در سال جاری

۹ میلیارد دلار ارز دولتی صرف واردات كالای اساسی می شود

۹ میلیارد دلار ارز دولتی صرف واردات كالای اساسی می شود به گزارش نیو باكس دبیر ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: مجموعه ارز ۴۲۰۰ تومانی كه سال جاری برای واردات كالاهای اساسی اختصاص خواهد یافت برابر ۹ میلیارد دلار است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، محمدرضا کلامی اظهار نمود: هشت میلیارد دلار از این رقم از جانب بانک مرکزی تأمین می شود و یک میلیارد دلار هم از محل تأمین ریال و مابه التفاوت نرخ ارز اختصاص خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه پنج قلم اصلی کالا هم اکنون ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کنند، افزود: ارز مورد نیاز برای روغن خام و چهار قلم نهاده دامی برابر با ۶.۴ میلیارد دلار است و میزان ارز تخصیصی برای دارو هم برابر با ۲.۵ میلیارد دلار است.
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت سهم ارز تعیین شده برای کتاب های دانش آموزی را هم برابر با ۳۰ میلیون دلار اعلام نمود و اظهار داشت: سهم برخی نهاده ها پایه کشاورزی هم ۷۰ میلیون دلار است.
به قول کلامی برای پنج قلم کالای مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تا کنون چهار میلیارد و چهارصد میلیون دلار پرداخت می شد که طبق آخرین آمار میزان تخصیص ارز ۳.۵ میلیارد دلار و میزان تأمین ارز سه میلیارد دلار است و ۶۰ درصد از ارز تعیین شده در برنامه تا کنون کد تأمین را دریافت کرده است.
دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به اینکه روند پرنوسان تأمین ارز گاهی برنامه را گرفتار خلل می کند، اظهار داشت: البته با تلاش مستمر بانک مرکزی تا کنون ۸۰ درصد ارز مورد نیاز کد تخصیص دریافت کرده است که البته تا یک ماه فرصت تأمین این ارز فراهم است.
کلامی با اشاره به اینکه نظارت بر اقلام مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی در اولویت برنامه هاست، اظهار داشت: هم اکنون اقلامی نظیر روغن در شبکه های توزیع با قیمت مصوب وجود دارد. مقادیر موجودی روغن در سقف اعداد مصوب موجود است و موجودی مناسبی را در این عرصه دارا هستیم و هیچ مشکلی از این بابت نیست.
او همینطور اعتقاد دارد که ارز ۴۲۰۰ تومانی در سفره مردم نمود دارد.
کلامی در حوزه چهار نهاده کشاورزی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی هم اظهار داشت: با مسئولیتی که وزارت جهاد کشاورزی برای توزیع نهاده ها داراست، ان شاالله با شفاف سازی عزیزان در وزارت جهاد کشاورزی این مورد قابل اطلاع رسانی است.
به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در شش ماهه اول بیشتر از ۳.۵ میلیارد دلار سهمیه ارزی، پنج قلم کالای اساسی شامل روغن خام، دانه روغنی، کنجاله سویا، جو و ذرت تخصیص یافته که حدود ۳ میلیارد دلار این اعتبار تأمین ارز شده است.
منبع:

1399/07/19
11:21:30
5.0 / 5
1932
تگهای خبر: بازار , بازرگانی , بانك , سفر
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه