهنده اهمیت این صنعت است. در ایران هم پتانسیل کافی در صنعت کفش وجود دارد؛ چون که صنعت کفش بومی شده و در پنج استان دانش فنی آن نهادینه شده است.
همینطور به قول این مقام صنفی، کشورهای همسایه هیچ کدام تولیدکننده قوی کفش نیستند و پتانسیل بازار زیادی برای ایران دارند که فصل ها و فرهنگ یکسان هم شانس صادرات کفش به این کشورها را بیشتر می کند.
با ۸۰ میلیون تومان می توان یک شغل در صنعت کفش ایجاد کرد؛ در خودروسازی با یک میلیارد تومان
وی مزیت دیگر صنعت کفش را بالا بودن نرخ اشتغال زایی آن عنوان نمود و کفت: با نرخ فعلی دلار می توانیم با ۸۰ میلیون تومان یک شغل در صنعت کفش ایجاد نماییم. این در شرایطی است که برای صنعت خودروسازی برای ایجاد هر شغل به یک میلیارد تومان نیاز داریم. به عبارت دیگر با یک میلیارد تومان در صنعت کفش حدود ۱۴ شغل ایجاد می شود که با عنایت به نرخ بیکاری و جمعیت جوان ایران بسیار کمک کننده است.
او همینطور با اشاره به تأثیر شیوع کرونا بر زنجیره تأمین در دنیا، درباره تأثیر آن بر صادرات کفش، اظهار داشت: بیشتر از شیوع کرونا قوانین و مقررات ناگهانی به دنبال شرایط خاص کشور، مثل قوانین مربوط به استفاده از ارز حاصل از صادرات که سبب بروز مشکلاتی در تأمین مواد اولیه شد، اذیت کننده بود.
اژدرکش با اشاره به اینکه دستورالعمل های خلق الساعه بانک مرکزی برای کنترل بازار دلار، تولیدکنندگان و صادرکنندگان را گرفتار مشکل می کند اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت نباید اجازه چنین اتفاقاتی بدهد. به عبارت دیگر ما نیازمند یک فرماندهی اقتصادی واحد هستیم که بتواند تصمیمات سریع و جامع بگیرد تا تولید و صادرات کشور در سال جهش تولید بیشتر از این صدمه نبیند.
منبع:

1399/06/09
12:36:02
5.0 / 5
1770
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه